Reklama

Reklama

Zestawienie roślin najlepiej nadających się na żywopłot

Opublikowano: czw, 22 lip 2021 16:20
Autor:

Zestawienie roślin najlepiej nadających się na żywopłot - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Naturalna osłona przed niechcianymi spojrzeniami oraz wyjątkowa ozdoba – to najważniejsze cechy żywopłotów. Są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji, aczkolwiek ich założenie może przysporzyć kłopotów. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na gatunek, ponieważ nie każdy krzew nada się do tego celu. Jakie rośliny na żywopłot będą najlepsze?

Reklama

Ostrokrzew – sadzonki na żywopłot o wyjątkowym charakterze

Charakterystyczną cechą tych roślin są wyjątkowe liście o niepowtarzalnym kształcie. Możesz też spodziewać się pięknych czerwonych owoców. Mimo że ostrokrzew kojarzy się głównie z zimą, to będzie on rosnąć przez cały rok. Trzeba się jedynie przygotować na powolny wzrost, ale to w zasadzie jedyna wada tej rośliny. Daje sobie ona radę w półcieniu oraz podczas mrozów, a dodatkowo wystarczy przycinać ją raz w roku.

Cis – klasyczne, ale niezawodne drzewko

Cisowy żywopłot to częsty widok. Podobnie jak ostrokrzew rośnie bardzo powoli, ale gdy już osiągnie pożądany kształt, to może wytrzymać nawet kilkaset lat! Nie ma on wiele wymagań dotyczących stanowiska, zniesie półcień oraz nasłonecznienie, nie można jedynie przesuszyć gleby, w której rośnie. Cis znosi zimę, ale warto pamiętać, że jego części są trujące. Trzeba zatem uważać na to, by nie podgryzały go psy.

Bukszpan – sadzonki na żywopłot ozdobny

W przypadku tego gatunku ciężko mówić o osłanianiu, ponieważ bukszpan dorasta zaledwie do około metra wysokości. Cechuje się za to bardzo dużą gęstością i nawet zimą zachowują swoją ciemnozieloną barwę. Nie trzeba go także często przycinać – wystarczy robić to raz w roku. Sadzonki bywają niestety podatne na choroby grzybowe, które jednak da się zlikwidować za pomocą odpowiednich środków.

Laurowiśnia – rośliny na żywopłot o egzotycznym wyglądzie

Gatunek ten charakteryzuje się przede wszystkim wiecznie zielonymi liśćmi o wyjątkowym kształcie. Potrafi on wytrzymać suszę oraz stanowisko nasłonecznione i pół zacienione, a oprócz tego nadaje się idealnie pod drzewa. Wymaga ręcznego przycinania dwa razy do roku, ponieważ ich pokrój może być bardzo rozłożysty. Należy także dobrze dobrać odmianę, ponieważ nie wszystkie można sadzić w całej Polsce.

Berberys – przede wszystkim ozdobny charakter

Podobnie jak bukszpan, berberys nie dorasta do dużej wysokości (nie przekroczy dwóch metrów), jednak cechuje się pięknymi kolorowymi kwiatami. Oprócz tego niektóre odmiany posiadają piękne liście, które przebarwiają się stosunkowo późno, bo dopiero jesienią. Kwiaty potrafią zaś owocować do grudnia, co przyciąga wiele ptaków. Berberys świetnie znosi mrozy oraz cięcia, jednak charakteryzuje się ostrymi kolcami. Nie nada się zatem do miejsc, gdzie bywają zwierzęta oraz małe dzieci. Wymaga też dosyć nasłonecznionego stanowiska.

Sadzonki przyszłego żywopłotu najlepiej jest kupować w sprawdzonym sklepie z najwyższej jakości produktami. Odwiedź stronę wszystkodlaogrodu.pl i wybierz rośliny pozytywnie zaopiniowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nasza oferta sadzonek na żywopłot dostępna jest na stronie https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/sadzonki-na-zywoplot/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE