Reklama

Armia wzywa! Sprawa dotyczy blisko 700 osób z powiatu bełchatowskiego

Opublikowano:
Autor:

Armia wzywa! Sprawa dotyczy blisko 700 osób z powiatu bełchatowskiego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Chociaż w naszym kraju w wojsku służą tylko chętni, to obowiązek stawiania się na kwalifikacji wojskowej nadal dotyczy wszystkich. A ta rozpoczyna się w całym kraju już niedługo – 30 stycznia, w powiecie bełchatowskim wyznaczono ją w terminie 2 marca – 6 kwietnia.

Kwalifikacja wojskowa ma określić, kto nadaje się do służby w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. Na tegoroczną kwalifikację armia może wezwać nawet 220 tys. osób. Na celowniku są głównie mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Roczniki 1994-1998 również nie powinny spać spokojnie jeśli nie mają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej.

- Celem kwalifikacji jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie (każda w swoim zakresie działania). Na podstawie badań przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład powiatowej komisji lekarskiej, osobie stającej do kwalifikacji wojskowej ustalona zostaje jedna z kategorii zdrowia – informuje Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi.

Łączna liczba osób podlegających w tym roku kwalifikacji wojskowej w powiecie bełchatowskim to 691. Komisja będzie pracować wedle następującego harmonogramu:

  • 02.03-19.03 - miasto Bełchatów
  • 19.03 - gmina Drużbice
  • 20.03-22.03 - gmina Bełchatów
  • 22.03 – 26.03 - gmina Szczerców
  • 26.03-28.03 - gmina Kleszczów
  • 28.03 - gmina Rusiec
  • 29.03 - gmina Kluki
  • 29.03 – 04.04 - miasto i gmina Zelów
Armia nie robi wyjątków nawet dla płci pięknej. Panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach (np. medycznych i weterynaryjnych, farmaceutycznych, pielęgniarskich czy po ukończeniu psychologii), także mogą spodziewać się wezwania na kwalifikację. Ta, dla pań z bełchatowskiego zostanie przeprowadzona 5 kwietnia.

Do kwalifikacji mogą zostać też wezwane inne osoby. Chodzi o te, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Coroczne stawianie się przed komisją wojskową tradycyjnie wiąże się z dyskusjami na temat obowiązkowej służby wojskowej. Przy tej okazji, jak bumerang wraca dyskusja o obowiązkowej służbie wojskowej dla wszystkich. Czy kilkumiesięczne ćwiczenia na poligonie i rygor panujący w armii robi z chłopców mężczyzn?

Jaka jest Wasza opinia w tym temacie?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE