Reklama

Reklama

Burmistrz traci cierpliwość. Zabiera głos w sprawie odkrywki Złoczew i... stawia PGE warunek

Opublikowano: pon, 27 lip 2020 09:51
Autor:

Burmistrz traci cierpliwość. Zabiera głos w sprawie odkrywki Złoczew i... stawia PGE warunek - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie tylko górnicy i energetycy są zniecierpliwieni brakiem decyzji w sprawie budowy nowej odkrywki, która przedłużyłaby „życie” elektrowni Bełchatów. Burmistrz Złoczewa w otwartym liście pyta prezesa PGE o plany wobec nowego złoża i daje czas spółce na podjęcie decyzji tylko do końca roku. Zapowiada jednocześnie, że wobec braku konkretnych rozstrzygnięć, gmina zmieni swoje plany dotyczące terenów przeznaczonych pod budowę kopalni.

Reklama

Wygląda na to, że przeciągające się w nieskończoność procedury w sprawie niezbędnych pozwoleń na budowę odkrywki Złoczew i brak jasnej deklaracji ze strony PGE, mocno już nadwyrężyły cierpliwość nie tylko górników i energetyków z Bełchatowa, ale również niektórych samorządowców. Mieszkańcy, jak i władze Złoczewa, od wielu lat liczą na odkrywkę, która ma przysporzyć miejsc pracy w regionie, a samorządowi przynieść znaczne profity z tytułu płaconych podatków. I choć o nowej kopalni mówi się już od dawna, to całe przedsięwzięcie bardzo powoli posuwa się do przodu. Dlatego wszyscy zainteresowani mają powoli już dość niepewności związanej z brakiem konkretnych decyzji w sprawie odkrywki. Niektórzy zaczęli już mocno wątpić w rozpoczęcie samej inwestycji. Cierpliwość stracił burmistrz Złoczewa – Dominik Drzazga, który wystosował otwarty list do prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Domaga się w nim podania przybliżonego terminu decyzji w sprawie powstania kopalni lub też poinformowania o ewentualnej rezygnacji z pierwotnych planów.

- Jako samorząd musimy myśleć o przyszłości gminy. O jej rozwoju. Nie możemy jedynie czekać na to, aż kopalnia powstanie, w nieokreślonym na ten moment czasie i z tego tytułu gmina otrzyma profity finansowe. Musimy działać i rozwijać się tu i teraz, bo takie są realia - stwierdza burmistrz Drzazga w liście otwartym.

Burmistrz zaznacza, że mieszkańcy samej gminy mają już również dosyć oczekiwania na decyzję w sprawie kopalni, co blokuje wiele innych mniejszych inwestycji w regionie.

- (...) Natomiast największą bolączką dla społeczeństwa jest brak konkretnych decyzji, a spekulacje medialne coraz bardziej niepokoją mieszkańców i rodzą nowe pytania. Czy kopalnia powstanie, czy też nie. Odłożone są w czasie inwestycje w gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa. Narasta frustracja związana z okresem oczekiwania i pojawiają się pytania: Co dalej robić? Czy szukać nowego miejsca po tym, gdy inwestycja w odkrywkę stanie się realna. Czy spokojne gospodarować na roli przekazywanej z pokolenia na pokolenie? - pyta Dominik Drzazga, burmistrz Złoczewa.

Samorządowiec w przesłanym liście zaznaczył, że gmina od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby wspierać inwestora i na chwilę obecną to się nie zmienia. Jednak wyznacza decydentom z PGE… swoiste ultimatum, dodając przy tym, że gmina Złoczew na konkretne decyzje czeka do końca 2020 roku.

- Po tym czasie dbając o interes gminy i jej zrównoważony rozwój będziemy zmuszeni do zmiany strategii oraz przeznaczenia terenów – czytamy w liście przesłanym do PGE.

Przypomnijmy, że obecnie wciąż trwają procedury administracyjne w sprawie budowy odkrywki Złoczew. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny przedłużył postępowanie odwoławcze od decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla planowanej odkrywki w Złoczewie. Kolejny termin rozstrzygnięcia sprawy wyznaczono do końca sierpnia. Instytucja swoją decyzję tłumaczy „skomplikowanym charakterem sprawy”. Wniosek o koncesję na wydobycie węgla w okolicach Złoczewa koncern PGE GiEK złożył pod koniec 2018 roku. Kilka miesięcy później, w kwietniu 2019 roku, Ministerstwo Środowiska wszczęło postępowanie. Wydana wcześniej decyzja środowiskowa przez RDOŚ w Łodzi została jednak zaskarżona przez Fundację Greenpeace. Aktywiści w maju 2019 roku złożyli bowiem odwołanie do GDOŚ. Sprawa ciągnie się do tej pory.

Jasnej deklaracji odnośnie Złoczewa nie ma również ze strony PGE. Szef koncernu pytany o inwestycję podczas wizyty w Bełchatowie na początku lipca przyznał, że wydanie decyzji w sprawie rozpoczęcia budowy kopalni będzie zależało od wielu czynników.

- Czekamy na uzyskanie koncesji, aby móc tam w przyszłości ewentualnie rozpocząć prace mające na celu pozyskiwanie z tego złoża węgla brunatnego, ale oczywiście ostateczne podjęcie decyzji o realizacji tej inwestycji będzie się wiązało z sytuacją w Unii Europejskiej. Będziemy musieli wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zarówno kwestie społeczne, jak i ekonomiczne, a także techniczne – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Stwierdził też, że budowa Złoczewa to jedna ze strategicznych inwestycji w PGE, jednak to czy ona się rozpocznie, musi zostać poparte wcześniejszymi analizami.

- Będziemy musieli wziąć pod uwagę to, co się dzieje wokół. Nie możemy realizować tak ważnej inwestycji w oderwaniu od tego co nas otacza. Prowadzimy prace przygotowawcze i ostateczna decyzja o podjęciu tej inwestycji będzie konsultowana i uzgodniona wspólnie, ale przede wszystkim będą tutaj brane pod uwagę względy ekonomiczne – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Budowa odkrywki Złoczew pozwoliłaby na przedłużenie działalności bełchatowskiej elektrowni, która obecnie zasilana jest węglem ze złóż w Polu Bełchatów i Polu Szczerców. Zasoby węgla w okolicach Bełchatowa powoli jednak się wyczerpują. Odkrywka Bełchatów ma działać do końca 2026 roku, a Szczerców do ok. 2036 roku. Ilość węgla w nowej kopalni szacowana jest na około 500 mln ton.

Na początku lipca w Bełchatowie dwukrotnie protestowali związkowcy z kopalni i elektrowni, którzy domagają się podjęcia decyzji w sprawie Złoczewa. Organizacje związkowe z transparentami pojawiły się pod siedzibą PGE GiEK przy ulicy Węglowej. Górnicy i energetycy podkreślali, że walczą o odkrywkę, bo tylko nowa kopalnia może zapewnić utrzymanie tysięcy miejsc pracy w regionie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (48)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Normalny

  Tylko fotowoltaika i wiatraki !!! Z foto będzie energia latem a z wiatru jesienią.W nocy bedziemy kupować energię z Niemiec ????????????

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Ciekawy

  Jak idą postępowania w sprawie zatrudnien i innych lodów? Pukają już do kogoś o 6 rano?

 • rok temu | ocena +11 / -11

  Orban

  W podręcznikach geografii szkoła podstawowa, lata 80 ubiegłego wieku, było napisane, że : koniec działalności elektrowni Bełchatów przewidywany jest na lata 2030-2035. I tyle.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Grubiorz

  Chłopoki ze Ślunska jusz w jednym zaprzyngu z chabetami z Janowa. Tero na nas pora.

 • rok temu | ocena +13 / -13

  Bełchatowianin

  burmistrz złoczewa to fan PiS'u. pisze bajki,zawsze ukryje co niewygodne dla Jarka. Bełchatów już dawno przejadł swoją szanse, może nie tyle przejadł,co było to z niego wypompowane przez PGE na rzecz kompalni na śląsku. Teraz jest już za późno, trzba już myśleć co będzie za 5 lat,bo za 10 to już będzie pełne wygaszanie

 • rok temu | ocena +17 / -17

  Suda i Dasin

  Jak tam, dalej w Bełchatowie smakują wyborcze bułeczki?

  • rok temu | ocena +2 / -2

   sam

   pyszota :D

 • rok temu | ocena +8 / -8

  Mareczek

  tym cenzurowaniem ddBełchatów troche strzeliło sobie w kolano Nikogo nie obrazam ale tez nie pozwole zeby ktos mnie inwigilowal i cenzurowal Takze baj baj ddBelchatow usuwam z ulubionych stron

  • rok temu | ocena +5 / -5

   geograf

   Jak ktoś ci napisał ostrzeżenie, że za hejt możesz mieć problemy, to cię cenzuruje ? :D dobre dobre

  • rok temu | ocena +6 / -6

   Jareczek

   Jakim cenzurowaniem? Masz full wolność słowa na tej stronce, ale jak ktoś myśli, że może z nazwiska kogoś powyzywać, a później się dziwi, że prokurator puka... no sorrry. Pisz krytycznie, ale merytorycznie i jesteś bezpieczny i nikt nie będzie cię cenzurował.

 • rok temu | ocena +11 / -11

  Umps

  Tylu ludziom robote obiecal a teraz lipa

 • rok temu | ocena +18 / -18

  Teofil

  Złoczewa nie będzie po co drążyć temat

 • rok temu | ocena +22 / -22

  Kary

  Konie z Janowa solidaryzują się z pracownikami kopalni i elektrowni. "Łączy nas wspólny los, wesprzemy was tak, jak wy nas wspieraliśmy."

 • rok temu | ocena +24 / -24

  Blabla

  Zwykle szarżowanie i popisówka medialna. Od lat wiadomo ze koniec kopalni w tych latach. Informowano wszystkich. Teraz wazyscy zaskoczeni” naglą” sytuacją. Bledem rządzących bylo i jest brak rozwiazan i planow na zabezpieczenie energetyczne kraju. Sloro wiedzieli 20 lat temu ze belchatow sie skonczy to juz wtedy powinny byc zaplanowane w wdrazane r... Rozwiń

 • rok temu | ocena +6 / -6

  ORMO CZUWA

  Wprowadźcie rejestrację i logowanie do portalu, to będzie taki spokój z komentarzami jak na Bełchatów nasze miasto. Tam nikt nie pisze. A po drugie jaki problem wprowadzić moderację i usuwać obraźliwe treści. Wam nie przeszkadza ten stan, a powinien!!!

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Jareczek

   W ogóle może zakazać komentowania ? Głupców, którzy nie umieją korzystać z wolności słowa trzeba wyeliminować, a reszcie pozwolić na konstruktywną dyskusję.

  • rok temu | ocena +8 / -8

   Mariusz

   Pisowskie ORMO czuwa.

  • rok temu | ocena +4 / -4

   Strażak sam

   Podpisałeś się "ORMO CZUWA"i koniecznie chcesz wprowadzić niechlubne zasady,wstyd wspominać. A co do wypowiedzi ,każdy powinien mieć szansę wypowiedzieć się na forum ,przekreślić zło a podpowiadać dobre rozwiązania z korzyścią dla zarządzających nie tylko w Samorządach ,na każdym kierowniczym stanowisku.Bo władza jest podobno w ręku mas.

  • rok temu | ocena +7 / -7

   Luter

   Namierzasz ludzi? Chcesz komus krzywde wyrzadzic? Jaki cel Ci przyswieca, poza swieceniami ksiedza?

  • rok temu | ocena +13 / -13

   kuktas

   glupoty piszesz Wlasnie dzieki tym komentarzom DDBelchatow jest najlepsza Bełchatowska strona internetowa bo mozna sobie podyskutowac jak na forum

 • rok temu | ocena +38 / -38

  czaskos

  HAHAHAHAHAHHAHAHA Unia Jewropejska Nowoczesność Postępowość nie to co ten faszstowski katolski zaścianek jak Polandia prawda? w takiej W Szwecji np taki piękny muzułmański młodzieniec biedaczysko przybywa z iraku jako uchodzcca. Tishko Ahmed Shabaz PRACUJE w w gminnej opiece społecznej :D:D:D i poznaje 17 letnia blond włosa Szwedke Wilme Ande... Rozwiń

  • rok temu | ocena +21 / -21

   babcia

   No popatrz. Polskie kobiety niejednokrotnie matki są zabijane nieraz w okrutny sposób, bo pan i władca tak postanowił. To dzieje się w katolickich rodzinach więc nie przytaczaj przykładów z zachodniej Europy. Mąż zabił swoją żonę i trafił do psychiatryka. Bo co? Bo udawał, że jest niepoczytalny?

  • rok temu | ocena +14 / -14

   Umps

   Biedny chory czlowieku. Pewnie jak ci drzazga wejdzie w palec to lecisz na pogotowie i kladziesz sie na stole.

   • rok temu | ocena +7 / -7

    czaskos

    chyba TY ja nie jestem pedałem w rurkach i wyborcom PO albo lewicy tylko FACETEM

 • rok temu | ocena +13 / -13

  Bert

  Nie sądzę żeby burmistrzowi szczególnie zależało na rozstrzygnięciu. Bo póki sytuacja teoretycznej niepewności trwa to wszelkie niepowodzenia będzie mógł zrzucić na niezdecydowanie PGE. Na odkrywkę nie ma najmniejszych szans, więc po co te podchody? No chyba, że burmistrz jest naprawdę aż tak naiwny.

 • rok temu | ocena +23 / -23

  Gaga

  Odkrywka Złoczew to pustynia w środku województwa łódzkiego, brak wody, hałas, zapylenie a PGE nie jest skórę do naprawy szkód. Kasa idzie na Warszawę.

 • rok temu | ocena +22 / -22

  Kończyć

  Bardzo fajnie że tyle kasy wleci z UE za to że rezygnujemy z węgla do 2030 roku.Ludzi jest dużo a planeta jedna póki co. To dom dla moich wnków i niechce żeby tak dewastowano okolice dzięki układom i osobom które biorą wypłate tylko za to że odbili przepustkę .

  • rok temu | ocena +0 / -0

   csgvfvd

   nie posikaj sie Dla ciebie ,twoich dzieci,wnuczat ,prawnuczat itd wystarczy tej planety a pozniej wynajda innna planete

 • rok temu | ocena +12 / -12

  COVID19

  Elektrownie atomowe to też bardzo duży problem dla przyszłych pokoleń odnośnie radioaktywnych odpadów. Paliwa kopalne też nie nie. Chcemy żyć eko i tak będzie a kto się temu sprzeciwia będzie chory i kearantanna.

 • rok temu | ocena +16 / -16

  Gonić tych nierobów

  Likwidować ten bałagan i po reformie sądownictwa nowy NIK niech to zbada i likwiduje te darmozjady z PGE

 • rok temu | ocena +29 / -29

  Gośka

  Wybraliśta Antka i anke to bedzieta mieć Złoczew. Buhahaha.

 • rok temu | ocena +20 / -20

  Kazik

  Jak tam sprawy kadrowe, poniedziałek, ilu jest z obiegowka?

 • rok temu | ocena +23 / -23

  :)

  Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana. Niech się redakcja zajmie pisaniem jakiś sensownych komentarzy a nie straszeniem i tak już coraz mniejszej liczbie wchodzących na portal...:)

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Ale tępy łeb i straszak

   Dla mnie obraźliwy konentarz to jesteś ty i mam nadzieję że też cię rozlicza za takie obrażenia

  • rok temu | ocena +20 / -20

   Marian

   Wszyscy co piszą zostaną ukarani wg pisiorow. Nie trzeba robić szwindli to ludzie będą dobrze pisać. Dążycie do zamordyzmu. Odpowiednie służby działają i dobiorą się wam do skóry. Sprawa zatrudnienia jest na topie, inne też.

   • rok temu | ocena +1 / -1

    Strażak sam

    Marian,musisz zaszczepić się przeciw nienawiści,nawet totalny przekręt nic nie da.

   • rok temu | ocena +22 / -22

    Elka

    Oj z tymi zatrudnieniami to była bandyterka. Tak jeszcze nigdy nie było. Poziom dziadostwa i patologii PiS podniósł wysoko.

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Kopalniok

  Jeśli będzie koncesja to gmina z wszelkimi inwestycjami będzie zablokowana,a tak na marginesie chyba powinniście się cieszyć z tekturowego czemu od chłonnego premiera

 • rok temu | ocena +16 / -16

  ale jaja

  To anto ni warszawiak parówka smoleńska jeszcze nie załatwił złoczewa jak widziałem jak wbijał łopatę i nastąpił pierwszy wybuch.

  • rok temu | ocena +15 / -15

   Antoine

   Załatwił za to miejsca pracy dla ziomali od chytrej baby z radomska. I oni nadal się śmieją.

 • rok temu | ocena +26 / -26

  wyborca

  Przyznam, że jestem szczerze zaskoczony. Myślałem, że pani poseł już Złoczew załatwiła.

  • rok temu | ocena +16 / -16

   Piotrek

   Którą poseł, Pielucha ci nic nie załatwi, najwyżej zaszkodzi.

   • rok temu | ocena +18 / -18

    Juro

    Przecież wiadomo, że chodzi o kłamczuchę

 • rok temu | ocena +21 / -21

  zatroskany

  Złoczew odkrywka nie powstanie zbyt duże koszty eksploatacyjne odległość , głębokość złoża a ilość i jakość energetyczna nie taka jak by się wydawało . Jeśli powstanie to województwo Łódzkie można wpisać na nową mapę geodezyjną i zaznaczyć jako nową pustynię SHARE.

 • rok temu | ocena +10 / -10

  Xyzq

  Haha. W owy poziom umysłu, ja nie wierzę, otóż jaki Złoczew? Nawet jeśli, to tylko dla pięciuset osób, powariowaliście, ale burmistrz szydełkiem fa, oczka mydli

 • rok temu | ocena +12 / -12

  olus

  o co hałas dostaliście od premiera czek?

 • rok temu | ocena +23 / -23

  Jarek

  Niech się Złoczew nie da zrobić w konia, wydanie koncesji zablokuje rozwój regionu jeśli nie dojdzie do budowy odkrywki a moim zdaniem nie dojdzie bo premier ostatnio w Brukseli zgodził się na pakiet klimatyczny. Pisiory cwaniakuja i region zostawią może z koncesją ale z ręką w nocniku. Pilnujcie się .

  • rok temu | ocena +20 / -20

   antybandaczworga

   Zgadza się pisiory sprzedały polską energetykę Niemcom za 180 miliardów euro co uznały za wielki sukces. Dokładnie to samo zrobiłby Bierdoń czy inne ekoczóby z partii zielonych. Tyle, że PiS miał stać na straży polskiego węgla...