Reklama

Pompa głębinowa - jak wybrać najlepszą?

Opublikowano:
Autor:

Pompa głębinowa - jak wybrać najlepszą? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wybór pompy głębinowej wydaje się dość dużym wyzwaniem, ale w praktyce nie wszystkie wartości techniczne mają znaczenie w każdym przypadku. Bardzo często można uprościć sobie życie, skupiając się tylko na tym, co naprawdę ważne i odsuwając na bok niektóre kryteria wyboru.

Pompy dedykowane, czyli jakie?

Wtedy, kiedy to tylko możliwe, warto iść drogą na skróty. Producenci mają w swoich ofertach pompy dedykowane do konkretnych rozwiązań. Na przykład na stronie https://www.saga.info.pl/22-pompy-glebinowe/ można kupić specjalne pompy do studni kopanych i inne do studni wierconych. Ten podział nie jest arbitralny, tylko wynika z konkretnych różnic między dwoma typami studni, a to przekłada się wprost na konstrukcję samej pompy. Dzięki temu do porównania pozostanie już tylko kilka kryteriów, a parę innych warto będzie zweryfikować tak na wszelki wypadek, jeśli studnia ma na przykład dużo większą głębokość niż zwykle. Zresztą pompy dedykowane do konkretnych zastosowań to zawsze dobry wybór – prosto się je dobiera i można mieć pewność, że sprawdzą się w danym miejscu.

Pod uwagę weź...

Jeśli wybiera się pompę dedykowaną, to podstawowe pytanie, jakie jeszcze trzeba zadać, dotyczy wydajności. To zawsze istotna kwestia, ale w tym przypadku zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan.

Poza tym zwraca się uwagę na przykład na głębokość studni czy odległość od domu oraz jego wysokość. To ważne czynniki, rzadko jednak będą miały decydujące znaczenie. Kupując pompę o określonym przeznaczeniu, można założyć, że sprawdzi się ona w zdecydowanej większości przypadków. Skupienie się na dodatkowych czynnikach wyboru jest ważne głównie ze względu na ekonomię pracy pompy i komfort korzystania z niej – źle dobrana nie przestanie działać, ale też nie będzie zapewniała na przykład odpowiedniego ciśnienia. Tego oczywiście nie da się zbagatelizować, ale zastosowanie tutaj nadmiernie uproszczonych przeliczników z poradników internetowych też nie rozwiązuje problemu.

Przy wyborze specyficznej pompy, trzeba już skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy obliczą precyzyjnie konkretne wartości i zasugerują właściwe rozwiązania. Jeśli zaś chodzi o zastosowania standardowe, to z merytorycznego wsparcia też warto skorzystać, ale będzie już głównie utwierdzenie się w podjętej decyzji.

A czy marka ma znaczenie?

Ważną kwestią przy wyborze pomp głębinowych jest marka ich producenta. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na przybliżenie jakości – są firmy, które rozpoznawalność zyskały dzięki praktycznie niezniszczalnym pompom i są takie, których produkty w praktyce nie są warte tyle, ile trzeba za nie zapłacić. Dlatego – choć marka nie powinna być podstawowym kryterium wyboru – na pewno nie należy jej całkowicie ignorować. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze pompy nigdy nie są tanie, ale im dłużej można ich używać bez konieczności poważniejszych napraw, tym lepiej i na tym dłuższy okres rozłoży się amortyzacja pompy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE