reklama

Pomniki z duszą – współczesna sztuka kamieniarska

Opublikowano:
Autor:

Pomniki z duszą – współczesna sztuka kamieniarska - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościKamieniarstwo rozwija się od wieków, praktycznie od początków działalności ludzkiej. Z kamienia powstawały pierwsze narzędzia, a w późniejszym okresie domy, ulice, pomniki i nagrobki. To rzemiosło, które na przestrzeni wieków doskonaliło się i rozwijało, pozwalając tworzyć coraz bardziej interesujące formy.

Profesjonalna obróbka kamienia

Kamieniarstwo wymaga nie tylko siły i wyobraźni, ale przede wszystkim umiejętności pracy z kamieniem i odpowiedniego posługiwania się narzędziami. W tym celu kamieniarze używają różnych narzędzi: młotków brukarskich i gumowych, odbijaka oraz tarczy do ścierania i polerowania kamiennych płyt.

Po wydobyciu z kamieniołomów bloków kamiennych następuje ich obróbka. Bloki skalne zostają pocięte na różnej grubości płyty, a następnie polerowane w odpowiedni sposób. Kolejnym etapem obróbki jest cięcie płyt kamiennym na mniejsze elementy, których powierzchnie i brzegi również są polerowane i frezowane. Polerowanie kamienia ma na celu wydobycie efektownego połysku, dzięki czemu kamienne pomniki, postumenty czy nagrobki prezentują się efektownie i elegancko.

Granit – najczęściej wykorzystywany kamień do nagrobków

Obecnie do budowy nagrobków oraz pomników nagrobnych stosuje się głównie granit. To najpospolitsza skała magmowa o wyraźnym ciosie w trzech prostopadłych kierunkach. Jest jednocześnie wyjątkowo trwałym, niemal niezniszczalnym kamieniem o ogromnej odporności na wpływ czynników atmosferycznych oraz ścieranie.

Granit jest głębinową, twardą skałą złożoną z kwarcu, skalenia potasowego oraz biotytu i plagioklazu. Kamień ten ma budowę jawnokrystaliczną i występuje w różnorodnych barwach. Najczęściej spotykane są granity w odcieniach szarości, począwszy od niemalże białych, przez jasnoszare, bladoróżowe, czerwone, zielone i ciemnoszare, aż po czarne.

Różnorodność form i wzorów

Dzięki trwałości oraz uniwersalności granitu można z niego wykonać grobowce o różnorodnych kształtach i wykończeniach. Do budowy nagrobków wykorzystywany jest wysokiej klasy granit, który zapewnia trwałość i jednocześnie efektowny wygląd przez wiele lat. Projekty mogą się różnić wzornictwem, kształtem oraz detalami służącymi do wykończenia nagrobka. Na stronie producenta pomników i płyt nagrobnych http://www.pomniki.eu/istnieje bogaty wybór wzorów oraz przykładowe realizacje nagrobków.

Rodzaje granitu

W zależności od preferencji dotyczących kolorystyki i formy nagrobka w kamieniarstwie wykorzystywane są różne rodzaje granitu. Wśród najbardziej popularnych skał należy wymienić granit pochodzący z RPA o nazwie Impala, jak również wyjątkowo dekoracyjny, jasnobeżowy kamień Kashmir Gold, ciemnozielony granit Verde Bahia, hiszpański kamień Crema Julia, a także granit z kamieniołomów w Strzegomiu. Inne stosowane rodzaje kamienia to granity w czarnej tonacji to Mystic blue, Viscount White czy Absolut Black. Jako materiał na nagrobki wykorzystuje się rzadko spotykane kamienie pochodzące z Indii: tj. unikalny Orion Vizag Blue, czarny Viscount White, oryginalny brązowy kamień - Castania oraz niezwykle ozdobny, ciemnozielony Kuppam Greek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE