Zabytkowy dworek wypięknieje. I wciąż będzie służyć bełchatowianom.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabytkowy dworek wypięknieje. I wciąż będzie służyć bełchatowianom. - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Fundusze Europejskie pomagają w realizacji wielu działań. Finansują inwestycje w projekty z dziedziny kultury, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od wielu lat środki unijne przeznaczane są też na cele związane z rewitalizacją, prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Skorzystają z tego nie tylko wielbiciele historii i turyści, ale również nowożeńcy, którzy często pozują do zdjęć na tle Dworku Olszewskich.

Piękne wnętrza i bogato wyposażone sale muzealne zachęcają turystów do odwiedzenia dworku. Już niedługo dzięki kompleksowemu odrestaurowaniu zabytkowego budynku Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz zakupowi sprzętu i oprogramowania możliwe będzie uruchomienie kina plenerowego oraz wirtualnych podróży po muzeum.

Od Rychłowskich do Olszewskich

Historia położonego w centrum Bełchatowa zabytkowego budynku związana jest ze szlacheckim rodem Rychłowskich herbu Nałęcz – właścicielami Bełchatowa z początku XVIII wieku. Reprezentacyjna siedziba rodowa szlachciców wybudowana została zgodnie z tradycjami architektury francuskiej. Kolejnymi mieszkańcami dworku byli Kaczkowscy herbu Świnka, którzy rozpoczęli ważny etap rozwoju miasta dzięki inwestycjom w przemysł włókienniczy. Pod koniec XIX wieku dwór był w posiadaniu rodziny Hellwigów – przedsiębiorców i właścicieli browaru w Tuszynie. Tuż po II wojnie kupił go bełchatowski lekarz Wacław Olszewski wraz z małżonką i od ich nazwiska mieszkańcy Bełchatowa nazwali ten późnobarokowy zabytek Dworkiem Olszewskich. Aktualnie w odnowionym budynku mieści się Muzeum Regionalne w Bełchatowie oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Odzyskać dawny blask

Dworek i jego otoczenie wymagają renowacji. Wnętrza wyglądają znakomicie, jednak elewacja, dach, tarasy, balkon i schody zdecydowanie domagały się już remontu. Dookoła budynku rozstawiono rusztowania, a specjaliści już rozpoczęli renowację. Jednym z ważniejszych etapów prac będzie remont poszycia dachu oraz instalacji odgromowej. To zabezpieczenie przed zniszczeniem budynku, urządzeń i porażeniem prądem przebywających w dworku osób. Wykonawca zajmie się również instalacją odwadniającą, okablowaniem w części biurowej budynku i wymianą części stolarki okiennej. Dawny blask odzyskają schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. Finalnie zostanie naprawiona i pomalowana elewacja budynku. Zmiany upiększą fasadę Dworku Olszewskich i przez szereg lat będą cieszyć oczy turystów i mieszkańców powiatu bełchatowskiego.

Projekt renowacji zabytkowego Dworku Olszewskich współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 450 tys. zł, w tym dofinansowanie unijne blisko 240 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE