Reklama

Brakuje krwi w szpitalach. Specjalny ambulans stanie w pobliżu Gigantów Mocy

Opublikowano:
Autor:

Brakuje krwi w szpitalach. Specjalny ambulans stanie w pobliżu Gigantów Mocy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niestety drastycznie spada liczba osób oddających krew. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa alarmują, że sytuacja robi się dramatyczna. Pomóc mogą również bełchatowianie. W każdy poniedziałek, począwszy od 30 marca, przy scenie plenerowej Gigantów Mocy stanie specjalny ambulans, w którym będzie można oddać krew.

Epidemia koronawirusa i kwarantanna powodują, że w ostatnich tygodniach spadła liczba osób oddających krew. Aby w jakiś sposób zaradzić sytuacji organizowane są mobilne punkty pobrań. W szpitalach zapasy krwi topnieją, a potrzebują jej osoby po wypadkach, przeszczepach czy w czasie leczenia chorób nowotworowych. Brakuje szczególnie grup krwi: A RhD- i B RhD-.

- Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

W związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami dotyczącymi m.in. zakazu przemieszczania się, łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje mobilne Punkty Pobrań. W Bełchatowie specjalny ambulans będzie do dyspozycji dawców począwszy od 30 marca. Stanie przy scenie plenerowej MCK Gigantów Mocy w każdy kolejny poniedziałek (wyłączając Wielkanoc). Chętni będą mogli w nim oddawać krew w godz. 9.00 – 12.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE