Reklama

Ciężka sytuacja w Elbeście. Ponad 100 osób musi odejść z pracy. PGE GiEK: Trwa restrukturyzacja

Opublikowano:
Autor:

Ciężka sytuacja w Elbeście. Ponad 100 osób musi odejść z pracy. PGE GiEK: Trwa restrukturyzacja - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Aż 109 osób zatrudnionych w spółce Elbest musi odejść z pracy. Jak zapewnia PGE GiEK, wszyscy zostaną przeniesieni do innych spółek. Koncern tłumaczy to restrukturyzacją, która ma poprawić sytuację finansową firmy, a jednocześnie zaprzecza pogłoskom o zwolnieniach grupowych. W spółce trwa wciąż spór zbiorowy z trzema związkami zawodowymi, które domagają się podwyżek dla załogi.

Czarne chmury nad spółką Elbest. Ze względu na trudną sytuację finansową spółki w najbliższym czasie z firmy będzie musiało odejść ponad sto osób. Nie dojdzie jednak do zwolnień grupowych, o czym coraz głośniej mówiła załoga. Pod koniec ubiegłego roku zdezorientowani pracownicy informowali działające w zakładzie związki, że pracę może stracić nawet do 150 zatrudnionych. Organizacje związkowe głośno zapowiadały, że zgody na zwolnienia nie będzie, grożąc protestami. Wygląda na to, że cała sprawa zakończy się... wypracowanym kompromisem. Jak mówi Adam Olejnik, przewodniczący MZZ „Odkrywka” w KWB Bełchatów, na spotkaniu ze związkami zawodowymi prezes Elbestu zaproponował przeniesienie części pracowników do innych spółek zależnych PGE.

- Nie ma naszej zgody na żadne zwolnienia. Otrzymaliśmy informację, że ponad sto osób będzie przeniesione na inne miejsca pracy w ramach grupy PGE – mówi Adam Olejnik.

Przypomnijmy, że od listopada ubiegłego roku trzy organizacje związkowe: MZZ „Odkrywka”, MZZ Pracowników Elektrowni oraz „Sierpień 80” pozostają w sporze zbiorowym z pracodawcą. Związkowcy żądają dla załogi 250 zł podwyżki.

- Odbyło się spotkanie z władzami spółki w tej sprawie, ale nie przyniosło ono żadnego efektu. Usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy na podwyżki. Czekamy obecnie na wyznaczenie mediatora – mówi Adam Olejnik.

Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowała, że w spółce Elbest prowadzony jest aktualnie proces restrukturyzacji, który „ma na celu poprawę jej efektywności ekonomicznej”. Zaprzecza jednocześnie doniesieniom o tym, jakoby w spółce planowane były zwolnienia grupowe.

- Część pracowników jest relokowana do innych spółek z Grupy Kapitałowej PGE – mówi Sandra Apanasionek.

Jak dodaje, w 2019 roku zaplanowano przesunięcie 109 pracowników spółki Elbest.

- Wszystkim pracownikom, którzy podlegają procesowi restrukturyzacji, oferowane są warunki zatrudnienia nie mniej korzystne, niż u dotychczasowego pracodawcy – zapewnia Sandra Apanasionek.

Nieoficjalnie mówi się, że część pracowników od początku stycznia już została przeniesiona do takich spółek zależnych PGE jak m.in. Elbest Security, Elmen, Bestgum, Betrans oraz Ramb.

Przypomnijmy, że Elbest zajmuje się świadczeniem usług hotelowo-gastronomicznych. Spółka zarządza m.in. bełchatowskimi hotelami Wodnik i Sport Hotel, a także ośrodkiem Wawrzkowizna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE