Reklama

Reklama

Jak pandemia wpłynęła na bezrobocie w Bełchatowie? Dane są zaskakujące

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jak pandemia wpłynęła na bezrobocie w Bełchatowie? Dane są zaskakujące - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Cały świat dalej zmaga się z pandemią koronawirusa, wprowadzane są obostrzenia, reżim sanitarny, a wielu krajach także lockdown. Część osób zwiastowała, że w dobie epidemii czeka nas również kryzys zatrudnienia. Jak zmieniła się stopa bezrobocia w Polsce i jak na tym tle wypada powiat bełchatowski?

Reklama

Ostatnie kilka miesięcy to istna ''karuzela nastrojów'', jeśli chodzi o rozwój pandemii w Polsce i na świecie. Jeszcze w październiku czy listopadzie dzienna ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w kraju biła rekordy, a z dnia na dzień przybywało ponad 20 tys. pacjentów. Później rządzący zdecydowali o wprowadzeniu narodowej kwarantanny, a obecnie trwa ogólnopolska akcja szczepień.

Wielu specjalistów wskazywało, że jednym ze skutków pandemii może być wzrost bezrobocia. W kwietniu, Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR w rozmowie z TOK.FM mówiła, że optymistyczną wersją będzie 10 procentowe bezrobocie pod koniec 2020 roku.

- Raczej skłaniałabym się, że to będzie w granicach 13-14 procent. To oczywiście zależy od tego, jak długo potrwa zamknięcie naszej gospodarki – mówiła Anna Wicha.

Na szczęście, przewidywania te okazały się błędne. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,2 proc – czyli zaledwie 1 proc. więcej niż rok wcześniej.

A jak koronawirus wpłynął na zatrudnienie w powiecie bełchatowskim? Z danych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że w okresie od 1 marca 2020 roku do końca stycznia 2021 roku do ewidencji bezdrobotnych zarejestrowanych w PUP wpisano w sumie 3 143 osoby. Co ciekawe, jest to o 700 osób mniej niż rok wcześniej i niemal 1,5 tys. mniej niż dwa lata temu.

Mimo tego, że w okresie pandemii do PUP w Bełchatowie włączono zdecydowanie mniej osób niż w latach ubiegłych, statystyki wskazują, że mieszkańców pozostających bez zatrudnienia jest o 7 proc. więcej niż przed pojawieniem się koronawiursa w Polsce. W styczniu 2020 roku było to bowiem 2 756 osób – aktualnie bez pracy pozostaje 2 959 mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że ze względu na epidemię trudniej o znalezienie zatrudnienia, zwłaszcza w branżach, które są najbardziej dotknięte obostrzeniami - jak hotelarstwo czy turystyka. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy