Reklama

Reklama

Uchwała Rady Miejskiej w Bełchatowie narusza prawo. Co dalej z dofinasowaniem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uchwała Rady Miejskiej w Bełchatowie narusza prawo. Co dalej z dofinasowaniem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Uchwała Rady Miasta Bełchatowa dotycząca celowych dotacji dla klubów sportowych, została unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Łodzi. Kolegium doszukało się w dokumencie, który miał przynieść wsparcie dla GKS-u Bełchatów, naruszenia prawa. Co dalej z pieniędzmi dla "Brunatnych"?

Reklama

Podczas sierpniowej sesji rady miasta, rajcy głosowali nad uchwałą dotyczącą celowych dotacji dla klubów sportowych działających na terenie miasta. Podczas debaty w Sali Herbowej włodarze miasta jasno zaznaczali, że uchwała ma być przy tym "pomocną dłonią", wyciągniętą w stronę GKS-u Bełchatów.

- Jestem przekonana, że wsparcie udzielane przez miasto to jasny sygnał dla mieszkańców, zawodników i działaczy, ale przede wszystkim dla potencjalnych sponsorów, że klub jest ważną częścią Bełchatowa i warto w niego inwestować [...] Pamiętajmy, że GKS ma w swojej nazwie Bełchatów, co zobowiązuje nas do pomocy – mówiła wówczas Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Od głosowania minęły już niemal 3 miesiące, a do kasy klubu wciąż nie wpłynęła nawet symboliczna złotówka. Jak tłumaczą urzędnicy, jest to spowodowane decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi.

- Projekt uchwały w tej sprawie, był procedowany i uchwalony przez radnych podczas sierpniowej sesji Rady Miasta. Podobne inicjatywy podejmowane były przez inne samorządy. W przypadku bełchatowskiej, Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła jej nieważność. Uzasadnienie decyzji RIO, w formie papierowej wpłynęło do urzędu w tym tygodniu – informuje Kryspina Rogowska, rzecznik bełchatowskiego magistratu.

Skąd taka decyzja RIO? Możemy o tym przeczytać w nadesłanym uzasadnieniu. Uchwała, do łódzkiej RIO wpłynęła 18 września, niecały miesiąc później, bo 14 października zebrało się kolegium, które stwierdziło jej nieważność. W uzasadnieniu decyzji czytamy, że dokument miał naruszać prawo. Wskazano, że w uchwale przewidziano pomoc w postaci dofinansowania, nie uwzględniając przy tym jego wysokości, która zdaniem RIO powinna być zawarta w treści dokumentu. Kolegium zakwestionowało też zapis, który przekazywał kompetencje do określania warunków konkursu oraz kontroli nad wykonywaniem zadań prezydentowi Miasta Bełchatowa.

- Rada gminy/miasta nie jest uprawniona do przekazaniu organowi wykonawczemu (w tym przypadku Prezydentowi Bełchatowa) swoich, wynikających z ustawy kompetencji do określania wzoru wniosku o dotację [...] jak również kompetencji do określania warunków na jakich dotacje będą udzielane. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa też sposób rozliczenia dotacji i sposób kontroli wykonywania zadania. Wskazany przepis nie upoważnia jednak do przekazania tej kompetencji organowi wykonawczemu – czytamy w uzasadnieniu.

Dodatkowo kolegium stwierdza, że podjęta przez bełchatowskich radnych uchwała nie zawiera przepisów, które zagwarantowałyby jawność rozliczenia omawianych dotacji, co z kolei narusza treść art. 221 ust. 4 ustawy o finansach publicznych.

Pozostaje pytanie, czy decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej całkowicie blokuje możliwość wsparcia finansowego dla GKS-u Bełchatów? Z informacji uzyskanych z magistratu wynika, że wciąż jest szansa na to, że pieniądze wpłyną na klubowe konto. Urząd poinformował, że trwają obecnie prace nad nowym projektem uchwały, który uwzględnia wytyczne Kolegium RIO. Niestety, tego kiedy on trafi do radnych na ten moment nie wiemy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE