Reklama

Lordoza szyjna – zniesiona i spłycona. Czym jest i jak ją leczyć?

Opublikowano:
Autor:

Lordoza szyjna – zniesiona i spłycona. Czym jest i jak ją leczyć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kręgosłup to część naszego ciała, która pozwala człowiekowi funkcjonować w pozycji wyprostowanej i wykonywać wiele czynności, które odróżniają ludzi od innych gatunków. Zwykle nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. Dopiero dolegliwości bólowe kierują naszą uwagę na kręgosłup. Zaczynamy dbać o prawidłową postawę, zwracamy uwagę na prawidłową pozycję przed komputerem itp.Zwykle ten słomiany zapał mija wraz z dolegliwościami bólowymi. Wracamy do poprzednich, złych nawyków, zapominamy o naszym kręgosłupie, aż do powrotu bólu. Takie traktowanie głównej podpory naszego ciała nieuchronnie, w bliższej lub dalszej przyszłości, spowoduje powstanie wad postawy i znaczne pogorszenie komfortu życia. Wady kręgosłupa są obecnie uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Przyczyny bólu szyi, lordoza spłycona, zniesiona

Kręgosłup nie jest całkowicie prosty. Fizjologiczne łukowate wygięcia kręgosłupa działają jak amortyzatory chroniące szkielet od wstrząsów w trakcie chodzenia, biegania, podskakiwania itp. Łukowate wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa ku przodowi nazwane lordozą jest konieczne dla prawidłowego podtrzymywania głowy, przez system mięśni i więzadeł.

Z różnych przyczyn wygięcie kręgosłupa, czyli lordoza może ulec pogłębieniu lub spłaszczeniu aż do całkowitego wyprostowania. Takie zmiany zwyrodnieniowe nazywamy lordozą spłycona lub zniesioną. Bezpośrednią przyczyną lordozy szyjnej może być osłabienie mięśni w wyniku urazu, mała aktywność ruchowa, siedzący tryb życia w połączeniu z długotrwałym przyjmowaniem pozycji zmniejszających lordozę szyjną. Bóle w okolicy szyi i ramion to najczęściej występująca dolegliwość u pracowników biurowych, informatyków i wszystkich pracujących w tej samej pozycji siedzącej 8 godzin w ciągu dnia.

Objawy zniesienia i spłycenia lordozy szyjnej zależą od stopnia zmiany patologicznej. Są to nasilające się bóle w okolicach szyi, barków, silne bóle napadowe w karku, zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia widzenia, drętwienia i niedowłady rąk.

Diagnozowane i leczenie lordozy szyi

Uciążliwy ból w szyi lub któryś z ww. objawów jest sygnałem, że należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty. Diagnozowaniem za pomocą badań klinicznych i obrazowych zajmują się specjalistyczne ośrodki jak przykładowo Carolina Medical Center w Warszawie. Szybka i trafna diagnoza umożliwia podjęcie leczenia lordozy szyjnej. Przeczytaj więcej o bólach kręgosłupa i zniesionej lordozie szyjnej: https://kregoslup.carolina.pl/baza-wiedzy/bole-kregoslupa-i-zniesiona-lordoza-szyjna/.

Leczenie zachowawcze polega na ustaleniu właściwej pozycji pracy, unikaniu przeciążeń oraz właściwie prowadzonej rehabilitacji. Właściwie dobrane, przez lekarza ortopedę i specjalistę rehabilitacji zestawy ćwiczeń w większości przypadków przynoszą pacjentowi ulgę. Dla polepszenia efektu leczenia zaleca się pływanie rozluźniające mięśnie i poprawiające postawę ciała. Doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie. W nielicznych przypadkach, gdy doszło do znacznej dyskopatii i ucisku na nerwy konieczne jest wykonanie zabiegu neurochirurgicznego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE