Reklama

Reklama

Samodzielnie czy z pomocą biura? Jak prowadzić księgowość w małej firmie.

Opublikowano: 23 października 2020 10:15
Autor: materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

rozmaitosci Wszystkie firmy w Polsce zobowiązane są do płacenia podatków, prowadzenia ewidencji księgowych oraz spełniania innych wymogów stawianych przez organy podatkowe. Zawiłość przepisów prawnych powoduje, że trudno dziś samemu prowadzić księgowość, szczególności gdy właściciel firmy nie posiada odpowiedniego przygotowania. Prowadzenie księgowości można więc powierzyć biuru rachunkowemu. Podpowiadamy, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Reklama

Mała firma, wiele obowiązków

Na początku warto przypomnieć, że prowadzenie księgowości jest jedynie elementem, choć niezbędnym, prowadzenia firmy. Podstawowym obowiązkiem właściciela jest ciągły rozwój przedsiębiorstwa, znajdowanie nowych rynków zbytu czy zadbanie o odpowiednią reklamę. Tymczasem aby prowadzić księgowość należy:

• zakupić odpowiedni program, który wymaga częstej aktualizacji,

• znać przepisy podatkowe, a także inne, na których bazuje księgowy,

• na bieżąco aktualizować swoją wiedzę i śledzić wszelkie zmiany w prawie finansowym i podatkowym.

Zgodnie z powyższym, prowadzenie księgowości we własnym zakresie może być bardzo czasochłonne i skomplikowane. Choć dziś wiele firm oferuje specjalistyczne programy księgowe bardzo zautomatyzowane, w dalszym ciągu jest to jedynie program, który zawsze może się pomylić. W małej firmie trudno również myśleć o zatrudnieniu księgowej, nawet na część etatu. Wynika to z faktu, iż istnieje obowiązek odprowadzania składek za pracownika oraz wyposażenia jego stanowiska pracy, co w praktyce okazuje się bardzo kosztowne.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

Właściciele małych firm powinni więc rozważyć powierzenie spraw księgowych profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Biura rachunkowe(Poznań) i atrudnieni w nim księgowi bez większych problemów poprowadzą księgowość bez względu na jej formę - ewidencje ryczałtowe, księgowość uproszczona czy pełne księgi rachunkowe. Już na początku współpracy właściciele firm mogą liczyć na pomoc w wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym czy w kwestiach podatku VAT. Dodatkowo biuro rachunkowe zadba, aby zostały zachowane wszelkie terminy podatkowe, które obowiązują daną jednostkę. Prowadzenie małej firmy często wiąże się również z koniecznością wyboru pomiędzy różnymi rozwiązaniami podatkowo-finansowymi, bowiem prawo staje się przyjazne małemu przedsiębiorcy proponując mu wiele możliwości. Tymczasem właścicielowi może być trudno podjąć właściwą decyzję, szczególnie gdy nie ma on wykształcenia o profilu finansowym. Z pomocą przychodzą więc doświadczeni księgowi, którzy z łatwością szanse i zagrożenia płynące z danych rozwiązań finansowych czy podatkowych. Wybierając biuro rachunkowe warto zapoznać się z ofertą biuro-onesta.pl, poprowadzi zarówno księgowość małych firm, jak i wszelkie kwestie kadrowo-płacowe właściciela oraz jego pracowników, jeżeli takowych zatrudnia. Poprawne prowadzenie księgowości to nie lada sztuka, dlatego też w tym kontekście warto zaufać profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem i odpowiednią wiedzą.

Podstawowym zadaniem właściciela małej firmy jest prowadzenie jej działalności operacyjnej, która jest źródłem przychodów. Tymczasem wszelkie sprawy księgowe powinny zostać powierzone osobom, które mają dużą wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu nie tylko w imieniu właściciela wywiążą się ze wszystkich obowiązków względem urzędów, ale i pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe i finansowe. Dzięki powierzeniu prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu właściciel firmy może zająć się efektywnym prowadzeniem firmy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

* Klikając „Zaznacz wszystkie” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody.

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.