Reklama

Bełchatowianie uczcili 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego [FOTO]

Opublikowano: pon, 28 wrz 2020 12:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W niedzielę, 27 września odbyły się w Bełchatowie obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas uroczystości, zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, następnie odbyła się msza święta oraz wspólna modlitwa za poległych. Zobaczcie, jak to wyglądało.

W minioną niedzielę, 27 września mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji zebrali się w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościuszki w Bełchatowie, by wspólnie uczcić 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

- Rocznica przypominać ma nam, że w nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa mająca toczyć walkę przeciwko okupantom. 13 listopada została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi polskiemu na uchodźstwie, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. Nigdzie nie powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym – czytamy na stronie Urzędu Miasta Bełchatowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE