Reklama

Reklama

Rząd rozda pieniądze na ogrzewanie. Jak się po nie zgłosić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rząd rozda pieniądze na ogrzewanie. Jak się po nie zgłosić?  - Zdjęcie główne

poglądowe | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już za kilka dni mieszkańcy będą mogli składać wnioski o tzw. dodatek osłonowy, który ma rekompensować rosnące koszty ogrzewania. Żeby jednak skorzystać z tej formy pomocy, należy spełnić konkretne kryteria.

Reklama

W związku z rosnącymi cenami ogrzewania, rząd zdecydował się na wprowadzenie nowego świadczenia. Wnioski o tzw. dodatek osłonowy będzie można składać drogą elektroniczną już od 7 stycznia — trzy dni później mieszkańcy będą mogli zrobić to osobiście w Urzędzie Miasta.

Dodatek osłonowy. Na jakie dopłaty można liczyć?

Wysokość dopłaty w ramach dodatku osłonowego będzie uzależniona od ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Kwoty wyglądają następująco:

  • jednoosobowe gospodarstwo otrzyma 400 lub 500 zł,
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600 lub 750 zł,
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 lub 1062,50 zł,
  • gospodarstwo zamieszkiwane przez 6 lub więcej osób otrzyma 1150 lub 1437,50 zł.
Podwyższenie kwoty dofinansowania uzależnione jest od źródła ogrzewania. Wyższa kwota przysługuje w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Pieniądze w ramach dodatku osłonowego. Trzeba spełnić pewne kryteria

Pieniądze nie będą oczywiście przysługiwać wszystkim. Najważniejszym kryterium, jakie trzeba spełnić są średnie zarobki na osobę. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochód nie może przekroczyć 2100 zł, w pozostałych będzie to 1500 zł na osobę.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że w przypadku dodatku osłonowego obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę", zgodnie z którą osoby przekraczające kryterium dochodowe wciąż mogą ubiegać się o dofinansowanie, jego kwota zostanie jednak pomniejszona o wysokość przekroczenia. W prostym tłumaczeniu oznacza to, że jeśli w jednoosobowym gospodarstwie mieszka osoba zarabiająca 2200 zł miesięcznie, dofinansowanie wyniesie 300 lub 400 zł (w zależności od źródła ciepła).

Dodatek osłonowy. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o fundusze w ramach dodatku osłonowego można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. Od 10 stycznia będzie to można zrobić osobiście w Urzędzie Miasta w Bełchatowie. Odpowiedni wzór możecie pobrać z internetu — jest on dostępny na stronie bełchatowskiego magistratu.

Informacje dotyczące nowego świadczenia udzielane są w magistracie pod numerem 44 733 51 05, 44 733 51 06 w godzinach pracy urzędu tj. 7:30-15:30 w poniedziałki, środy i czwartki oraz we wtorki 8:00-18:00 i w piątki 7:30-13:30.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy