Twierdza Bełchatów padła!

Twierdza Bełchatów padła! - Zdjęcie główne

SportTen moment musiał kiedyś nadejść, po piętnastu meczach domowych bez porażki, PGE GKS przegrał spotkanie o ligowe punkty na własnym terenie. W niedzielę lepsi od „Brunatnych” okazali się piłkarze Chrobrego Głogów.

Po zeszłotygodniowej porażce z Sandecją w Nowym Sączu (1:2), trener Artur Derbin zdecydował się na zmiany w wyjściowym zestawieniu na niedzielny mecz z głogowianami. W miejsce kontuzjowanego Mikołaja Grzelaka przesunięty został Bartosz Biel, którego z kolei na prawym skrzydle w pierwszej jedenastce zastąpił Wiktor Putin. Na pozycji wysuniętego napastnika za Macieja Masa pojawił się Dawid Kocyła, dla którego był to debiut w tej roli.

Wyjściowy skład: Paweł Lenarcik - Bartosz Biel, Marcin Grolik (C), Mariusz Magiera, Krzysztof Wołkowicz - Paweł Czajkowski, Artur Golański - Bartłomiej Bartosiak, Mateusz Marzec, Viktor Putin - Dawid Kocyła (M).

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego, który poprzedzony był minutą ciszy za ofiary i bohaterów II Wojny Światowej, za zdecydowanego faworyta opisywanej konfrontacji uznawani byli bełchatowianie, którzy znajdując się dość nieoczekiwanie w czubie tabeli podejmowali na GIEKSA Arenie „czerwoną latarnię” Fortuna 1. ligi, zespół bez wygranej na koncie i z zaledwie jednym zdobytym punktem w sześciu pojedynkach.

Jak to jednak w polskiej piłce bywa, bez względu na szczebel rywalizacji, te teoretycznie najłatwiejsze mecze okazują się często najtrudniejszymi do wygrania. Tak też było dzisiaj przy ulicy Sportowej w Bełchatowie, gdzie goście cofnęli się na własną połowę i szukali swoich okazji przede wszystkim po kontratakach i stałych fragmentach gry, których również nie było wiele.

W pierwszej połowie nie zobaczyliśmy żadnych bramek, ale worek z nimi rozwiązał się już na początku drugiej odsłony, kiedy to zaledwie cztery minuty po wznowieniu gry bramkę zdobyli przyjezdni. Trafienie to zostało ostatecznie zapisane Mikołajowi Lebedyńskiemu, choć początkowo wydawało się, że autorem gola był Robert Mandrysz. To pierwszy gol stracony przez „Brunatnych” u siebie w trakcie bieżącego sezonu.

Na odpowiedź biało-zielono-czarnych nie musieliśmy długo czekać. Już pięć minut później do wyrównania z rzutu karnego doprowadził Mateusz Marzec, dla którego to już czwarty mecz z rzędu z bramką na koncie. Niestety gol ten nie zapewnił bełchatowskiej drużynie nawet jednego punktu. Zresztą sam strzelec musiał opuścić boisko na kwadrans przed końcem.

Kilkadziesiąt sekund po tym wydarzeniu Chrobry zdobył decydującą o losach meczu bramkę. Gola na wagę trzech punktów przepięknym uderzeniem z rzutu wolnego zdobył dla przyjezdnych z Dolnego Śląska Marcel Ziemann.

Druga z kolei porażka, pierwsza w meczu o ligowe punkty na GIEKSA Arenie od 22 września minionego roku (!!!), sprawiła, że podopieczni Artura Derbina spadli na ósme miejsce w tabeli Fortuna 1. ligi.

Szansa na rehabilitację już za tydzień w Sosnowcu, podczas meczu z tamtejszym Zagłębiem (godzina 14:00). Podopieczni Artura Derbina na wyjeździe rozegrają również dwa kolejne mecze, z Chojniczanką Chojnice (14.09.) i Stalą Mielec (21.09.).

GKS do Bełchatowa wróci dopiero 25 września, kiedy to w ramach Pucharu Polski podejmie GKS Tychy. Trzy dni później w Fortuna 1. lidze na GIEKSA Arenie biało-zielono-czarni podejmą Wigry Suwałki.

GKS Bełchatów Chrobry Głogów 1:2 (0:0)
Bramki:Mateusz Marzec (53. - karny) - Mikołaj Lebedyński (49.), Marcel Ziemann (75.).
Żółte kartki: Michalec, Kozak, Diduszko.

GKS Bełchatów: 1. Paweł Lenarcik - 14. Bartosz Biel, 3. Marcin Grolik, 21. Mariusz Magiera, 9. Krzysztof Wołkowicz - 7. Bartłomiej Bartosiak, 8. Paweł Czajkowski, 13. Artur Golański, 20. Mateusz Marzec (74, 17. Marcin Ryszka), 15. Wiktor Putin (80, 18. Maciej Mas) - 6. Dawid Kocyła (90, 5. Michał Kołodziejski).

Chrobry Głogów: 25. Michał Szromnik - 32. Przemysław Stolc, 31. Oliver Práznovský, 3. Michał Michalec, 6. Jarosław Ratajczak - 19. Marcel Ziemann, 15. Maciej Diduszko, 16. Robert Mandrysz, 7. Miłosz Kozak - 99. Damian Kowalczyk (71, 10. Gerard Artigas), 11. Mikołaj Lebedyński (83, 18. Michał Ilków-Gołąb).