- Olga Tokarczuk — poznajmy bliżej osławioną noblistkę!
Olga Tokarczuk — poznajmy bliżej osławioną noblistkę!
Polska noblistka, czyli Olga Tokarczuk urodziła się w styczniu 1962 roku w Sulechowie w województwie lubuskim. Przyszła na świat w rodzinie nauczycieli. Od samego początku interesowała ją psychologia. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a ponadto przez kilka lat pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego. Nie ma wątpliwości, że taka przeszłość miała ogromny wpływ na jej przyszłość.Przygoda Olgi Tokarczuk z pisaniem miała swój początek w roku 1979. Autorzy krótkich form literackich pisali swoje pierwsze opowiadania do pisma Przełaj i podobnie uczyniła Olga. Pierwsza jej powieść ukazała się na rynku wydawniczym w roku 1993. Była to "Podróż ludzi Księgi". Kolejne lata pokazały, że Olga Tokarczuk posiada talent do twórczego pisarstwa, który chętnie wykorzystuje do kreowania świata literackiego. Książki noblistki z 2018 roku ukazały się w aż 40 językach świata, a przy tym zyskały spory rozgłos i uznanie. Również w 2018 roku noblistka otrzymała Man Booker International Prize za powieść "Bieguni".
Nobel w dziedzinie literatury to nie byle co! Znawczyni ludzkiej psychiki
Autorka wiele razy powtarzała, że pisanie jest dla niej formą opowiadania bajek w życiu dorosłym. Balansuje na granicy snu i jawy, posługuje się nieograniczoną wyobraźnią, a to wszystko w taki sam sposób, jak robią to małe dzieci.
Które książki Olgi Tokarczuk trzeba znać?
"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to historia wydana w 2009 roku. Doczekała się ekranizacji w filmie "Pokot" Agnieszki Holland. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, mieszkająca w Kotlinie Kłodzkiej ekscentryczka, która wierzy w astrologię. Książka opowiada o morderstwie myśliwych. Główna bohaterka uważa, że to sprawka zwierząt, a dokładnie ich zemsta za okrutne traktowanie przez ludzi."Podróż ludzi Księgi" to pierwsza powieść autorki. Akcja rozgrywa się w we Francji w 1685 roku. Król Ludwik XIV wprowadza jednowyznaniowość i od tej pory jedynie katolicyzm jest legalną religią. Grupa śmiałków podejmuje się wyprawy w Pireneje w celu odnalezienia cennej księgi, która ma zawierać tajemnice losów świata, a nawet przywracać młodość.
"Bieguni" to powieść z roku 2007. Książka ta prezentuje portret człowieka w czasie podróży — metafizycznej, egzystencjalnej. Sam tytuł nawiązuje do biegunów, czyli odłamu rosyjskich staroobrzędowców. Wierzyli oni, że istota ludzka jest mniej podatna na zło, kiedy znajduje się w ruchu.