Przyczyny bólu szyi, lordoza spłycona, zniesiona
Kręgosłup nie jest całkowicie prosty. Fizjologiczne łukowate wygięcia kręgosłupa działają jak amortyzatory chroniące szkielet od wstrząsów w trakcie chodzenia, biegania, podskakiwania itp. Łukowate wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa ku przodowi nazwane lordozą jest konieczne dla prawidłowego podtrzymywania głowy, przez system mięśni i więzadeł.
Z różnych przyczyn wygięcie kręgosłupa, czyli lordoza może ulec pogłębieniu lub spłaszczeniu aż do całkowitego wyprostowania. Takie zmiany zwyrodnieniowe nazywamy lordozą spłycona lub zniesioną. Bezpośrednią przyczyną lordozy szyjnej może być osłabienie mięśni w wyniku urazu, mała aktywność ruchowa, siedzący tryb życia w połączeniu z długotrwałym przyjmowaniem pozycji zmniejszających lordozę szyjną. Bóle w okolicy szyi i ramion to najczęściej występująca dolegliwość u pracowników biurowych, informatyków i wszystkich pracujących w tej samej pozycji siedzącej 8 godzin w ciągu dnia.
Objawy zniesienia i spłycenia lordozy szyjnej zależą od stopnia zmiany patologicznej. Są to nasilające się bóle w okolicach szyi, barków, silne bóle napadowe w karku, zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia widzenia, drętwienia i niedowłady rąk.
Diagnozowane i leczenie lordozy szyi
Uciążliwy ból w szyi lub któryś z ww. objawów jest sygnałem, że należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty. Diagnozowaniem za pomocą badań klinicznych i obrazowych zajmują się specjalistyczne ośrodki jak przykładowo Carolina Medical Center w Warszawie. Szybka i trafna diagnoza umożliwia podjęcie leczenia lordozy szyjnej. Przeczytaj więcej o bólach kręgosłupa i zniesionej lordozie szyjnej: https://kregoslup.carolina.pl/baza-wiedzy/bole-kregoslupa-i-zniesiona-lordoza-szyjna/.
Leczenie zachowawcze polega na ustaleniu właściwej pozycji pracy, unikaniu przeciążeń oraz właściwie prowadzonej rehabilitacji. Właściwie dobrane, przez lekarza ortopedę i specjalistę rehabilitacji zestawy ćwiczeń w większości przypadków przynoszą pacjentowi ulgę. Dla polepszenia efektu leczenia zaleca się pływanie rozluźniające mięśnie i poprawiające postawę ciała. Doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie. W nielicznych przypadkach, gdy doszło do znacznej dyskopatii i ucisku na nerwy konieczne jest wykonanie zabiegu neurochirurgicznego.