Reklama

Reklama

Nawet 150 tys. zł dotacji dla młodych osób w regionie. Kto może się starać o dofinansowanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Nawet 150 tys. zł dotacji dla młodych osób w regionie. Kto może się starać o dofinansowanie? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 31 marca młodzi rolnicy poniżej 40 roku życia mogą starać się o dofinansowanie w wysokości 150 tys. złotych. Nabór wniosków trwa do maja, jakie wymogi trzeba spełnić, aby dostać dotację?

Reklama

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa planuje wspomóc rolników w ich działaniach. W tym celu po raz kolejny uruchomiono Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Młodzi rolnicy już mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł.

Duże pieniądze dla rolników

Dotacja wypłacana ma być w dwóch ratach. Pierwszą w wysokości 120 tys. zł rolnicy otrzymają po złożeniu wniosku i spełnieniu warunków przyznania pomocy. Druga rata w wysokości 30 tys. zł wpłynie do kieszeni młodych gospodarzy po zrealizowaniu założonego przez nich biznesplanu.

Minimum 70 proc. otrzymanej kwoty musi zostać przeznaczona na środki trwałe.

- Otrzymane środki powinny być przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Przyznane przez ARiMR wsparcie można wykorzystać np. na zakup gruntów, maszyn, stada podstawowego zwierząt bądź prace budowlane – informuje ARiMR.

Warunki otrzymania dotacji

Gospodarze starający się o dofinansowanie muszą spełnić sporą ilość wymagań, zanim rządowe pieniądze zasilą ich konta.

Aby otrzymać środki z programu rozwoju, młody rolnik w dniu składania wniosku nie może mieć więcej niż 40 lat. Gospodarze muszą mieć również odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiązać się do uzupełnienia wiedzy w ciągu 36 miesięcy od dnia przyznania pomocy. Starający się o premię rolnicy powinni być właścicielami gospodarstwa o powierzchni nie mniejszej niż 1 hektar, w której posiadanie weszli co najmniej 24 miesiące przed złożeniem wniosku.

Młody rolnik musi również posiadać lub utworzyć gospodarstwo ekologiczne w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji przyznającej pomoc. Jego wielkość ekonomiczna powinna mieścić się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro, a powierzchnia powinna wynosić co najmniej średnią powierzchnię gospodarstwa w kraju, a w których średnia powierzchnia jest mniejsza od krajowej, nowo utworzone gospodarstwo powinno mieć wielkość średniej wojewódzkiej.

Wnioski o dofinansowanie rolnicy mogą składać od 31 marca do 29 maja 2022 roku w oddziałach ARiMR przypisanych do miejsca położenia gospodarstwa.

- Wnioski można dostarczyć osobiście, przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP – informuje ARiMR.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy