Reklama

Reklama

Barbórka 2017. Minister Macierewicz: "Bez waszego wysiłku nie byłoby możliwości tego rozwoju gospodarczego Polski " [FOTO]

Opublikowano: pon, 4 gru 2017 15:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tradycji stało się zadość! W dniu górniczego święta pracownicy kopalni Polskiej Grupy Energetycznej GIEK S.A wzięli udział w Mszy Świętej, przemarszu ulicami miasta i uroczystej akademii. Były słowa uznania, podziękowania i odznaczenia. W oficjalnych tegorocznych barbórkowych uroczystościach udział wzięli między innymi: Adam Kwiatkowski - Sekretarz Stanu w gabinecie Prezydenta PR, Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej, posłowie i senatorowie, władze samorządowe oraz władze Grupy Kapitałowej PGE i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Reklama

- Choć otoczenie gospodarcze i regulacyjne nie szczędzą nam wyzwań, to z satysfakcją chciałbym odnotować, że nasza spółka może pochwalić się dobrymi wynikami. Ten rok dla naszej kopalni był bardzo dobry. Osiągnęliśmy rekordowe wydobycie, które sumarycznie z kopalnią z Turowa wyniosło blisko 46 milionów ton węgla, to daje blisko 80 procent wydobycia węgla brunatnego w skali kraju. Co równie istotne ten węgiel jest spalany w naszych instalacjach i te instalacje w 2016 wytworzyły w niektórych miesiącach 40 procent całej wytworzonej w Polsce energii – podkreślił Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK S.A

Satysfakcji z takich wyników i tym samym słów uznania dla bełchatowskich górników nie krył Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej

- To dzięki Wam funkcjonuje polska energetyka i zapewnione jest bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – podkreślał Henryk Baranowski. - Elektrownia Bełchatów, z imponującą mocą zainstalowaną 5298 MW i nierozerwalnie związana z nią Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która rocznie wydobywa blisko 42 mln ton węgla, to duma Grupy Kapitałowej PGE. Bełchatowski kompleks od lat wyznacza kierunki rozwoju polskiej energetyki i w sposób modelowy potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością – mówił prezes.

Do gości i górników na dzisiejszej akademii przemówił również Antoni Macierewicz. Minister Obrony Narodowej podczas swojego wystąpienia porównał górników do żołnierzy, podkreślając ich rolę jaką odgrywają w codziennym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Kto nie pracuje na rzecz wydobycia węgla brunatnego ten działa na szkodę Polski, musimy to jasno powiedzieć dziękując Wam nie tylko za pracę, ale za wieloletni wysiłek zmierzający do obrony i rozwoju Bełchatowa – mówił minister Macierewicz i dodał: - Nie wiem czy chcecie, żeby patrzono na Was jako na armię, brygadę, dywizje... Myślę, że armia to jest lepsze sformułowanie, ale jedno jest pewne: bez waszego wysiłku nie byłoby możliwości tego rozwoju gospodarczego Polski jakiego świadkami jesteśmy w ostatnich latach.

Barbórka to czas podsumowań, ale także mówienia o przyszłości. Jednym z priorytetów, jakie stoją przed PGE GiEK S.A zdecydowanie jest uruchomienie odkrywki Złoczew.

- Wszystkie decyzje chcemy dopiąć jak najszybciej dlatego, że zarówno dla PGE jak i Bełchatowa to jest perspektywa na kolejne lata. Dzisiaj energia wytwarzana z węgla brunatnego z Bełchatowa jest najtańszą, to stanowi bardzo dużą wartość naszej Grupy Kapitałowej. To z perspektywy ekonomii, nie zapominajmy jednak, że Złoczew ma również ogromne znaczenie społeczne. Mamy tu już wielopokoleniowe rodziny związane z sektorem górnictwa i nie wolno tego ludzkiego kapitału zaprzepaścić. Robimy więc jako Polska Grupa Energetyczna wszystko, aby Złoczew jak najszybciej wystartował. Pamiętajmy o tym, że cykl uruchomienia takiej kopalni jest wieloletni. Czym szybciej zaczniemy, tym szybciej będziemy gotowi, aby można było uzupełnić wolumen węgla dla Elektrowni Bełchatów - mówił nam prezes Sławomir Zawada

Zarząd PGE GiEK S.A liczy, że na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie będzie czekać aż do końca marca 2018, tak jak zdeklarował to RDOŚ przesuwając we wrześniu po raz kolejny wydanie decyzji środowiskowej dla Złoczewa. Sławomir Zawada ma nadzieję, że stosowny dokument będzie gotowy już w styczniu 2018.

- A później, mamy obiecane - i to publicznie przez ministra Grzegorza Tobiszowskiego, że bardzo szybko zostaną wydane decyzje koncesyjne - podkreślił Sławomir Zawada

Podczas uroczystej gali pracownicy PGE GiEK zostali uhonorowani Brązowymi Krzyżami Zasługi, Złotymi, Srebrnymi i Brązowym Medalami za Długoletnią Służbę. Ponadto na wniosek prezesa PGE GiEK, Minister Energii przyznał stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego. Otrzymali je: poseł Beata Mateusiak-Pielucha oraz prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski.

Za zasługi godne szczególnego uznania i osiągnięcia w działalności na rzecz pozycji i rozwoju spółki PGE GiEK dyrektorowi KWB Turów Leszkowi Sondajowi została przyznana odznaka „Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.” Natomiast decyzją Dyrektora Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów została przyznana odznaka honorowa „Zasłużony dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów”. Otrzymali ją: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, poseł Anna Milczanowska, poseł Beata Mateusiak–Pielucha, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, prezes PGE GiEK Sławomir Zawada, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach Marzena Rabiasz. Wyróżniono także pracowników za zaangażowanie w rozwój innowacyjności. Łącznie podczas tegorocznej barbórkowej gali wręczono ponad sto czterdzieści wyróżnień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (35)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  murzyn z gkpge...

  Dzięki ciężkiej pracy ludzi ze spółek pseudo górnicy i emeryci kopalniani dostali dodatkową kasę, a w spółkach straszą brakiem zleceń a jakakolwiek dodatkowa kasa tylko w sferze marzeń, zarówno jak i zarobki które są bardzo odległe od tych które dostają łopaciarze zwani górnikami...

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  da

  Starosta to on wstydu nie ma. Barak słów.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Górnik

  Dadzą spółka tysiąca chyba zabiorą. Górnikiem co glapy im srają na głowę haha

 • 4 lata temu | ocena +9 / -9

  Pracownik kopalni

  " Natomiast decyzją Dyrektora Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów została przyznana odznaka honorowa „Zasłużony dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów”. Otrzymali ją: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, poseł Anna Milczanowska, poseł Beata Mateusiak – Pielucha, wojewoda łódzki Zbigniew ... Rozwiń

  • 4 lata temu | ocena +4 / -4

   juras.

   Wstąpili w szeregi PIS-u tym się zasłużyli gorzej jak za PRL-u bo do oznaczenia musiał mieć jakieś zasługi racjonalizatorskie, teraz wystarczy klaskać Kaczyńskiemu.

  • 4 lata temu | ocena +2 / -2

   ciemny lud

   Czekamy na wyjaśnienia

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  klarys

  na te wszystkie sukcesy kopalni to murzyni spolkowi pracuja za 2 tys brutto...tak kopania matka dba o swoje spolki-corki...a mieli choc troche nadziei ze w tym roku zostana dowartosciowani tysiacem zl...

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Szkodnik

  Ja na co dzień nie pracuję w górnictwie i mam słaby wpływ na wydobycie węgla. Wg ministra działam więc na szkodę kraju. Czy te infantylne, populistyczne brednie trzeba wygłaszać na święcie górników? Ręce opadają i cała reszta też!

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  Górnik

  Od 8 lat pracuję w kopalni na oddziale górniczym. W systemie. Świątek piątek i niedziela. Nie dostałem jeszcze żadnego wyróżnienia, medalu za zasługi. W takiej sytuacji jest kilkaset osób. Tych którzy bez względu na pogodę wykonują powierzone zadania. Jakim prawem odznacza się medalem "zasłużony dla KWB" tym pa... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  racja.

  Kopalnia i Elektrownia była budowana w PRL -u polityka pisiorów jest DEKOMUNIZACJA czyli to co zbudowano za PRL-u jest beeeee może się pisiory pochwalicie co wy zbudowaliście bo jak na razie to chcecie wszystko zburzyć !

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Sławomir

  Ale żal dupę ściska... popisaliście już sobie? "Psy szczekają, ale karawana jedzie dalej"... i co wy na to bęcwały?

  • 4 lata temu | ocena +7 / -7

   Miłość w Zakopanem

   Skąd się zerwałeś? Jesteś sztygarem w elektrowni czy Kubiak Cię gdzieś wcisnął i musisz się odwdzięczyć swoim prostackim wpisem nowemu panu?

   • 4 lata temu | ocena +0 / -0

    Gość

    Sztygar w elektrowni?? Raczej mistrz

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  Eve

  Połowa wkopu nie widziała, a nagrody i medale

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  NieKAWKA

  Najlepsze zdjęcie jak Antonio (Bande.raz) całuje poseł Tetre ze wsi powiatowej...

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  vvvv

  szczególnie pielucha jest zasłużona- upchnęła tylu pociotków z pajęczna i radomska, że medal się należy

  • 4 lata temu | ocena +1 / -1

   Pociotek

   Żal dupe ściska, że rodzice, wujkowie i twoja rodzina, zamiast pójść w polityke, trzyma się szpadla??

   • 4 lata temu | ocena +2 / -2

    Mikromikor

    Dla wielu ludzi, po doświadczeniach PRL-u, żeby iść w politykę trzeba być zwykłą kur*ą i nie każdy chce się dla kasy zeszmacić.

 • 4 lata temu | ocena +6 / -6

  Mikromikor

  Wspólnym wysiłkiem do dobrobytu! Naród z Partią-Partia z Narodem! Chyba mam deja vu...

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  kapral górnik przodowy

  Jeszcze nas zmilitaryzuje!

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  Czadoman

  Je je bać PiS

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Axel

  kto zapłacił za wizyte Antonia

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   Ja

   Już zapłaciłeś

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  Henia

  Macierewicz oznaczony za zasługi .Nie wiem czy się śmiać czy płakać

  • 4 lata temu | ocena +1 / -1

   Sławomir

   Pn Minister nie został odznaczony za zasługi tylko, tylko został odznaczony "Honorową Odznaką Zasłużony dla KWB", a to jest kolosalna różnica bęcwale.

  • 4 lata temu | ocena +13 / -13

   na pohybel oszołomom

   Macierewicz, Pielucha, Milczanowska... cały okoliczny PiS!!! Wszyscy jakże zasłużeni dla Kopalni!

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  Jaki

  A za co honory dla Antoniego nawiedzonego

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Latający Holender

  Wypuścili Krakena!!

 • 4 lata temu | ocena +17 / -17

  Pge

  Górnicy a ludzie ze spółek ledwo wiążą koniec z końcem i ten rzad tez ma to w dupie gdyby nie te pieprzone spółki to tyle młodych młodych i wspaniałych i napewno bardziej wykształconych niż te barany w sejmie pracowało by w kopalni czy elektrowni

  • 4 lata temu | ocena +6 / -6

   Prezes

   Spółki są po to żeby pracownicy zdobywali tam doświadczenie. A z czasem najlepsi są przyjmowani na kopalnie jako nagroda za ciężką pracę i wytrwałość. Niedługo ruszy kopalnia Złoczew i wielu pracowników będzie potrzebnych do pracy przy budowie nowej odkrywki. Wiadomo że doświadczony pracownik to o wiele lepszy wybór niż ktoś kt... Rozwiń

   • 4 lata temu | ocena +13 / -13

    syn Mariana

    Dobre, Prezesie, dobre. No chyba, że się jest rodziną lub dobrym znajomym "królika", wtedy droga awansu zawodowego nabiera kolorów i prędkości.

 • 4 lata temu | ocena +24 / -24

  Agnieszka

  Widziałam dzisiaj jak kolumna limuzyn na sygnale gnała przez ul. Piłsudskiego. Prędkość zawrotna. Już mnie nie dziwą informacje o coraz to nowych kolizjach z udziałem limuzyn BOR-u. W centrum miasta taka prędkość? Strach pomyśleć gdyby ktoś w tym czasie wyszedł na ulicę... PORAŻKA

  • 4 lata temu | ocena +14 / -14

   M&M

   Zgadzam się. Wyjechali z pod sport hotelu. Na wysokości stadionu spokojnie mieli ponad 100. Czy te barany nie wiedzą że szkoła w pobliżu i ze dzieci chodzą tam na basen. Nie patrzą na nic byle jakiegoś paroba szybko dowieść.

   • 4 lata temu | ocena +9 / -9

    liroy

    to jest władza im wolno nam nie