Reklama

Reklama

Od października wchodzi w życie obniżony wiek emerytalny. Można już składać wnioski w placówkach ZUS

Opublikowano: pt, 1 wrz 2017 12:00
Autor:

Od października wchodzi w życie obniżony wiek emerytalny. Można już składać wnioski w placówkach ZUS - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Od października będzie obowiązywał nowy wiek emerytalny. Od 1 września zainteresowani świadczeniem mogą składać wnioski w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny sprzed reformy z 2012 r. Kobiety o świadczenie mogą ubiegać się od 60 roku życia, natomiast mężczyźni od 65. Oprócz powrotu do niższego wieku, emerytom przysługuje szereg praw, które przedstawiamy poniżej.

Dla dużej grupy osób korzystających z świadczenia emerytalnego istotną rzeczą jest możliwość dalszej pracy. W Polsce jedno, nie wyklucza drugiego.

Ustawa, co prawda przewiduje kilka sytuacji, w których prawo do emerytury może zostać zawieszone lub kwota świadczenia obniżona, jednak nie dotyczy to osób, które osiągnęły ustawowy wiek.

Wynika z tego, iż zatrudniony na umowę o pracę, po rozwiązaniu jej i przejściu na emeryturę, może podpisać nową. W takiej sytuacji w dalszym ciągu istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, które w rezultacie mogą podwyższyć kwotę pobieranego świadczenia.

Również emerytowi przysługuje prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek emerytalnych i rentowych. Jest zobowiązany natomiast do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to sytuacji, w której emeryt z własnej działalności uzyskuje miesięcznie więcej, niż 50 % najniższego świadczenia emerytalnego. Seniorzy również mogą zarabiać na podstawie umowy cywilnoprawnej np. o dzieło.

Limity pracowania dotyczą tylko osób, które przeszły na emeryturę przed ustawowym wiekiem. Kwota świadczenia może zostać pomniejszona, jeżeli przekroczy 70 proc. kwoty średniego wynagrodzenia, natomiast, gdy będzie wyższe o 130 proc., emerytura ulegnie zawieszeniu. Oba te przypadki nie dotyczą umów cywilnoprawnych lub dochodów wynikających z tytułu najmu nieruchomości.

W momencie przejścia na świadczenie emerytalne, pracownikowi przysługuje tzw. odprawa. Jest to dodatkowa wypłata, która według przepisów wynikających z Kodeksu Pracy nie może być niższa, niż wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca ma prawo wypłacić większą kwotę, jednak odprawa nie należy się pracownikom, którym umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia z ich winy.

Emerytom przysługują liczne ulgi i zniżki. Seniorzy mogą liczyć na tańsze bilety na transport, wejścia do budynków nauki, kultury i sztuki oraz są zwolnieni z opłat za abonament RTV.

Źródło:www.tvn24bis.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

    Likwidator

    ZUS trzeba zlikwidować