Oświetlenie akwarium

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Jeśli chcesz kupić akwarium, ale nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę, zapoznaj się z tym artykułem.

Oświetlenie a rośliny

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest podstawą, szczególnie jeśli oprócz rybek będziemy uprawiać rośliny. Każdy gatunek ma inne wymagania, musimy więc dobrze dopasować długość i intensywność oświetlenia. Światło w akwarium zastępuje światło słoneczne, które wspomaga proces fotosyntezy u roślin, dzięki temu rośliny zdrowo rosną, a ryby mają potrzebny tlen. Dzięki sztucznemu oświetleniu możemy korygować długość i intensywność oświetlenia w zależności od stopnia wymagania roślin (zawsze na 1 miejscu musimy stawiać wymagania roślin najbardziej wymagających). Jeśli nie zapewnimy im wystarczającej ilości światła będą wegetować. Jeśli jednak oświetlenie będzie zbyt silne, w akwarium pojawią się glony , dlatego dobór odpowiedniego światła jest bardzo ważny.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie spełnia również aspekt estetyczny. Bez oświetlenia akwarium nie spełniałoby najważniejszej funkcji, a mianowicie najwyraźniejszej ozdoby w Twoim wnętrzu.

Istnieją różne rodzaje świateł, czy to klasyczne świetlówki, czy halogenowe. Istnieją również rozmaite kolory, np. czysta biel, czerwień czy błękit. Od Twojego gustu zależy, który z wariantów wybierzesz. Faktem jest, że czerwone światło nie jest zbyt odpowiednie, ponieważ nie jest tak wyraźne, a rośliny tracą swoje piękno. Kolor niebieski wygląda na prawdę dobrze, ale jak wspomnieliśmy, zależy to od gustu i aktualnego nastroju, jaki chcesz stworzyć we wnętrzu.

Kolejnym rodzajem jest oświetlenie LED (stosowane w ostatnich latach), które w akwarium wygląda bardzo czysto i klarownie, a przy takim świetle nawet najmniejszy obiekt nie umknie uwadze obserwatora. Ich zalety to między innymi bardziej ekonomiczna eksploatacja.

Bardzo ładnie prezentują się również lampy wiszące z sufitu nad otwartą powierzchnią akwarium. Otwarta powierzchnia ma tę zaletę, że np. w akwarium możemy zakomponować korzenie, które unoszą się ponad powierzchnię wody. Akwarium bez górnej pokrywy jest bardzo wygodne- po prostu karmimy ryby, nawozimy i przycinamy rośliny. Jeśli nie mamy możliwości zawieszenia lampy bezpośrednio pod sufitem, możemy wykorzystać specjalne wsporniki mocowane do krawędzi akwarium.

Jeśli chcemy, aby akwarium było zamknięte od góry, na przykład ze względu na wilgoć w pomieszczeniu (duża część wody wyparowuje i należy ją uzupełniać), należy skorzystać z pokrywy dopasowqując ją do zaistalowanego filtra akwariowego i jego budowy.

Optymalna długość oświatlania akwarium to 8 - 10 godzin dziennie. Aby uniknąć monitorowania czasu włączania i wyłączania świateł, można skorzystać z timera, w którym ustawiamy wymagany czas włączenia i wyłączenia urządzenia. W zależności od tego, jakie oświetlenie wybierzemy, ADA Grand Solar I może być również używany do symulacji świtu i zmierzchu w naturze. Dzięki temu oszczędzimy naszym rybkom stresu.

Jak wynika z informacji zawartych powyżej, nie warto lekceważyć oświetlenia akwarium.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE