reklama
reklama

Magistrat zdradza nowy pomysł na transformację Bełchatowa. Co czeka nas po kopalni i elektrowni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Magistrat zdradza nowy pomysł na transformację Bełchatowa. Co czeka nas po kopalni i elektrowni?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaBełchatów został wpisany do Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, co umożliwi pozyskiwanie dodatkowych unijnych środków z Funduszu Spójności. Według władz miasta, pozwoli to łagodniej przejść przez transformację energetyczną i rozwinąć region.
reklama

Miasto Bełchatów wraz z Piotrkowem Trybunalskim zostały wpisane na listę Miejskich Obszarów Funkcjonalnych. O takie rozwiązanie u Marszałka Województwa Łódzkiego zabiegały władze Bełchatowa. Projekt zostanie uwzględniony w Strategii Województwa Łódzkiego 2030 i pozwoli na pozyskiwanie znacznych środków z unijnego Funduszu Spójności.

Magistrat podkreśla, że takie rozwiązanie było konieczne, aby zapewnić wsparcie finansowe dla naszego regionu, który przez najbliższe lata będzie zmagał się transformacją energetyczną. Perspektywa wygaszania kopalni i elektrowni sprawia, że trzeba szukać pomysłów na nowe inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy. Pozyskiwanie środków z unijnego funduszu ma w tym znacznie pomóc.

reklama

- Transformacja energetyczna zakłada stopniowe odchodzenie od gospodarki opartej na węglu. Będzie to miało bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Bełchatowa oraz całego regionu. Włączenie Bełchatowa do Miejskich Obszarów Funkcjonalnych to dla nas ogromna szansa. Bo to właśnie do miast ujętych w MOF-ach mają popłynąć znaczne środki z unijnego funduszu spójności, a konkretnie z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

Jak dodaje, teraz Bełchatów będzie miał możliwość starania się o środki zewnętrzne na likwidację „negatywnych skutków społeczno-gospodarczych” transformacji energetycznej.

- Jestem przekonana, że przełoży się to bezpośrednio na życie mieszkańców Bełchatowa, a także rozwój naszego miasta i całego regionu – powiedziała Mariola Czechowska.

reklama

Plany transformacji energetycznej Bełchatowa i zamiary odejścia od spalania węgla od dawna krytykują związki zawodowe z kopalni i elektrowni. Ich zdaniem wygaszanie tych zakładów spowoduje likwidację tysięcy miejsc pracy i  "powolną śmierć" całego regionu.

Lekarstwem na zapaść gospodarczą ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Według wstępnych planów rządu dla Łódzkiego w ramach FST zaplanowano 344 mln euro. Problem w tym, że Komisja Europejska wciąż jeszcze nie zaakceptowała przyłączenia woj. łódzkiego do funduszu. Negocjacje w tej sprawie mają być prowadzone w najbliższych miesiącach.  Początkowo UE zaproponowała bowiem wsparcie w ramach FST dla trzech regionów (śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie). Rząd będzie jednak nalegał, aby liczbę beneficjentów poszerzyć o kolejne trzy: łódzkie, małopolskie i lubelskie. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama