Reklama

Reklama

Samodzielnie czy z pomocą biura? Jak prowadzić księgowość w małej firmie.

Opublikowano: pt, 23 paź 2020 12:15
Autor:

Samodzielnie czy z pomocą biura? Jak prowadzić księgowość w małej firmie. - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wszystkie firmy w Polsce zobowiązane są do płacenia podatków, prowadzenia ewidencji księgowych oraz spełniania innych wymogów stawianych przez organy podatkowe. Zawiłość przepisów prawnych powoduje, że trudno dziś samemu prowadzić księgowość, szczególności gdy właściciel firmy nie posiada odpowiedniego przygotowania. Prowadzenie księgowości można więc powierzyć biuru rachunkowemu. Podpowiadamy, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Reklama

Mała firma, wiele obowiązków

Na początku warto przypomnieć, że prowadzenie księgowości jest jedynie elementem, choć niezbędnym, prowadzenia firmy. Podstawowym obowiązkiem właściciela jest ciągły rozwój przedsiębiorstwa, znajdowanie nowych rynków zbytu czy zadbanie o odpowiednią reklamę. Tymczasem aby prowadzić księgowość należy:

• zakupić odpowiedni program, który wymaga częstej aktualizacji,

• znać przepisy podatkowe, a także inne, na których bazuje księgowy,

• na bieżąco aktualizować swoją wiedzę i śledzić wszelkie zmiany w prawie finansowym i podatkowym.

Zgodnie z powyższym, prowadzenie księgowości we własnym zakresie może być bardzo czasochłonne i skomplikowane. Choć dziś wiele firm oferuje specjalistyczne programy księgowe bardzo zautomatyzowane, w dalszym ciągu jest to jedynie program, który zawsze może się pomylić. W małej firmie trudno również myśleć o zatrudnieniu księgowej, nawet na część etatu. Wynika to z faktu, iż istnieje obowiązek odprowadzania składek za pracownika oraz wyposażenia jego stanowiska pracy, co w praktyce okazuje się bardzo kosztowne.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

Właściciele małych firm powinni więc rozważyć powierzenie spraw księgowych profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Biura rachunkowe(Poznań) i atrudnieni w nim księgowi bez większych problemów poprowadzą księgowość bez względu na jej formę - ewidencje ryczałtowe, księgowość uproszczona czy pełne księgi rachunkowe. Już na początku współpracy właściciele firm mogą liczyć na pomoc w wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym czy w kwestiach podatku VAT. Dodatkowo biuro rachunkowe zadba, aby zostały zachowane wszelkie terminy podatkowe, które obowiązują daną jednostkę. Prowadzenie małej firmy często wiąże się również z koniecznością wyboru pomiędzy różnymi rozwiązaniami podatkowo-finansowymi, bowiem prawo staje się przyjazne małemu przedsiębiorcy proponując mu wiele możliwości. Tymczasem właścicielowi może być trudno podjąć właściwą decyzję, szczególnie gdy nie ma on wykształcenia o profilu finansowym. Z pomocą przychodzą więc doświadczeni księgowi, którzy z łatwością szanse i zagrożenia płynące z danych rozwiązań finansowych czy podatkowych. Wybierając biuro rachunkowe warto zapoznać się z ofertą biuro-onesta.pl, poprowadzi zarówno księgowość małych firm, jak i wszelkie kwestie kadrowo-płacowe właściciela oraz jego pracowników, jeżeli takowych zatrudnia. Poprawne prowadzenie księgowości to nie lada sztuka, dlatego też w tym kontekście warto zaufać profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem i odpowiednią wiedzą.

Podstawowym zadaniem właściciela małej firmy jest prowadzenie jej działalności operacyjnej, która jest źródłem przychodów. Tymczasem wszelkie sprawy księgowe powinny zostać powierzone osobom, które mają dużą wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu nie tylko w imieniu właściciela wywiążą się ze wszystkich obowiązków względem urzędów, ale i pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe i finansowe. Dzięki powierzeniu prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu właściciel firmy może zająć się efektywnym prowadzeniem firmy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE