Reklama

10% mniej na przedszkolaki. Zmiany w zasadach finansowania przesądzone. Co to oznacza?

Opublikowano:
Autor:

10% mniej na przedszkolaki. Zmiany w zasadach finansowania przesądzone. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać przepisy nowej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Na ostatniej sesji rady miejskiej, radni głosowali nad projektem uchwały, która dostosowuje przepisy obowiązujące w Bełchatowie do nowych, ogólnopolskich kryteriów. Czy, i co się zmienia w dotowaniu niepublicznej oświaty?

Przede wszystkim, odgórnie narzucono samorządom, że dotacja na jedno dziecko w niepublicznym przedszkolu równa jest 75 procentom podstawowej kwoty dotacji wyliczonej w oparciu o koszty ponoszone w placówkach publicznych prowadzonych przez dane miasto czy gminę. Z kolei sposób wyliczania tej podstawy – również określony w ustawie – zależny jest od: wydatków bieżących ponoszonych przez magistrat w przedszkolach publicznych, od liczby wychowanków w tych placówkach, ale również od dochodów danego samorządu z tytułu opłat rodziców za korzystanie z wyżywienia i wychowania przedszkolnego (w czasie przekraczającym pięć godzin dziennie) i kwot uzyskanych w części oświatowej subwencji ogólnej na wychowanków niepełnosprawnych.

Co to oznacza w praktyce i jak wygląda to kwotowo? Jak informuje Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa, w styczniu przy 75 procentach, dotacja na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym wyniesie 552,68 zł. Natomiast w okresie od września do grudnia 2017 roku, gdy obowiązywał próg 85-procentowy, dotacja wynosiła 586,87 zł.

Projekt uchwały został przez radę przyjęty przyjęty 17 głosami „za”, przy 2 głosach „wstrzymujących”.

Szerzej o nowych zasadach finansowania niepublicznych przedszkoli w załączonym materiale video wyjaśnia Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa. Dariusz Matyśkiewicz argumentuje z kolei dlaczego wstrzymał się w głosowaniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE