reklama

Burmistrz traci cierpliwość. Zabiera głos w sprawie odkrywki Złoczew i... stawia PGE warunek

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz traci cierpliwość. Zabiera głos w sprawie odkrywki Złoczew i... stawia PGE warunek  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNie tylko górnicy i energetycy są zniecierpliwieni brakiem decyzji w sprawie budowy nowej odkrywki, która przedłużyłaby „życie” elektrowni Bełchatów. Burmistrz Złoczewa w otwartym liście pyta prezesa PGE o plany wobec nowego złoża i daje czas spółce na podjęcie decyzji tylko do końca roku. Zapowiada jednocześnie, że wobec braku konkretnych rozstrzygnięć, gmina zmieni swoje plany dotyczące terenów przeznaczonych pod budowę kopalni.

Wygląda na to, że przeciągające się w nieskończoność procedury w sprawie niezbędnych pozwoleń na budowę odkrywki Złoczew i brak jasnej deklaracji ze strony PGE, mocno już nadwyrężyły cierpliwość nie tylko górników i energetyków z Bełchatowa, ale również niektórych samorządowców. Mieszkańcy, jak i władze Złoczewa, od wielu lat liczą na odkrywkę, która ma przysporzyć miejsc pracy w regionie, a samorządowi przynieść znaczne profity z tytułu płaconych podatków. I choć o nowej kopalni mówi się już od dawna, to całe przedsięwzięcie bardzo powoli posuwa się do przodu. Dlatego wszyscy zainteresowani mają powoli już dość niepewności związanej z brakiem konkretnych decyzji w sprawie odkrywki. Niektórzy zaczęli już mocno wątpić w rozpoczęcie samej inwestycji. Cierpliwość stracił burmistrz Złoczewa – Dominik Drzazga, który wystosował otwarty list do prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Domaga się w nim podania przybliżonego terminu decyzji w sprawie powstania kopalni lub też poinformowania o ewentualnej rezygnacji z pierwotnych planów.

- Jako samorząd musimy myśleć o przyszłości gminy. O jej rozwoju. Nie możemy jedynie czekać na to, aż kopalnia powstanie, w nieokreślonym na ten moment czasie i z tego tytułu gmina otrzyma profity finansowe. Musimy działać i rozwijać się tu i teraz, bo takie są realia - stwierdza burmistrz Drzazga w liście otwartym.

Burmistrz zaznacza, że mieszkańcy samej gminy mają już również dosyć oczekiwania na decyzję w sprawie kopalni, co blokuje wiele innych mniejszych inwestycji w regionie.

- (...) Natomiast największą bolączką dla społeczeństwa jest brak konkretnych decyzji, a spekulacje medialne coraz bardziej niepokoją mieszkańców i rodzą nowe pytania. Czy kopalnia powstanie, czy też nie. Odłożone są w czasie inwestycje w gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa. Narasta frustracja związana z okresem oczekiwania i pojawiają się pytania: Co dalej robić? Czy szukać nowego miejsca po tym, gdy inwestycja w odkrywkę stanie się realna. Czy spokojne gospodarować na roli przekazywanej z pokolenia na pokolenie? - pyta Dominik Drzazga, burmistrz Złoczewa.

Samorządowiec w przesłanym liście zaznaczył, że gmina od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby wspierać inwestora i na chwilę obecną to się nie zmienia. Jednak wyznacza decydentom z PGE… swoiste ultimatum, dodając przy tym, że gmina Złoczew na konkretne decyzje czeka do końca 2020 roku.

- Po tym czasie dbając o interes gminy i jej zrównoważony rozwój będziemy zmuszeni do zmiany strategii oraz przeznaczenia terenów – czytamy w liście przesłanym do PGE.

Przypomnijmy, że obecnie wciąż trwają procedury administracyjne w sprawie budowy odkrywki Złoczew. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny przedłużył postępowanie odwoławcze od decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla planowanej odkrywki w Złoczewie. Kolejny termin rozstrzygnięcia sprawy wyznaczono do końca sierpnia. Instytucja swoją decyzję tłumaczy „skomplikowanym charakterem sprawy”. Wniosek o koncesję na wydobycie węgla w okolicach Złoczewa koncern PGE GiEK złożył pod koniec 2018 roku. Kilka miesięcy później, w kwietniu 2019 roku, Ministerstwo Środowiska wszczęło postępowanie. Wydana wcześniej decyzja środowiskowa przez RDOŚ w Łodzi została jednak zaskarżona przez Fundację Greenpeace. Aktywiści w maju 2019 roku złożyli bowiem odwołanie do GDOŚ. Sprawa ciągnie się do tej pory.

Jasnej deklaracji odnośnie Złoczewa nie ma również ze strony PGE. Szef koncernu pytany o inwestycję podczas wizyty w Bełchatowie na początku lipca przyznał, że wydanie decyzji w sprawie rozpoczęcia budowy kopalni będzie zależało od wielu czynników.

- Czekamy na uzyskanie koncesji, aby móc tam w przyszłości ewentualnie rozpocząć prace mające na celu pozyskiwanie z tego złoża węgla brunatnego, ale oczywiście ostateczne podjęcie decyzji o realizacji tej inwestycji będzie się wiązało z sytuacją w Unii Europejskiej. Będziemy musieli wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zarówno kwestie społeczne, jak i ekonomiczne, a także techniczne – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Stwierdził też, że budowa Złoczewa to jedna ze strategicznych inwestycji w PGE, jednak to czy ona się rozpocznie, musi zostać poparte wcześniejszymi analizami.

- Będziemy musieli wziąć pod uwagę to, co się dzieje wokół. Nie możemy realizować tak ważnej inwestycji w oderwaniu od tego co nas otacza. Prowadzimy prace przygotowawcze i ostateczna decyzja o podjęciu tej inwestycji będzie konsultowana i uzgodniona wspólnie, ale przede wszystkim będą tutaj brane pod uwagę względy ekonomiczne – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Budowa odkrywki Złoczew pozwoliłaby na przedłużenie działalności bełchatowskiej elektrowni, która obecnie zasilana jest węglem ze złóż w Polu Bełchatów i Polu Szczerców. Zasoby węgla w okolicach Bełchatowa powoli jednak się wyczerpują. Odkrywka Bełchatów ma działać do końca 2026 roku, a Szczerców do ok. 2036 roku. Ilość węgla w nowej kopalni szacowana jest na około 500 mln ton.

Na początku lipca w Bełchatowie dwukrotnie protestowali związkowcy z kopalni i elektrowni, którzy domagają się podjęcia decyzji w sprawie Złoczewa. Organizacje związkowe z transparentami pojawiły się pod siedzibą PGE GiEK przy ulicy Węglowej. Górnicy i energetycy podkreślali, że walczą o odkrywkę, bo tylko nowa kopalnia może zapewnić utrzymanie tysięcy miejsc pracy w regionie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE