Reklama

Kochasz prace w ogrodzie i już tęsknisz za smakiem nowalijek? Sprawdź, jak przygotować się do sezonu wiosennego

Opublikowano:
Autor:

Kochasz prace w ogrodzie i już tęsknisz za smakiem nowalijek? Sprawdź, jak przygotować się do sezonu wiosennego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Szczęśliwi posiadacze ogrodów, wybiegając myślami w przyszłość, marzą już o świeżym smaku wiosennych nowalijek. Zanim jednak przyjdzie im położyć na kanapkę samodzielnie wyhodowany szczypiorek i rzodkiewkę, muszą dobrze przygotować się do nowego sezonu. W poniższym tekście przedstawiamy krótki przegląd sprzętów, których nie powinno zabraknąć w przydomowym ogrodzie.

Siewnik – niezastąpiony podczas wiosennych prac

Ciepłe wiosenne dni to wymarzony moment na zasianie nowalijek – rzodkiewki, rzeżuchy, nać pietruszki czy cebuli dymki. Po śnieżnej zimie warto przeprowadzić inspekcję stanu szklarni lub folii, w których zamierzamy uprawiać warzywa. Zapewne trzeba będzie oczyścić lub wymienić niektóre elementy. Poza tym, dla usprawnienia wczesnowiosennych prac, doskonały będzie siewnik ręczny punktowy lub taczkowy. To proste urządzenie sprawdza się zarówno w przypadku otwartych upraw ekologicznych, jak też w tunelach foliowych i szklarniach. Jest sprzętem lekkim, poręcznym i prostym w obsłudze. Pozwala na wysiew roślin o zróżnicowanej wielkości nasionach, zarówno małych (takich jak marchew), jak też dużych (fasola). Siewnik zapewnia dokładne rozmieszczenie nasion roślin w gruncie i stworzenie dobrze zorganizowanej plantacji.

Nawozy mineralne – wsparcie dla wzrostu roślin

W wielu przypadkach, szczególnie w przypadku dużych upraw w warunkach szklarniowych, niezbędne jest zastosowanie nawozów mineralnych, zwłaszcza substancji bogatych w azot. Znajdujący się w nawozie azot stanowi główny składnik pokarmowy roślin, pozwalając zwiększenie efektywności upraw. Zwykle w gotowych mieszankach nawozowych znajdują się również inne cenne substancje, takie jak siarka, bor czy magnez, które sprzyjają prawidłowemu wzrostowi i wegetacji roślin.

Solidny szpadel z metalowym lub drewnianym trzonkiem

Wczesną wiosną warto również zrobić przegląd stanu roślin w ogrodzie i sprawdzić, które z nich wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego celu przydają się artykuły ogrodnicze w postaci szpadla z metalowym lub drewnianym trzonkiem. Niezastąpiona może okazać się w ogrodzie również motyka, potrzebna do spulchniania gleby przy roślinach oraz będąca wsparciem podczas ich ręcznego odchwaszczania. W ogrodzie przydadzą się również grabie z trwałą głowicą, za pomocą której będzie można grabić trawę oraz zgarniać liście. Ci, którzy zamierzają posadzić tej wiosny żywopłot lub wzbogacić ogród o kilka drzewek owocowych, powinni zaopatrzyć się w funkcjonalny szpadel szkółkarski. W przypadku prac porządkowych sprawdzi się także siekiera rozłupująca wykonana z wysokiej jakości stali – posłuży do rozdrabniania pni i gałęzi na mniejsze kawałki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE