Reklama

Reklama

Samowystarczalne autobusy w Bełchatowie? MZK rusza z nową inwestycją

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: belchatow.pl

Samowystarczalne autobusy w Bełchatowie? MZK rusza z nową inwestycją - Zdjęcie główne

Bełchatów: MZK fotowoltaika | foto belchatow.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatowskie elektryczne "emzetki" będą w pełni zasilane zieloną energią. Umowa na wykonanie instalacji fotowoltaicznej została już podpisana. Całość powinna być gotowa już za kilka tygodni.

Reklama

Ekologia to aktualnie jeden z najpopularniejszych tematów. Zielone inwestycje widać również w Bełchatowie - kilka tygodnii temu informowaliśmy, że instalacje fotowoltaiczne powstaną na dachach dwóch szkół. Teraz, energię ze słońca będzie czerpał również Miejski Zakład Komunikacji. Panele fotowoltaiczne mają w pełni zaopatrywać stację ładowania pojazdów elektrycznych.

- Wspieranie elektromobilności to dla nas sprawa priorytetowa z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki inwestycjom w zieloną energię [...] zdecydowanie poprawi się jakość powietrza w naszym mieście. Drugi powód jest stricte ekonomiczny. Panele fotowoltaiczne, które zamontowane zostaną w MZK, pozwolą na energetyczną samowystarczalność spółki – tłumaczy wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Na planowaną w MZK instalację będzie składać się 280 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 89.6 kWp. W chwili obecnej w siedzibie MZK przy ul. Przemysłowej trwają prace przygotowawcze. Chodzi m.in. o przegląd i ewentualne uzupełnienie instalacji przyłączeniowych. Montaż paneli zaplanowano na ten tydzień. Cała inwestycja będzie kosztowała ponad 400 tys. zł. Większośc tej kwoty zostanie pokryta z dofinansowania przyznanego przez starostwo powiatowe.

– Inwestycja w transport ekologiczny to naprawdę duże pieniądze. Za jeden autobus elektryczny trzeba zapłacić dwa razy tyle, co za nowoczesnego diesla. Sześć autobusów, które mamy od 2019 roku, kosztowało ponad 11 mln zł. [...] Teraz możemy poszczycić się jedną z najnowocześniejszych flot w całym regionie – mówi Ireneusz Owczarek, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE