Kołowrotki - 3 najpopularniejsze rodzaje kołowrotków wędkarskich

Opublikowano:
Autor:

Kołowrotki - 3 najpopularniejsze rodzaje kołowrotków wędkarskich - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wędkowanie to niezwykle popularne hobby. Polacy łowią zarówno rekreacyjnie, jak i biorą udział w zawodach sportowych. Aby łowienie ryb było możliwe, potrzebne są kołowrotki. Oto 3 najpopularniejsze rodzaje kołowrotków wędkarskich.

1. Kołowrotki spinningowe

2. Kołowrotki uniwersalne

3. Kołowrotki sumowe

Aby wyciągnąć złowioną rybę na brzeg, trzeba zwinąć długą żyłkę. W tym celu wykorzystuje się kołowrotek, który sprawia, że żyłka zwija się szybko i jest chroniona przed plątaniem się. Wędkarze mogą korzystać z różnych rodzajów kołowrotków, jednak trzy z nich są wybierane najczęściej. Oto one.

Kołowrotki spinningowe

Spinning jest jedną z najbardziej lubianych metod łowienia ryb na całym świecie. Kołowrotki spinningowe są odpowiednie do łowienia drapieżników w rzekach, jeziorach i stawach. Dzięki nim można odławiać jazie, klenie, pstrągi, okonie, a także szczupaki, sandacze i bolenie. Kołowrotki do wędkarstwa spinningowego dzieli się według rozmiarów - im większą i cięższą rybę chce się złowić, tym większy rozmiar kołowrotka powinno się wybrać. Akcesorium może być wyposażone w hamulec przedni i tylny, hamulec walki lub płytką szpulę.

Kołowrotki uniwersalne

Kołowrotki uniwersalne są popularne ze względu na możliwość wykorzystania ich do połowu na różnych wodach. Dzięki nim na brzeg wyciągnie się zarówno małe rybki, jak i spore okazy drapieżników. Akcesoria z tej grupy poleca się początkującym wędkarzom, którzy chcą przekonać się, czy łowienie ryb to hobby dla nich. Dodatkowo mogą z nich korzystać wędkarze, którzy chcą zabierać nad wodę jak najmniejszą liczbę sprzętu. Kołowrotki uniwersalne w zależności od rozmiaru można stosować w wędkarstwie podlodowym i spławikowym, spinningu jeziornym i rzecznym oraz w trollingu. Niektórzy wykorzystują je również podczas połowów na morzu oraz do łowienia troci. Niższa wytrzymałość i skuteczność kołowrotków uniwersalnych w porównaniu do specjalistycznych akcesoriów sprawia, że trudno jest łowić przy ich użyciu konkretne gatunki ryb.

Kołowrotki sumowe

Łowienie sumów wymaga wprawy, jednak doświadczeni wędkarze marzą o złowieniu największej słodkowodnej ryby w Europie. Kołowrotki sumowe są przystosowane do wyciągania na brzeg ryb, których waga przekracza 100 kg, a długość - 200 cm. Akcesorium może pracować przy dużych obciążeniach, gdyż hamulec działa płynnie, nawet gdy drapieżnik podejmuje walkę. Szpula w kołowrotku jest duża, dlatego pozwala nawinąć nawet kilkaset metrów żyłki lub specjalnej, wytrzymałej plecionki. Kołowrotki do połowu sumów można wykorzystywać również do łowienia innych dużych okazów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE