Reklama

Pożyczka ratalna czy kredyt gotówkowy?

Opublikowano:
Autor:

Pożyczka ratalna czy kredyt gotówkowy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Mnogość pozabankowych pożyczek i bankowych kredytów gotówkowych sprawia, że wybór konkretnej oferty to nie lada wyzwanie. Wspólnym mianownikiem jest gotówki. Jednakże ich produkty finansowe różnią się pod wieloma względami. Pożyczka ratalna czy kredyt gotówkowy? Które rozwiązanie będzie najlepsze? Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie.

Pożyczka i kredyt – na czym polegają?

Na samym początku należy zdefiniować oba pojęcia. Pożyczka ratalna to rodzaj pożyczki udzielany przez instytucje pozabankowe. Najczęściej udziela się ją na okres od 2 do 36 miesięcy. Wnioskować można o kwotę od 50 zł do 25 000 na dowolny cel. Natomiast kredyt bankowy to usługa oferowana przez banki. Kwota o jaką można wnioskować jest wyższa niż w przypadku pożyczek. tak samo i okres spłaty.

Czym się różni pożyczka ratalna od kredytu gotówkowego?

Kredyt i pożyczka to produkty finansowe, które bardzo się od siebie różnią. Fundamentalna różnica pomiędzy obydwoma formami finansowania dotyczy formalności. banki mają inne, bardziej restrykcyjne wymagania w stosunku do swoich klientów.

Poza dokumentem tożsamości wymagają m.in. wyciągu z banku, zaświadczenia od pracodawcy, odcinku z emerytury lub renty, rachunków i innych. Natomiast instytucją pozabankowych wystarczy skan dowody osobistego oraz oświadczenie o dochodach.

Kolejną różnicą jest procedura. Kredyt bankowy to długi proces, który rozpoczyna się od wniosku, poprzez dostarczenie dokumentów, po weryfikację klienta. Na decyzję trzeba czekać kilka tygodni. natomiast pożyczka ratalna udzielana jest o wiele szybciej. Decyzja podjęta jest nawet w ciągu jednego dnia roboczego od wypełnienia wniosku.

Ponadto instytucje pozabankowe nie przykładają zbyt dużego wagi do historii kredytowej pożyczkobiorcy, Natomiast zła historia znacznie zmniejsza, a często uniemożliwia zaciągnięcie kredytu w banku. Na korzyść bankowego kredytu przemawia koszt, bowiem jest on tańszy niż pożyczka. Diametralna różnica widoczna jest również w RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa procentowa. W banku wynosi ona nie więcej niż 20%, a przy pożyczkach sięga nawet kilka tysięcy.

Pożyczka ratalna czy kredyt gotówkowy?

Wybór jednej z tych form finansowania zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli masz stałą pracę, źródło dochodów, dobrą historię kredytową oraz zdolność kredytową, to kredyt bankowy będzie dla Ciebie lepszym rozwiązanie. Co prawda cała procedura zajmuje o wiele więcej czasu niż pożyczka ratalna i wymaga dostarczenia wielu dokumentów, ale jest to zdecydowanie tańsza i bezpieczniejsza opcja.

Warto również dodać, że w banku RRSO , czyli rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zazwyczaj nie wynosi więcej niż 20% . natomiast w przypadku pożyczek może wynosić nawet kilka tysięcy procenty w skali roku. Jeśli jednak masz problem z płynnością finansową, znajdujesz się w bazie BIK czy nie masz stałej pracy, a potrzebujesz gotówki, wybierz pożyczkę ratalną. Podsumowując, kredyty udzielane przez banki, są tańsze i bezpieczniejsze. Niestety trudniej je uzyskać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE