Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Bełchatowie, Jan Olczyk i Antoni Lis biorą udział w rekrutacji do XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Do tej pory działali w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Jednak, jak przekonuje Jan, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego teraz postanowili wystartować w konkursie o bardziej prestiżowe stanowiska.
Ich zadaniem w tegorocznych kwalifikacjach do sejmu jest przybliżenie ideałów żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, które przetrwały w obecnych czasach. Bełchatowianie za bohatera swojej pracy wybrali Ludwika Czyżewskiego.
- Przeprowadziliśmy badania z mieszkańcami Bełchatowa. Okazało się, że tylko 5 na 100 ankietowanych osób wiedziało, kim był Ludwik Czyżewski. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom tę postać – mówi Jan Olczyk, uczestnik konkursu.
W celu szerszego przedstawienia generała Czyżewskiego bełchatowianom, licealiści przeprowadzili spotkania z mieszkańcami miasta. Porozmawiali zarówno z młodzieżą, jak i seniorami. Przygotowali również film zawierający wiele ciekawostek dotyczących Czyżewskiego, który można obejrzeć pod tym linkiem.
W konkursie ocenie podlega kilka aspektów. Maksymalnie zespół za swoje działania może otrzymać 26 punktów. Uczestnikami XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zostaną uczniowie, których prace rekrutacyjne zyskają najwyższe oceny spośród wszystkich zgłoszeń. Warto również wyróżnić się na tle województwa.
- Jeśli uzyskamy najwyższą liczbę punktów w województwie, wtedy przechodzimy do dalszego etapu, którym są seminaria oraz udział w posiedzeniu komisji. Przyjeżdżamy do Warszawy, gdzie spotkamy się panią marszałek Witek – mówi Jan Olczyk.
Bełchatowianie mają już wstępny plan, na co chcieliby zwrócić uwagę podczas posiedzenia sejmu. Chcą skupić się na działaniach skierowanych do mieszkańców naszego regionu, by pokazać, że można polegać na młodzieży.
- Jeżeli dostaniemy się do sejmu, przede wszystkim chcemy skupić się na naszym regionie. Poprawić warunki życiowe w naszym mieście, zadbać o mieszkańców, o górników – zapowiada Olczyk.
Dla licealistów nie jest to jednorazowa przygoda. Polityka odgrywa dla nich dużą rolę i chcą wykorzystać zebrane teraz doświadczenie, wiążąc z tą dziedziną swoją dalszą przyszłość.
- Oboje wiążemy swoją przyszłość z polityką, spełniamy się jako samorządowcy naszego miasta, ale bardziej zaszczytne jest pełnienie funkcji w stolicy – mówi Olczyk.
Bełchatowianie mogą wspomóc młodych radnych w dostaniu się do Sejmu. Zaangażowanie i pozytywny odbiór projektu wśród osób, do których był skierowany, na pewno zostanie zauważone przez komisję oceniającą wnioski. Warto w tym celu sprawdzić ich stronę.
- Serdecznie zapraszam do obejrzenia naszego filmu oraz polubienia naszego profilu na Facebooku. Mimo że projekt kończy się za kilka dni to wciąż, nasza aktywność przez ten ostatni czas będzie bardzo wysoka - mówi Olczyk.
Konkurs kończy się 5 kwietnia. Po tym dniu komisja będzie miała czas do 28 kwietnia na ocenę wykonanych zadań i przedstawienie wyników.
Komentarze (0)