Reklama

Olga Tokarczuk - po które książki tej znakomitej pisarki warto sięgnąć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Olga Tokarczuk - po które książki tej znakomitej pisarki warto sięgnąć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Trzeba było ponad dwóch dekad, aby Literacka Nagroda Nobla ponownie powędrowała do polskiego przedstawiciela, a dokładniej przedstawicielki. W 2018 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Olga Tokarczuk. Choć wiele osób kojarzy to nazwisko, nie każdy wie, jakie książki ma na swoim koncie ta wybitna pisarka oraz o czym one dokładnie traktują. Sprawdź, kim jest Olga Tokarczuk (poza tym, że noblistką) oraz które książki zasługują na uwagę!

 1. Olga Tokarczuk — poznajmy bliżej osławioną noblistkę!

 • Nobel w dziedzinie literatury to nie byle co! Znawczyni ludzkiej psychiki

 • Które książki Olgi Tokarczuk trzeba znać?

 • Najnowsza książka Olgi Tokarczuk — kiedy?

 • Olga Tokarczuk — poznajmy bliżej osławioną noblistkę!

  Polska noblistka, czyli Olga Tokarczuk urodziła się w styczniu 1962 roku w Sulechowie w województwie lubuskim. Przyszła na świat w rodzinie nauczycieli. Od samego początku interesowała ją psychologia. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a ponadto przez kilka lat pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego. Nie ma wątpliwości, że taka przeszłość miała ogromny wpływ na jej przyszłość. 

  Przygoda Olgi Tokarczuk z pisaniem miała swój początek w roku 1979. Autorzy krótkich form literackich pisali swoje pierwsze opowiadania do pisma Przełaj i podobnie uczyniła Olga. Pierwsza jej powieść ukazała się na rynku wydawniczym w roku 1993. Była to "Podróż ludzi Księgi". Kolejne lata pokazały, że Olga Tokarczuk posiada talent do twórczego pisarstwa, który chętnie wykorzystuje do kreowania świata literackiego. Książki noblistki z 2018 roku ukazały się w aż 40 językach świata, a przy tym zyskały spory rozgłos i uznanie. Również w 2018 roku noblistka otrzymała Man Booker International Prize za powieść "Bieguni". 

  Nobel w dziedzinie literatury to nie byle co! Znawczyni ludzkiej psychiki

  Autorka wiele razy powtarzała, że pisanie jest dla niej formą opowiadania bajek w życiu dorosłym. Balansuje na granicy snu i jawy, posługuje się nieograniczoną wyobraźnią, a to wszystko w taki sam sposób, jak robią to małe dzieci.

  Które książki Olgi Tokarczuk trzeba znać?

  "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to historia wydana w 2009 roku. Doczekała się ekranizacji w filmie "Pokot" Agnieszki Holland. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, mieszkająca w Kotlinie Kłodzkiej ekscentryczka, która wierzy w astrologię. Książka opowiada o morderstwie myśliwych. Główna bohaterka uważa, że to sprawka zwierząt, a dokładnie ich zemsta za okrutne traktowanie przez ludzi.

  "Podróż ludzi Księgi" to pierwsza powieść autorki. Akcja rozgrywa się w we Francji w 1685 roku. Król Ludwik XIV wprowadza jednowyznaniowość i od tej pory jedynie katolicyzm jest legalną religią. Grupa śmiałków podejmuje się wyprawy w Pireneje w celu odnalezienia cennej księgi, która ma zawierać tajemnice losów świata, a nawet przywracać młodość.  

  "Bieguni" to powieść z roku 2007. Książka ta prezentuje portret człowieka w czasie podróży — metafizycznej, egzystencjalnej. Sam tytuł nawiązuje do biegunów, czyli odłamu rosyjskich staroobrzędowców. Wierzyli oni, że istota ludzka jest mniej podatna na zło, kiedy znajduje się w ruchu.

  Najnowsza książka Olgi Tokarczuk — kiedy?

  Tokarczuk Olga nie zaprzestaje tworzyć, jednak nie wiadomo, kiedy ukażą się jej kolejne książki. Najgłośniej jest o premierze "Pana Wyrazistego", który ukazał się w styczniu bieżącego roku. Książka powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Format oraz Joanną Concejo, która odpowiada za ilustracje do tego wyjątkowego dzieła. 

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE