Reklama

Reklama

Koszty życia coraz wyższe. Co zdrożeje w najbliższym czasie?

Opublikowano: czw, 8 cze 2017 11:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Rok 2017 przyniósł wiele podwyżek. Zarówno ceny żywności, jak i usług stale idą w górę. Nie da się ukryć, że nasze portfele są w coraz gorszej kondycji.

Reklama

Cukier, masło, ryż, szynka wieprzowa, to początek listy produktów, które najbardziej zdrożały, w ciągu ostatniego roku. Niestety, z biegiem miesięcy wzrost ten się nie zatrzymuje. Według danych GUS, w województwie łódzkim od stycznia 2017 płacimy 3,19 zł za cukier, a jeszcze w 2016 była to kwota 2,45. Jest to wzrost o około 30 procent. Na tym jednak nie koniec. Więcej również zapłacimy za mleko, mąkę, ryż, śmietanę, masło i jaja.

Co jest zatem przyczyną wyższych cen?

Ekonomiści tłumaczą, że może mieć to związek ze wzrostem naszych dochodów. Wynagrodzenia poszły w górę, a do tego mamy jeszcze program „Rodzina 500+”. Mimo, iż zapewne produkty płacimy więcej, popyt na nie się nie zmniejszył.

A jak ceny produktów zmieniły się w powiecie bełchatowskim?

Przyjrzeliśmy się cenom wybranych produktów w małych osiedlowych sklepach. Za masło w Bełchatowie płacimy ok. 5,20 zł, gdzie w całym województwie, średnio jest 4.92 zł. Również ceny ryżu są wyższe, w naszym mieści za kilogram zapłacimy 3,40 zł, w województwie średnia cena to 2,80. Nie da się ukryć, że mleko też nie jest najtańsze - koszt to ok. 2,79 zł. Najbardziej zadowolone mogą być osoby stosujące dietę. Owoce i warzywa raczej utrzymają się na tym samym poziomie lub będą spadać. Nie dotyczy to tylko produktów importowanych.

Poniżej przedstawiamy średnie ceny wybranych produktów konsumpcyjnych.

Jakie prognozy na przyszłość?

Eksperci mówią wprost: ceny nabiału w drugiej połowie roku będą spadać. Również nie powinny zdrożeć produkty zbożowe oraz cukier. W tym przypadku wpływ będą miały tegoroczne zbiory. Do końca nie wiadomo jeszcze, co z benzyną. Na pewno będziemy więcej płacić w okresie wakacyjnym, jednakże jesienią powinno wszystko wrócić do normy. Według Głównego Urzędu Statystycznego mamy do czynienia z definitywnym końcem okresu deflacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.