Reklama

Zanim zdecydujesz się na kominek, przeczytaj ten artykuł!

Opublikowano:
Autor:

Zanim zdecydujesz się na kominek, przeczytaj ten artykuł! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kominki to doskonałe elementy aranżacji wnętrz. Mogą świetnie zmienić nasze pomieszczenia i nadać im zupełnie innego charakteru. Kominki powinny też spełniać praktyczną funkcję, czyli zadbać o to, aby w naszym domu było ciepło, a także przytulnie. Jednak nie powinniśmy go wybierać pochopnie, tylko warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Co jednak warto wiedzieć przed wyborem odpowiedniego kominka?

Design kominka

Wygląd kominka jest bardzo istotny. W końcu to od niego zależy, jak kominek wpłynie na nasze wnętrza i czy faktycznie będzie do nich pasował. Możliwości mamy wiele i wszystko zależy od naszych upodobań. Na wiele aspektów mają też wpływ możliwości wykonawcy. Kominki spełniające wszystkie nasze potrzeby można znaleźć na extrakominki.pl. Jednak warto pamiętać, że powinny one tworzyć spójną całość z resztą pomieszczenia. Dlatego nowoczesne kominki o nietypowych kształtach świetnie sprawdzą się futurystycznych pomieszczeniach. Doskonale będą się też komponować ze stylem skandynawskich, który zyska jeszcze bardziej industrialny wygląd. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku klasycznych wnętrz. W takich pomieszczeniach najlepiej będą się prezentować proste obudowy wykonane z kamienia, które można ozdobić lekkim gzymsem.

Parametry techniczne kominka

Kominki sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Jednak musimy pamiętać, że nie możemy się kierować jedynie ich wyglądem podczas wyboru. Bardzo ważne są też parametry techniczne, ponieważ to od nich zależy funkcjonalność naszego kominka. Najważniejsza jest moc nominalna urządzenia, która powinna być dobrana do powierzchni, jaką będziemy ogrzewać. Jak ją właściwie określić? Należy przyjąć, że 1 kW mocy pozwoli ogrzać 10 m2 i na tej podstawie obliczyć dokładną wartość. Warto też zwrócić uwagę na grubość ścian paleniska, a także gęstość rozmieszczenia radiatorów.

Źródła energii

Najważniejszą funkcją kominka jest ogrzewanie pomieszczeń. Jednak przed zakupem warto się zastanowić, w jaki sposób chcemy tego dokonać. Obecnie najpopularniejsze są trzy rodzaje kominków: elektryczne, gazowe oraz na paliwo stałe. Warto poznać ich wady i zalety, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Kominki elektryczne są najprostsze w obsłudze, ale charakteryzują się wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. W dodatku w przypadku kominków elektrycznych brakuje odpowiedniej atmosfery - nie widzimy żarzących się polan i nie słyszymy odgłosów trzaskających iskier. Z kolei do zalet można jeszcze zaliczyć brak zapachu dymu. Kominki gazowe nie łączą się z wysokimi kosztami i są proste w obsłudze, ale również brak przy ich rozpalaniu odpowiedniej atmosfery. Najpopularniejsze nadal są kominki opalane drewnem - to właśnie one nadają wnętrzom odpowiedniej atmosfery, a ich koszty eksploatacji są najniższe. Jednak ich obsługa oraz czyszczenie wymaga znacznie więcej pracy niż w przypadku pozostałych rodzajów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE