Bełchatowianka mistrzynią Europy

Bełchatowianka mistrzynią Europy - Zdjęcie główne

Sport Aleksandra Gaworska mistrzynią Europy w biegu sztafetowym 4x400m! Wychowanka Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego również dobrze sobie poradziła w kategorii indywidualnej - 400 m przez płotki.

Tegoroczne Mistrzostwa Starego Kontynentu odbyły się w Bydgoszczy na stadionie Zawiszy. Nasza reprezentacja zdobyła łącznie 10 medali i wspólnie z Wielką Brytanią zajęła drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. W tej rywalizacji mieliśmy też piękny, bełchatowski akcent...

Dla polskiej reprezentacji U23 najszczęśliwszym dniem okazała się niedziela. Nie tylko sztafeta kobiet pokazała świetną formę w tym dniu. Na wielkie uznanie zasługują również panowie biegnący w sztafecie 4x400m zajmując drugie miejsce. Do sukcesów Polski również musimy dopisać srebrny medal Sofii Ennaoui oraz dwa brązowe medale Martyny Galant i Marceliny Witek.

Biegaczki w sztafecie 4x400m wykazały się doskonałą formą oraz idealnym przygotowaniem psychologicznym. Jako pierwsza wystartowała Dominika Maruszewska, która przekazała pałeczkę Adriannie Janowicz. Zawodniczka trenująca na co dzień w Baszcie Szamotuły rozpoczęła bardzo dobrze, jednakże w wyniku zbiegania z siódmego toru do wewnętrznej linii sporo straciła i znalazła się za Brytyjką. W trzeciej zmianie pobiegła Mariola Karaś, do której niebezpiecznie zbliżyły się Ukrainki i Niemki, co spowodowało niezły tłok w strefie zmian. Jednakże Karaś dała radę wyciągnąć rękę przed Brytyjką i jako pierwsza podać pałeczkę reprezentantce pochodzącej z Bełchatowa. Aleksandra Gaworska umiejętnie wbiegła przed zawodniczkę z wysp i cały dystans przebiegła na pierwszej pozycji. Trzeba zaznaczyć, że taka sytuacja nie jest zbyt łatwa dla żadnego biegacza. Odczuwalny oddech na plecach rywali często dekoncentruje zawodników. Gaworska jednak dała radę i na finiszu była niepokonana. Drużyna pokonała dystans z czasem 3:29:66 i tym samym poprawiła rekord kraju do 23 lat.

- Widziałam, że Mariola walczy na końcówce, odebrałam jako pierwsza i nie dałam się złapać. Czułam jedną z rywalek, ale wytrzymałam. – podsumowała Aleksandra Gaworska.

Wychowanka BKL również zmierzyła się z konkurencją na 400 m przez płotki. Nasza zawodniczka zdobyła jednak miejsce tuż poza podium. Czwarta lokata, nie jest wcale złym wynikiem, gdyż Gaworska nie była faworytem tego pojedynku.

Warto zaznaczyć, że dwa medale dla biało - czerwonych zdobyły zawodniczki w biegu na 1500m, Sofii Ennaoui i Martynie Galant udało się zająć kolejno drugie i trzecie miejsce. Srebro również wywalczyli panowie w biegu sztafetowym na dystansie 4x400m (Wiktor Suwara, Przemysław Waściński, Kajetan Duszyński oraz Dariusz Kowaluk).

Podczas biegu sztafetowego kobiet brązowy medal wywalczyła oszczepniczka pochodząca z Piotrkowa Trybunalskiego - Marcelina Witek. Zawodniczka trenowana przez swojego tatę przed ostatnią serią rzutów była na drugiej pozycji. Jednakże w końcowej fazie Piotrkowiankę pokonała Łotyszka i Marcelina musiała się zadowolić brązowym medalem Mistrzostw Europy U23.