Co wolno księdzu w relacjach z małoletnimi, a czego nie? Kodeks arcybiskupa trafi również do duchownych z Bełchatowa [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przez Polskę przetacza się ożywiona dyskusja na temat filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. Produkcję, która swoją premierę miała 11 maja obejrzało już kilkanaście milionów widzów, a film poświęcony tematowi pedofilii pośród duchownych wzbudza wiele kontrowersji. Są też reakcje duchownych. Archidiecezja Łódzka poinformowała wczoraj, że wszyscy księża oraz osoby świeckie pracujące na rzecz kościoła na podległym jej terenie otrzymają dokument, w którym szczegółowo opisany jest kodeks zachowań wobec małoletnich. Wprowadzenie zaleceń w nim zawartych ma w przyszłości zapobiec przypadkom nadużyć seksualnych. Łódzka diecezja jako pierwsza przygotowała taki dokument, a prace nad nim zaczęły się jeszcze przed premierą filmu Sekielskiego. Arcybiskup oczekuje, że księża po zapoznaniu się z dokumentem, odeślą deklarację zapoznania się z nim. Kodeks powinien trafić lada dzień również do bełchatowskich parafii.

„Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej”, bo taki tytuł nosi dokument, to obszerny ponad 80-stronicowy tekst. Adresowany jest do szerokiego grona osób pracujących w kościołach i placówkach z nim związanych. Jak możemy w nim przeczytać są to zasady, jakimi zarówno duchowi jak i świeccy wychowawcy, nauczyciele, trenerzy, wolontariusze czy animatorzy winni są stosować w dziełach Archidiecezji Łódzkiej.

- Celem niniejszego dokumentu jest pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w dzieła edukacyjno-wychowawcze i formacyjne Archidiecezji Łódzkiej w autorefleksji nad właściwymi sposobami zachowań w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa powierzonych im wychowanków oraz przekazanie wskazówek, przykładów dobrych praktyk, procedur oraz konsekwencji prawnych zaniedbań lub naruszeń zapisów prawa dotyczących ochrony dzieci i młodzieży – czytamy w dokumencie opublikowanym przez Archidiecezję Łódzką.

Co w nim jest? Dokument zawiera część ogólną, w której szeroko opisane jest między innymi, to na czym polega przestępstwo seksualne. Kolejna część szczegółowo opisuje kodeks właściwych i niewłaściwych zachowań duchownych i świeckich pracowników kościoła (np. katechetów, czy kolonijnych wychowawców) w relacji z młodymi osobami i to w różnych sytuacjach i obszarach życia. W „Zasadach...” czytamy, że: „nietykalność cielesna musi być zawsze szanowana”, a właściwym zachowaniem ją respektującym są na przykład: „poklepanie po ramionach lub plecach”, „uścisk dłoni”, „delikatne objęcie na powitanie” czy „trzymanie się za ręce w czasie modlitwy, zabawy czy w celu uspokojenia małoletniego w sytuacji wzburzenia emocjonalnego”, „trzymanie za ręce dzieci w czasie spaceru” lub „podnoszenie lub trzymanie na rękach dzieci poniżej 3 roku życia”

Dalej w dokumencie wymieniony jest szeroki katalog niewłaściwych zachowań będących nadużyciem nietykalności. W tym punkcie jako te naganne zachowania są między innymi wymienione: „wszelkie formy okazywania niechcianej czułości”, „pełne i mocne uściski”, „dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych”, „klepanie w uda lub kolana”, „łaskotanie lub mocowanie się w mocnych objęciach”, „masaże”, „całowanie, w szczególności w usta”, „kładzenie się lub spanie obok małoletniego”, „okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych, np. łazienki, ubikacje, prywatne pokoje”, czy „komplementowanie odnoszące się do rozwoju fizycznego”. Niewskazane jest też podróżowanie samochodem z niepełnoletnim i przebywanie w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę.

Dokument „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej” wraz z deklaracjami jego respektowania trafił 13 maja z rąk metropolity łódzkiego Grzegorza Rysia do wszystkich dziekanów 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej. Zgodnie z wolą arcybiskupa „Zasady...” mają trafić do wszystkich księży diecezjalnych i zakonnych wykonujących posługę na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Otrzymają je także osoby świeckie, które w jakikolwiek sposób zaangażowane są w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła.

- Arcybiskup zaapelował, aby każdy ksiądz, który otrzyma „Zasady...”, zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z dokumentem diecezjalnym o ochronie małoletnich i niepełnosprawnych, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Osoby świeckie pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła Łódzkiego (tj. katecheci, organiści prowadzący scholę parafialną, kościelni, animatorzy pracujący z dziećmi w grupach parafialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół czy przedszkoli katolickich, oratoriów parafialnych, a także prowadzący kolonie i zimowiska dla dzieci) po zapoznaniu się z dokumentem proszone będą o podpisanie deklaracji respektowania i przekazanie jej na ręce księdza proboszcza parafii, w której posługują – informuje ks. Paweł Kłys z Archidiecezji Łódzkiej.

„Zasady...” mają wejść w życie z 20 maja, a odnosząc się do dokumentu arcybiskup Grzegorz Ryś wskazał na to, że:

- Trudny temat grzechów ludzi Kościoła Łódzkiego jest tematem otwartym, od którego nie uciekamy, ale idziemy do przodu, chcąc poprzez ten dokument wyjść naprzeciw ludziom Kościoła zaangażowanym w pracę z dziećmi i młodzieżą, by uniknąć trudnych sytuacji oraz późniejszego tłumaczenia się z niewiedzy i nieznajomości prawa i zasad.

Arcybiskup poza diecezjalnym dokumentem jakim są przygotowane właśnie „Zasady...” przekazał również duchowny papieski dokument „Motu Proprio - Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych. W dokumencie Papież podkreśla, że Kościoły mają obowiązek stosować się do przepisów i prawodawstwa państw, w których funkcjonują.

Cały tekst dokumentu „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej”dostępny jest TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE