Reklama

Reklama

Apelują o wstrzymanie szczepień dzieci i młodzieży. Petycję podpisali profesorowie i lekarze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ordo Medicus

Apelują o wstrzymanie szczepień dzieci i młodzieży. Petycję podpisali profesorowie i lekarze - Zdjęcie główne

foto Ordo Medicus

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niemal trzydziestu lekarzy i specjalistów z zakresu medycyny wystosowało apel o wstrzymanie szczepień dzieci i młodzieży przeciwko COVID-19. Jakie argumenty podnoszą?

Reklama

Szczepienia przeciwko COVID-19 nie przestają budzić kontrowersji w społeczeństwie, zwłaszcza jeśli chodzi o rekomendacje wykonywania zastrzyku w grupie dzieci i młodzieży. W mediach można usłyszeć wypowiedzi biegłych z zakresu medycyny, którzy zapewniają, że preparaty są skuteczne i w pełni bezpieczne. Z drugiej jednak strony, nie brakuje głosów wskazujących, że nie zostały one odpowiednio przebadane i mogą stanowić zagrożenie. Kilka dni temu do sieci trafiła petycja o zaprzestanie szczepień wśród najmłodszych.

Jej autorami są osoby związane bezpośrednio ze środowiskiem medycznym, w tym lekarze, profesorowie i wykładowcy. Ich zdaniem, rekomendowanie szczepień przeciwko COVID-19 dzieciom i młodzieży jest nieuzasadnione z medycznego, populacyjnego i etycznego punktu widzenia.

- W tej grupie wiekowej ryzyka zgonu, hospitalizacji, ciężkiego przebiegu i powikłań związanych z COVID-19 są znikome i nie uzasadniają zastosowania ryzykownej, słabo przebadanej i kontrowersyjnej profilaktyki opartej na inżynierii genetycznej, którą po raz pierwszy stosuje się na masową skalę — czytamy w petycji.

W treści dokumentu, członkowie Ordo Medicus twierdzą też, że zgodnie z większością doniesień, dzieci i młodzież mają stosunkowo niewielki udział w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

- Uzasadnianie szczepień dzieci przeciwko chorobie, która ogólnie nie stanowi dla nich zagrożenia [...] w celu ochrony starszych grup wiekowych jest wysoce nieetyczne — twierdzą przedstawiciele Ordo Medicus.

Autorzy petycji dodają też, że preparaty stosowane w szczepionkach przeciwko COVID-19 wciąż są słabo przebadane, zostały dopuszczone warunkowo i nie znamy ich średnio oraz długoterminowych negatywnych skutków.

- Biorąc pod uwagę znane (m.in. zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia) i potencjalne ryzyka związane z przyjęciem eksperymentalnych preparatów genetycznych oraz niewielkie i niepewne korzyści, uważamy za karygodne i godne potępienia, aby poddawać dzieci i młodzież eksperymentowi medycznemu, który budzi tak wiele uzasadnionych naukowo wątpliwości — zaznaczają w treści dokumentu.

Ostatecznie, w petycji skierowanej m.in. do Prezydenta Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia dr. Adama Niedzielskiego czy Ministra Edukacji i Nauki dr hab. Przemysława Czarnka, stowarzyszenie Ordo Medicus opowiada się za ponowną i niezależną oceną korzyści i ryzyka związanego z programem szczepień przeciwko COVID-19 dla poszczególnych grup wiekowych i stanów klinicznych. Całą treść dokumentu, wraz z nazwiskami osób, które ją wystosowały możecie znaleźć pod TYM adresem.

Ordo Medicus — co to takiego?

Na stronie internetowej stowarzyszenia możemy przeczytać, że jest to inicjatywa społeczna lekarzy i naukowców na rzecz zdrowia, wolności i prawdy. Czytamy też, że powstała ona w reakcji na antynaukowe, antyspołeczne, antyekonomiczne i często bezprawne zarządzanie kryzysem koronawirusowym przez polski rząd i jego doradców medycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy