reklama

Na czym polega dziedziczenie ustawowe?

Opublikowano:
Autor:

Na czym polega dziedziczenie ustawowe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościDziedziczenie ustawowe ściśle wiąże się z prawem spadkowym. Zazwyczaj mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy spadkodawca zmarł i nie spisał testamentu lub został on sporządzony w niewłaściwy sposób, czy też wtedy, gdy testament został odrzucony. Aby zrozumieć pełną istotę dziedziczenia ustawowego, konieczne jest zapoznanie się z wieloma kwestiami zapisanymi w polskim prawie spadkowym.

Kto po kim dziedziczy?

Informacje na temat dziedziczenia można znaleźć w Kodeksie cywilnym. Zapisana została w nim kolejność, według której można z góry założyć, kto powinien w danej chwili dziedziczyć.

Kolejność dziedziczenia

  1. W pierwszej kolejności w dziedziczeniu uwzględnia się małżonka oraz dzieci spadkodawcy. Ich dziedziczenie odbywa się poprzez podział na równe części. Z uwzględnieniem jednej zasady, która mówi, iż część małżonka nie powinna być mniejsza, niż jedna czwarta całości spadku.
  2. Jeśli, któryś ze spadkobierców nie dożył chwili, w której powinien otrzymać swoją część spadku, wtedy powinny otrzymać go jego dzieci w równych częściach.
  3. Gdyby zabrakło potomków osoby, której należy się spadek, wtedy zstępnym spadkobiercom zostaje jego małżonek i rodzice. Z tym że podział wygląda w ten sposób, że małżonek otrzymuje połowę tej części spadku, a rodzice otrzymują równe części pozostałości. Gdyby małżonka nie było, wtedy rodzice dzielą się spadkiem w równych częściach.
  4. W sytuacji, gdy któryś z rodziców nie żyje wtedy, ta część spadku przypada jego rodzeństwu. Podział także odbywa się w równych częściach.
  5. Gdyby zaistniała sytuacja, w której rodzeństwo nie dożyje chwili otrzymania swojej części spadku, wtedy przechodzi on na rzecz jego dzieci lub w razie ich braku, w ręce małżonka.
  6. Jeśli pojawi się sytuacja, w której spadkodawca nie posiada małżonka oraz zstępnych, o których mowa była powyżej, wtedy spadek przypada w równych częściach jego dziadkom. Gdyby któryś z dziadków nie dożył tej chwili, wtedy dziedziczy osoba według wyżej wymienionej zasady zstępnych.
  7. W razie, gdyby spadkodawca nie posiadał krewnych, wtedy spadek może przypaść pasierbom, czyli dzieciom małżonka.

Co dzieje się w razie braku krewnych?

Jeśli spadkodawca umiera i nie posiada żadnych żyjących członków rodziny, to spadek zostaje przeniesiony na rzecz gminy, która stanowiła jego ostatnie miejsce zamieszkania. W razie trudności związanych z ustaleniem takiej gminy lub też mieszkanie za granicą przez spadkodawcę, spadkobiercą staje się Skarb Państwa.

Dowiedz się więcej!

Dziedziczenie ustawowe jest tematem, o którym każdy z nas powinien wiedzieć. Chętnie pomożemy ci poszerzyć wiedzę z tego zakresu i rozwiązać wszelkie kwestie sporne m.in. właśnie w tej dziedzinie. Na naszej stronie internetowej gptogatus.pl uzyskasz naszą pełną ofertę oraz dane kontaktowe, które pozwolą ci rozpocząć z nami owocną współpracę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE