Reklama

Aż 1000 hektarów pod fotowoltaikę. Część farm słonecznych PGE stanie koło Bełchatowa

Opublikowano:
Autor:

Aż 1000 hektarów pod fotowoltaikę. Część farm słonecznych PGE stanie koło Bełchatowa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia PGE pochwaliło się, że ma już przygotowane ponad tysiąc hektarów gruntów pod budowę instalacji fotowoltaicznych. Według zapowiedzi energetycznego koncernu na tych terenach będą mogły powstać farmy słoneczne o mocy ok. 500 megawatów. Jeden z największych projektów zaplanowany jest w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni.

Jak informuje PGE Energia Odnawialna, największe projekty fotowoltaiczne zrealizowane będą w województwach: lubelskim, lubuskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, a także łódzkim. Umowy dzierżawy gruntów podpisano z blisko stu podmiotami, jak i jednostkami samorządu terytorialnego. PGE Energia Odnawialna nawiązała współpracę także z dużymi państwowymi firmami m.in. Grupą Azoty, PKP i KGHM Polska Miedź.

Część z zaplanowanych farm słonecznych stanie również w pobliżu Bełchatowa. Pod inwestycję przygotowywane są tereny należące do PGE GiEK. Chodzi o ok. 100 hektarów nieużytków w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych z elektrowni Bełchatów. Według wstępnych szacunków wyprodukowana energia ze słońca będzie mogła zasilić łącznie 100 tys. gospodarstw domowych, a łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w okolicach Bełchatowa to 60 megawatów.

- W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 roku zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce - mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Jak informuje PGE Energia Odnawialna, wśród planowanych inwestycji są z jednej strony małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony Grupa Kapitałowa PGE jest zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

- Szukamy płaskich, niezacienionych działek o jak największej powierzchni, minimum dwuhektarowych. Zależy nam na gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy, z bezpośrednim dostępem do drogi i stacją lub linią elektroenergetyczną znajdującą się w jej najbliższym otoczeniu - mówi Grzegorz Mośka, dyrektor Departamentu Inwestycji OZE PGE Energia Odnawialna.

Spółka, jak podkreśla, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE