Reklama

Reklama

Oryginalny prezent też zmieści się pod choinką

Opublikowano: czw, 29 lis 2018 14:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Od lat kupujemy bliskim na Boże Narodzenie te same prezenty - kosmetyki, perfumy, książki, słodycze, zabawki lub z braku pomysłu dajemy gotówkę. A gdyby w tym roku być bardziej oryginalnym? Kupić coś w miarę taniego, a na tyle atrakcyjnego, że spodoba się całej rodzinie? To może być: lot w symulatorze myśliwca, bilety do teatru lub wspólne wczasy nad morzem.

Reklama

Dla taty, mamy, chłopaka, dziewczyny, córki, syna, męża, żony, siostry, brata, babci, dziadka. Uff! Przed świętami kupujemy prezenty dla każdego z naszych bliskich. Szukamy czegoś, co spodoba się obdarowanemu, a jednocześnie nie doprowadzi nas do bankructwa.

Coraz więcej pesymistów

Firma badawcza Deloitte od lat bada świąteczne zwyczaje Polaków i innych mieszkańców Europy (łącznie z 10 krajów). Tym razem przepytała za pośrednictwem internetu 9 169 respondentów w wieku od 18 do 65 lat. Z Polski pochodziło 840 osób.

Aż 32 procent Polaków pozytywnie patrzy w przyszłość, a 28 procent ocenia, że ich sytuacja finansowa poprawiła się.

Aż 34 proc. Polaków pozytywnie ocenia stan gospodarki naszego kraju. Jest to najwyższy wynik w Europie! Średnia europejska wynosi 23 procent.

Na przyszły rok z pogodą ducha patrzy 32 procent Polaków (drugie miejsce w Europie, tuż po Portugalczykach, gdzie optymistami jest 37 procent mieszkańców). Średnia europejska wynosi w tym przypadku 25 procent.

To nie jest koniec zaskakujących ustaleń badaczy. Pomimo tak wielu optymistów w naszym kraju przybyło pesymistów! Obecną sytuację źle ocenia 28 procent respondentów, a 35 procent oczekuje pogorszenia sytuacji gospodarczej po Nowym Roku. Najbardziej niepokoją się osoby o najwyższych dochodach, a także te mające ponad 55 lat.

Mamy coraz więcej pieniędzy

Z roku na rok coraz więcej Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa się poprawiła. W 2016 roku stanowili oni 21 procent badanych, w kolejnym roku - 26 procent. W tym roku jest ich 28 procent. I pewnie dlatego Polacy zamierzają więcej wydać na przygotowania świąteczne. Wzrost w porównaniu do ubiegłego roku wynosi blisko 6 procent. To najwyższy wynik w Europie!

Tym razem Polacy chcą zostawić w sklepach 1 168 zł (w ubiegłym roku było to 1 104 zł). Dla porównania Europejczycy zamierzają zorganizować Gwiazdkę za 1 585 zł.

Przeciętny Europejczyk wyda na świąteczne prezenty o ponad 300 zł więcej niż statystyczny Polak. Ale u jednych i drugich zakup upominków dla mamy, taty, dziewczyny, chłopaka, babci, dziadka i innych najbliższych będzie największym wydatkiem. Polacy przeznaczą na nie 45 procent bożonarodzeniowego budżetu, czyli 532 zł.

Na drugim miejscu wydatków znalazła się żywność, która ma kosztować 511 zł (w Europie - 550 zł). Trzecim i ostatnim świątecznym wydatkiem jest organizacja lub udział w spotkaniach z bliskimi. Polak wyda na ten cel 125 zł, a przeciętny Europejczyk - 198 zł.

Mężczyźni bardziej rozrzutni od kobiet

Podczas zakupów jesteśmy raczej rozrzutni niż roztropni. I tu też jesteśmy rekordzistami w Europie (a przynajmniej w krajach, które zostały ujęte w badaniu). Zakładając, że możemy wydać na Boże Narodzenie jedynie o 200 zł mniej lub więcej niż planowaliśmy, w 2017 roku budżet przekroczyło 53 procent Polaków. Jedynie 31 procent zapytanych zmieściło się w tym przedziale. Naszym przeciwieństwem są bardziej opanowani podczas zakupów Rosjanie, Brytyjczycy i Austriacy.

Drodzy Panowie! Kobiety wcale nie są najbardziej rozrzutne. To Wy częściej nie pilnujecie listy zakupów. Z badania wynika, że pierwotnego budżetu nie trzyma się średnio 58 procent mężczyzn i 48 procent kobiet.

Z badań wynika, że podczas świątecznych zakupów mężczyźni są bardziej rozrzutni od kobiet.

Łatwo jest nas zachęcić do wydawania więcej pieniędzy. Chętnie kupimy prezenty na święta w promocji. Poza tym przecież zbliżają się święta, na przyszły rok zapatrujemy się mało optymistycznie, więc chcemy się bawić.

Oryginalne prezenty na święta

W tym roku jedna czwarta Polaków szuka pomysłów na prezent już w listopadzie i wtedy też chce je kupić. Skoro Polacy postanowili w tym roku szybciej rozpocząć przygotowania do świąt, to może chcą przy okazji lepiej przemyśleć pomysły na prezenty. A te mogą być bardzo oryginalne! Świetnym prezentem dla chłopaka może być lot w symulatorze myśliwca. Cena za 20 minut przyjemności wynosi blisko 150 zł. Krótko? Są też prezenty na dłużej. Chociażby godzinna jazda motocyklem marki Harley Davidson. Koszt to 249 zł.

Nie brakuje też oryginalnych prezentów dla pań. Dla żony lub dziewczyny panowie mogą wykupić na przykład pakiet zabiegów w SPA w Warszawie. Cena jest atrakcyjna. Wynosi niecałe 60 zł. Dokładnie godzina lekcji tańca na rurze to już wydatek rzędu blisko 100 zł.

W internecie nie brakuje też ciekawych pomysłów dla par. Tu jednak koszt jest wyższy. Za maksymalnie kilka godzin przyjemności trzeba zapłacić przynajmniej 250 zł. Tyle kosztuje ekskluzywna kolacja lub wspólne wyjście do teatru.

Kto chciałby kupić jeden prezent dla całej rodziny, nie znajdzie go raczej w sklepach z oryginalnymi podarkami. Ponieważ mają one oferty dla: żony, męża, mamy, taty, babci, dziadka, cioci, wujka, teścia, teściowej, seniorów, dziadków, par, małżeństw, firm oraz dzieci w każdym wieku. Pomysłów na ciekawy prezent dla całej rodziny brak. Tu trzeba samemu wykazać się inicjatywą. Co wbrew pozorom nie jest trudne. Bo co ucieszy wszystkich i zapewni miłe wspomnienia na długo? Urlop! Już teraz można zarezerwować wczasy w domku nad morzem, na które pojedziemy w maju lub czerwcu 2019 roku Czemu akurat wtedy? Bo wówczas ceny są znacznie mniejsze niż w lipcu i sierpniu. Można zaoszczędzić od 50 do 70 procent i za kilka noclegów nad morzem wraz z atrakcjami dla całej rodziny zapłacić tylko kilkaset złotych.

Wczasy nad morzem mogą być świetnym prezentem na święta Bożego Narodzenia dla całej rodziny. Domek można zarezerwować na maj lub czerwiec.

Stare pomysły na prezenty

Problem w tym, że na szukanie ciekawych pomysłów na prezent decyduje się niewielu Polaków. Od lat top pięć świątecznych podarków właściwie się nie zmienia. Kobiety, dziewczyny, panie najczęściej spodziewają się, że na Boże Narodzenie otrzymają perfumy lub kosmetyki. Inne oczekiwane prezenty to: słodycze, książki, gotówka oraz biżuteria lub zegarki. Tymczasem mężczyźni najczęściej sądzą, że pod choinką znajdą książki. Kolejne na ich liście są: słodycze, kosmetyki i perfumy, gry oraz gotówka.

Zarówno panie, jak i panowie liczą na to, że dostaną na święta w prezencie również: odzież, obuwie, muzykę, multimedia, karty podarunkowe oraz artykuły spożywcze (np. kosze podarunkowe z kawą, herbatą i słodyczami).

Suplementy pod choinkę

Co ciekawe zazwyczaj kupujemy takie prezenty, których spodziewa się przeciętny Polak. Kobiety dostają najczęściej (w kolejności popularności): kosmetyki i perfumy, książki, słodycze, gotówka oraz biżuteria i zegarki. Zaś mężczyźni mogą spodziewać się, że w prezencie otrzymają: książki, kosmetyki i perfumy, słodycze, gry i gotówkę. Ale, ale… To nie jest koniec wniosków z badania. Polacy pod choinką znajdują też karty podarunkowe, płyty z muzyką, multimedia, produkty zdrowotne - takie jak witaminy i suplementy, produkty ekologiczne oraz żywność organiczną. Coraz większą popularnością wśród osób szukających pomysłów na prezent cieszą się akcesoria do smartfonów.

Polacy od lat trzymają się tych samych pomysłów na świąteczne prezenty.

Książki coraz mniej popularne

Pomysł na prezent dla dziecka? Jest od lat podobny. W pierwszej piątce najchętniej kupowanych podarków są: lalki i zabawki pluszowe, zabawki konstrukcyjne, książki, zabawki kreatywne i artystyczne oraz gry. Przy czym dwie pierwsze propozycje zyskały w tym roku na popularności, a pozostałe - straciły.

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie najchętniej kupowanych prezentów dla młodzieży. Jednak i w tym wypadku rodzice trzymają się sprawdzonych pomysłów. A są to (w kolejności popularności): słodycze, gry, książki, gotówka oraz coraz bardziej popularne muzyka i multimedia. Zakup prezentów w sklepie z elektroniką jest coraz częstszym punktem na liście przedświątecznych zadań. Rodzice, babcie, dziadkowie, czy ciocie i wujkowie chętnie ofiarują nastolatkom na Boże Narodzenie tablety, konsole i kamery cyfrowe.

Szukają i kupują w internecie

Odwiedzenie sklepu nie zawsze musi oznaczać wejście do prawdziwego marketu i spacer między regałami. Dlaczego? Ponieważ aż połowa Polaków pomysłów na prezenty dla bliskich szuka w internecie. Większość używa w tym celu wyszukiwarek. Niewiele mniej zagląda na strony www poszczególnych marek i dostawców. W porównaniu do całej Europy statystyczny mieszkaniec naszego kraju znacznie częściej kieruje się podczas poszukiwania prezentów opiniami zamieszczonymi na blogach oraz forach. W poszukiwaniu inspiracji sklepy stacjonarne odwiedza 37 procent badanych.

Chociaż 50 procent Polaków szuka pomysłów w internecie, to aż 58 procent zrobi zakupy w sklepach… stacjonarnych. Nie oznacza to jednak, że online szukają tylko pomysłów. Bo 44 procent wydatków na prezenty to właśnie zakupy w sieci.

Pomysłów na prezenty najchętniej szukamy w internecie.

Dlaczego Polacy kupują prezenty w internecie:

  • zakupy mogą robić dowolnego dnia i o dowolnej porze (82 procent),
  • mogą poznać opinie innych klientów o produkcie (75 procent),
  • zamówiony towar dostają prosto do domu (74 procent),
  • bez trudno mogą porównać ceny u wielu sprzedawców (72 procent),
  • zakupy zajmują im mniej czasu niż w zwykłym sklepie (71 procent).

Dlaczego Polacy kupują prezenty w sklepach stacjonarnych:

  • od razu dostają kupione produkty (81 procent),
  • mogą skorzystać z fachowej porady (79 procent),
  • korzystają z większej ochrony danych osobowych (76 procent),
  • mogą szybko wymienić lub zwrócić kupiony towar (71 procent),
  • mają zapewnione duże bezpieczeństwo podczas płacenia za towar (71 procent).
Wynika z tego, że Polak przed zakupem prezentu lubi być dobrze przygotowany. Dlatego chętnie poczyta blog, który jest prowadzony przez profesjonalistę w swojej dziedzinie. Zajrzy na fora internetowe, przeczyta komentarze do produktów i opinie klientów, albo zapyta o radę kompetentnego sprzedawcę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.