Reklama

Reklama

Młodzi chcą zarabiać. Co powinni wiedzieć?

Opublikowano: sob, 8 lip 2017 16:06
Autor:

Młodzi chcą zarabiać. Co powinni wiedzieć? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości „Mam 16 lat, szukam pracy na wakacje”, „Chciałabym sobie dorobić. Mam wakacje i pełno wolnego czasu” - bełchatowskie fora internetowe pełne są podobnych wpisów, w których nasza młodzież szuka możliwości zarobku. Również pracodawcy chętnie wystawiają oferty pracy. Jak to wszystko prezentuje się pod prawnym punktem widzenia?

Reklama

Chęć samodzielnego zarobienia pieniędzy przez uczniów bełchatowskich szkół może napawać dużym optymizmem. Jednak trzeba pamięć o przeróżnych uwarunkowaniach prawnych.

Pracę może podjąć każda osoba, która ukończyła 16 lat. Jednak w przypadku tak młodych osób, konieczna jest także pisemna zgoda rodziców. Może być również potrzebne zaświadczenie od lekarza. Zgodnie z prawem, osoba niepełnoletnia może być zatrudniona wyłącznie do tzw. prac lekkich, czyli np. roznoszenia ulotek. Ciężka, fizyczna praca, np. na budowie, jest wykluczona.

Pracy można szukać np. w agencjach pracy. Oferty dotyczą różnego czasu pracy. Może to być zarówno kilka tygodni, jak i kilka miesięcy. Występują także oferty godzinowe (np. inwentaryzacja).

Zatrudnić się można zawierając umowę o pracę lub umowę-zlecenie czy też umowę o dzieło. W przypadku umowy o pracę wynagrodzenie nie może być mniejsze niż 2 tys. zł brutto, natomiast w przypadku umowy zlecenie mniejsze niż 13 zł na godzinę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 5 lat temu | ocena +3 / -3

    czepialski

    Ehh.. "artykuł" stworzony na zasadzie kopiuj->wklej, a autor nawet nie postarał się na jego edycję bo nadal wisi tu kwiatek w postaci "kutnowskich" uczniów. Żenua drodzy moi!