Odpowiednie składniki to nie wszystko. Zachowanie wartości odżywczych potraw wymaga ich właściwej obróbki

Opublikowano:
Autor:

Odpowiednie składniki to nie wszystko. Zachowanie wartości odżywczych potraw wymaga ich właściwej obróbki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Do produktów, na których koncerny farmaceutyczne zarabiają szczególnie, należą bez wątpienia wszelkiego rodzaju witaminy. Czemuż po nie nie sięgać, jeśli mogą poprawiać funkcjonowanie naszego organizmu? Niestety, jakkolwiek preparaty syntetyczne oczywiście mają na niego wpływ, to od dawna nie jest tajemnicą, że jest on ograniczony, w dodatku, paradoksalnie, istnieje ryzyko ich przedawkowania. Nie ma zatem dobrej alternatywy dla odpowiedniej diety. Aby w pełni czerpać z niej korzyści, zwracajmy jednak uwagę nie tylko na dobór jej składników.


Wszystko, czego potrzebujemy daje nam sama natura

Dość powszechnie wiadomo, że gotowanie należy do procesów dość problematycznych jeśli chodzi o zachowywanie składników odżywczych. Ich utrata może jednak następować jeszcze zanim cokolwiek trafi do garna. Najtrudniej uniknąć strat witaminy C i kwasu foliowego, co czego wcale nie trzeba wysokiej temperatury – dzieje się to także na skutek np. mrożenia. O czym zatem warto pamiętać?
Znaczenie ma już przechowywanie. Chrońmy nasze zapasy zarówno przed powietrzem, jak i światłem. Produkty tłuste oraz pochodzenia zwierzęcego trzymajmy w warunkach chłodniczych – zwalnia wtedy utlenianie tłuszczów. Płukanie trzeba wykonywać jak najszybciej i w niezbyt ciepłej wodzie, należy przy tym unikać moczenia, jeśli w danym przypadku nie jest to konieczne. Obierając starajmy się to robić jak najpłycej, bo najwięcej cennych składników warzyw i owoców jest pod samą skórką.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a także witamina C czy beta-karoten, tracimy na skutek kontaktu z tlenem. Krojenia dokonujmy więc najlepiej krótko przed podaniem, niech nie będzie ponadto drobniejsze niż w danym przypadku potrzeba. W przypadku sałaty, jej rozdrabnianie powinno odbywać się ręcznie.

Piece konwekcyjno parowe to wielki atut profesjonalnych kuchni

Obróbka termiczna w przypadku wieli składników potraw, po które sięgamy, jest po prostu konieczna. Rozluźnia ich strukturę, dzięki czemu nie tylko łatwiej je spożyć, ale i strawić, co dotyczy także warzyw. Ponadto tkanki roślinne bogate w błonnik po takim procesie zdecydowanie miej drażnią nasz układ pokarmowy.
Gotowanie zdecydowanie należy do najzdrowszych metod przygotowywania żywności – nie towarzyszy mu powstawanie substancji szkodliwych, jak może to mieć miejsce np. przy smażeniu. Poddawane mu warzywa oraz mięso traci jednak ok. 40% witamin i składników mineralnych. Straty te można jednak obniżyć. Ogromna część z nich pozostaje w wywarze – stanowi on więc świetną bazę np. do sosu – warto docenić także wartość wszelkiego typu zup.
Dobrym wyjściem jest gotowanie na parze. Obróbkę termiczną należy ponadto maksymalnie skracać. Przykrywajmy zatem garnki pokrywkami, co przy okazji zmniejszy straty energii.
Nowe możliwości w tym zakresie zyskały profesjonalne kuchnie, w których od lat standardem stają się piece konwekcyjno parowe, w jakie można wyposażyć się np. dzięki ofercie firmy Resto Quality. Urządzenia te dzięki m.in. szybkości procesu obróbki nie tylko pozwalają w dużym stopniu unikać strat wartości odżywczych, ale także radykalnie obniżyć zapotrzebowania na tłuszcz oraz zużycie energii. Są one projektowane tak, by sprostały dużemu obciążeniu pracą w restauracji czy kuchni odpowiadającej za zewnętrzny catering, toteż można w nich przygotowywać wiele potraw jednocześnie. Nie da się więc w ekonomiczny sposób zastosować ich w kuchni domowej.
Tak czy inaczej możliwości zadbania o jakość przyrządzanych dań mamy dużo. Po prostu z nich korzystajmy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE