Reklama

Tradycyjne, pamiątkowe prezenty z okazji chrzcin

Opublikowano:
Autor:

Tradycyjne, pamiątkowe prezenty z okazji chrzcin - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dzień Chrztu Świętego w każdej rodzinie jest wyjątkowym Świętem. Dawniej tradycja ta była mocno rozbudowana i hucznie obchodzona. Przygotowania do uroczystości robione były na wiele miesięcy wcześniej. Oficjalnie zapraszano rodziców chrzestnych, dalszych i bliższych krewnych.Oprócz ceremonii kościelnej wyprawiano również uroczysty poczęstunek, na który zapraszano nierzadko nawet sąsiadów. Oczywiście wiele zależało od majętności rodziny.

Ceremonia chrztu świętego

Oprócz rytuału symbolicznego polewania główki dziecka wodą i przyjmowania go do grona wiernych, równie znaczącą rolę miało nadanie dziecku imienia. Uważano bowiem już od czasów przedchrześcijańskich, że imię ma znaczenie magiczne i przez całe życie oddziałuje na osobę, która je nosi. Równie długo utrzymywała się tradycja, że dziecko przynosi sobie imię w dniu narodzin. Toteż nadawano imię Świętego wybranego z kalendarza, który patronował właśnie danemu dniu. W społecznościach wiejskich w kwestii wyboru imienia dla dziecka radzono się księdza, czasami on sam nadawał imię np. w przypadku nieślubnego dziecka. W wyższych sferach- szlachty i magnaterii panował zwyczaj nadawania dwojga imion, jednego przyniesionego, drugiego rodzinnego.

Odpowiednia oprawa świątecznego dnia

Oprócz tego dużą role odgrywał wybór rodziców chrzestnych, których pozycja zależała od pozycji rodziców naturalnych. Niekiedy szlachcic prosił na chrzestnych chłopów lub nawet żebraków, gdy w danej rodzinie dzieci źle się chowały. Miało to zapewnić niemowlęciu szczęście w przyszłości.

Zawsze niezależnie od majętności rodziców, strojem podkreślano znaczenie tego święta i olbrzymią wagę momentu chrztu. Dlatego dzieci ubierane były w białe strojne szatki, z dużą ilością ozdób, a na główkę zakładano im czepki z „perłami”.

Zgodnie z polską tradycją nadal świętujemy w podobny sposób, dbając o perfekcyjny przebieg tego wyjątkowego dnia. Jego znaczenie podkreślamy, wybierając cenne prezenty na chrzest w postaci kompletów złotej biżuterii.

Siła prezentowej tradycji

Prezenty z okazji chrzcin możemy kupić teraz też znacznie prościej. Sklepy internetowe posiadają bogatą ofertę biżuterii, ale nie w każdym spotkamy dobrze przygotowaną prezentację dodatków dedykowanych konkretnie uroczystościom chrztu. Renomowane sklepy w sposób przejrzysty umieszczają ofertę skierowaną do poszukujących prezentów właśnie z tej okazji – medalików, krzyżyków, które można jednocześnie kupić z łańcuszkiem, w eleganckim prezentowym opakowaniu. Bogaty asortyment zawieszek z podobizną Matki Boskiej, aniołków, wizerunkiem Pana Jezusa, czy Św. Krzysztofa prezentuje np. sklep Modern Silver. Można alternatywnie pokusić się o zakup krzyżyka, zdobionego cyrkoniami na odpowiednim, grubym łańcuszku. Dla dziewczynek do wyboru mamy urocze złote kolczyki – z różowymi i białymi cyrkoniami, proste lub w kształcie słonika, czy serduszka. Każdy wyrób jest pieczołowicie opracowany, precyzyjnie wykończony i wykonany ze złota próby 585, co oznacza, że kupujemy produkt o naprawdę wysokiej wartości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE