reklama

Najczęstsze wady wzroku – jak je rozpoznać i leczyć?

Opublikowano:
Autor:

Najczęstsze wady wzroku – jak je rozpoznać i leczyć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZ wadami wzroku borykają się miliony ludzi na całym świecie. Do tych najczęściej wymienianych zalicza się krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm. Mogą one w dużym stopniu wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, a brak ich korekcji może z kolei przyczyniać się do dalszych komplikacji zdrowotnych dotyczących narządu wzroku. W zależności od tego, o jakiej wadzie mowa, istnieje szereg metod korekcji wzroku. Chodzi tutaj o dobór odpowiednich okularów, soczewek kontaktowych lub możliwość skorzystania z laserowej korekcji wzroku. Czym charakteryzują się wyżej wymienione wady?

Dalekowzroczność

Omawiając wady wzroku, nie sposób nie wspomnieć o dalekowzroczności. Wada ta, znana również jako nadwzroczność, uniemożliwia wyraźne widzenie przedmiotów. Powodem występowania tej wady jest zbyt krótka gałka oczna, co powoduje, iż docierające do oka promienie świetlne są koncentrowane za siatkówką. Konsekwencją tego nieprawidłowo zachodzącego zjawiska jest rozmycie obrazu odbieranego przez mózg.

Wraz z postępem i dalszym rozwojem tej wady niektórzy mogą zaobserwować trudność z uzyskaniem ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się nie tylko w bliższej, ale i dalszej odległości. W zależności od poziomu zaawansowania rozwoju tej wady można mówić o nadwzroczności niskiej do +2,5 dioptrii, średniej do +6 dioptrii oraz wysokiej powyżej 6 dioptrii.

Objawy, które mogą świadczyć o nadwzroczności, to oddalanie się od obserwowanych przedmiotów, napięcie gałek ocznych, wyraźnie odczuwalne zmęczenie, łzawienie oczu, a także spowodowane dyskomfortem widzenia bóle głowy.

Pacjenci z dalekowzrocznością mogą zdecydować się na noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. W tym celu wykorzystuje się soczewki wypukłe zwiększające zbieżność i ogniskowanie promieni świetlnych. Można również rozważyć wykonanie laserowej korekcji wzroku polegającej na uwypukleniu powierzchni rogówki.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku. W jej przypadku promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, co sprawia, że obraz rozmywa się na dalszej odległości.

Przyczyną tej wady są najczęściej uwarunkowania genetyczne, intensywna praca przy komputerze, a także anatomia, czyli zbyt długa gałka oczna. Do najczęstszych objawów krótkowzroczności zalicza się zatem częste mrużenie oczu i konieczność zbliżania się do przedmiotów znajdujących się w oddali, aby uzyskać odpowiednią ostrość widzenia.

Rozwiązanie problemu tej wady opiera się na noszeniu okularów lub soczewek o mocy ujemnej. Inną metodą jest laserowa korekcja wzroku, która umożliwia korektę tej wady nawet do -12 dioptrii.

Starczowzroczność

Starczowzroczność, znana jako prezbiopia, wynika z naturalnie zachodzącego procesu starzenia się organizmu, a najczęściej objawia się ona u osób powyżej 40. roku życia. Charakterystyczne objawy tej wady to konieczność oddalania przedmiotów od oczu, aby uzyskać optymalną ostrość widzenia, problemy z czytaniem, trudności w utrzymaniu koncentracji, zmęczenie. Nie należy jednak utożsamiać omawianej wady z dalekowzrocznością, ponieważ prezbiopia wynika z braku odpowiedniej akomodacji soczewki i jej zmniejszonej elastyczności z racji wieku.

Najczęściej w takiej sytuacji pacjenci sięgają po odpowiednie okulary korekcyjne. Mogą również rozważyć wykonanie laserowej korekcji wzroku lub tak zwaną refrakcyjną wymianę soczewek wewnątrzgałkowych.

Astygmatyzm

Ostatnią powszechnie spotykaną wadą jest astygmatyzm. Jest on spowodowany nierównościami rogówki, przez co postrzegane przedmioty są niewyraźne, a ich kontury nieregularne i zniekształcone.

Osoby z astygmatyzmem zauważają u siebie problemy z czytaniem, niewyraźne widzenie konturów, zniekształcenie i zakrzywienie np. linii prostych przedmiotów. Mogą ponadto `doświadczać zaburzeń koncentracji, zmęczenia, łzawienia oczu i ich mrużenia, co może skutkować bólami głowy.

W przypadku astygmatyzmu można sięgnąć po soczewki i okulary ze szkłami cylindrycznymi lub cylindryczno-sferycznymi. Chcąc natomiast wyleczyć tę wadę, można zastanowić się nad laserową korekcją wzroku.

Źródła:

https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/najpopularniejsze-wady-wzroku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE