Reklama

Reklama

Zbieranie złotych monet - jak zacząć?

Opublikowano: pon, 17 sie 2020 15:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Numizmatyka to nie tylko kolekcjonowanie złotych monet, ale także sposób na bezpieczne inwestowanie swoich oszczędności. Złoto jest wyjątkowym kruszcem, którego wartość raczej nie zmaleje, a będzie wzrastać, co daje nam gwarancję zysku. Inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego jeśli zainteresowała nas numizmatyka, lepiej wiedzieć w jakie rodzaje złotych monet warto zainwestować i na co zwrócić uwagę podczas kupowania monet do naszej kolekcji.

Reklama

Złote monety

W zbiorach numizmatyków możemy znaleźć rozmaite monety, które zróżnicowane są pod względem kształtu, wielkości oraz kruszca, z jakiego zostały wykonane. Złote monety, które należą do najpopularniejszych, dzielimy na monety kolekcjonerskie i bulionowe.

Złote monety kolekcjonerskie

Te monety zbierane są ze względu na ich dużą wartość, którą nabierają z czasem. Cena takich monet zależy od ilości, w jakiej były wybijane, od jej ogólnego stanu (czy są jakieś uszkodzenia itp.), oraz daty powstania. Niektóre z monet kolekcjonerskich charakteryzują się wysoką unikalnością - bywa, że na świecie znany jest wyłącznie jeden egzemplarz konkretnej monety. Im rzadziej spotykana moneta, tym droższa.

Złote monety bulionowe

Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Ich wartość zależy od tego, jaki kruszec został wykorzystany do ich wybicia, dlatego cenę oblicza się na podstawie aktualnego kursu złota. Na monecie widnieje waga podana w uncjach oraz numer próby. Zdarza się, że niektóre monety bulionowe z czasem zyskują również wartość kolekcjonerską.

Skąd czerpać wiedzę numizmatyczną?

Jeśli zainteresowało nas inwestowanie w złote monety, warto zdobyć podstawową wiedzę na temat numizmatyki. Informacji możemy szukać w książkach, poradnikach i czasopismach (np. Przegląd Numizmatyczny) oraz w internecie, szczególnie na specjalistycznych forach dyskusyjnych. Warto rozmawiać ze znawcami z tej dziedziny lub pojawiać się na spotkaniach stowarzyszeń numizmatyków.

Bezpieczne inwestowanie w monety

Kupowanie monet w sprawdzonych źródłach pomoże nam uniknąć zakupu w zbyt wysokiej cenie i oszustwa. Istnieją specjalistyczne sklepy numizmatyczne i na początku najlepiej sprawdzić, czy są one polecane przez innych numizmatyków. Większość z nich ma swoją stronę internetową, na której można kupić monety. Na Numimarket, który zbiera weryfikowane największe sklepy numizmatyczne w Polsce https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1 możemy znaleźć szeroką ofertę. Wieloletnie doświadczenie specjalistów z zakresu numizmatyki wzbudza nasze zaufanie, że w nasze ręce trafią jedynie wartościowe egzemplarze.

Na początku najbezpieczniej będzie zbierać monety z XX wieku i na ich podstawie poszerzać swoją wiedzę numizmatyczną. W ten sposób nauczymy się rozpoznawać falsyfikaty, destrukty mennicze oraz poznamy rynek, dzięki czemu będziemy wiedzieć czy oferta będzie dla nas opłacalna. Monety należy przechowywać w specjalnych klaserach, które pomagają w uporządkowaniu naszych zbiorów. Klasery znajdziemy w ofercie sklepu Numimarket.

Klasery na monety - numimarket.pl

Dlaczego złote monety są cenniejsze od sztabki złota?

Inwestowanie w złoto kojarzy się raczej z kupowaniem sztabek złota i przechowywaniem ich w bezpiecznym miejscu do czasu, aż kurs tego metalu zwiększy się do odpowiedniego stopnia. Niewielu jednak wie, że jest to najmniej opłacalny sposób na zakup złota. Sztabki posiadają jedynie taką wartość, jaką wyznacza aktualny kurs złota, natomiast złote monety mają dodatkową wartość numizmatyczną, która rośnie i podbija ich cenę do niezwykle dużych sum.

Złote monety to ciekawa alternatywa dla standardowych możliwości przechowywania majątku. Sama inwestycja w tego typu kruszec to pewny sposób, którym warto się zainteresować. Złota nie da się dodrukować jak banknoty, które nosimy w naszych portfelach, a jego źródła są ograniczone i w pewnym momencie się wyczerpią. Inwestycja w złoto zawsze skusi jakiegoś kolekcjonera, który będzie gotowy przeznaczyć na ciekawy złoty egzemplarz sporą sumę pieniędzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.