Reklama

Rozliczenie PIT za 2019 rok - ostatni dzwonek!

Opublikowano:
Autor:

Rozliczenie PIT za 2019 rok - ostatni dzwonek! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wypełnianie deklaracji PIT to podstawowy obowiązek, jaki ciąży na polskich podatnikach. Według prawa podatkowego, na rozliczenie PIT za 2019 rok mamy czas do końca kwietnia 2020, jednak w tym roku, ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązanie, które wydłuża ten termin o miesiąc.

 1. Do kiedy PIT w 2020 roku?

 • Pit 2020 - czy coś się zmieniło?

 • Jak dotąd terminy rozliczenia PIT były niezmienne. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych musieli wykonać rozliczenie deklaracji PIT odpowiednio do końca lutego (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) lub do końca kwietnia (pozostałe formy opodatkowania).

  Do kiedy PIT w 2020 roku?

  Powszechnie mówi się o tym, że wejście w życie Tarczy Antykryzysowej, przyniosło ogromną zmianę dla polskich podatników podatku PIT. Uwadze niektórych mediów umknął jednak fakt, że specustawa antykryzysowa nie wydłużyła terminu składania PIT 2020, a jedynie wprowadziła rozwiązanie, dzięki któremu złożenie zeznania po wymaganym terminie nie przyniesie negatywnych konsekwencji prawnych i finansowych. Mówi o tym artykuł 15zzj wspomnianej specustawy antykryzysowej. Zgodnie z jego zapisami, rozliczenie PIT 2020 po wymaganym terminie, a więc po 30 kwietnia 2020, jednak nie później niż 31 maja 2020, jest równoznaczne ze złożeniem specjalnego zawiadomienia do US, które w żargonie księgowym nazywa się czynnym żalem. Dzięki temu urzędy skarbowe nie będą wszczynać wobec “spóźnionych” podatników postępowania w sprawie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, a jeśli takie postępowanie zostanie wszczęte, urząd umorzy je.

  Tak więc do kiedy składać PIT w 2020 roku? Specjaliści prawa podatkowego zalecają, aby PITy 2020 złożyć do 30 kwietnia, a z wydłużenia terminu korzystać jedynie w przypadku, kiedy złożenie zeznania lub zapłacenie należnego podatku w ustawowym terminie jest niemożliwe.

  Pit 2020 - czy coś się zmieniło?

  Pozostałe zasady rozliczenia PIT 2019 nie zmieniły się. Można wykonać rozliczenie przez internet, korzystając z aplikacji online lub usługi Twój e-PIT oraz wykorzystać przysługujące podatnikowi ulgi podatkowe. Zmianie nie uległy również progi podatkowe i stawki podatku.

  Zmiany w PIT 2019 zarejestrują jednak osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. lat. W ich wypadku wypełnienie PIT 37 będzie obejmowało również wyszczególnienie przychodów i dochodów, które są zwolnione od podatku. Wysokość tych przychodów należy wpisać w części C formularza. W tym roku można również umieścić na zeznaniu podatkowym numer konta bankowego, na który podatnik chce otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE