reklama
reklama

Jedzenie dla biegacza - jakie produkty wybierać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jedzenie dla biegacza - jakie produkty wybierać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta przyczynia się do zachowania zdrowia i młodego wyglądu. Jest ona również szczególnie ważna dla osób aktywnych fizycznie. Dzięki niej można poprawić swoje osiągnięcia i sprawić, aby organizm “wskoczył” na wyższe obroty. Sprawdź, jakie produkty wybrać, aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał!
reklama

Odpowiedni bilans

Aby prawidłowo dobrać produkty do diety biegacza, należy przede wszystkim poznać zapotrzebowanie na białko, tłuszcze i węglowodany, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Taki bilans pomoże odrzucić w diecie pewne grupy produktów zbyt kalorycznych.

W diecie biegacza istotną funkcję stanowi białko, podstawowy składnik struktury komórek. To dzięki niemu mięśnie po treningu lub zawodach regenerują się i sprawiają, że stają się jeszcze mocniejsze.

 

Produkty zawierające dużo białka:

ryby oraz mięso (wołowe, wieprzowe i drobiowe),

orzechy,

awokado,

jajka,

śmietana,

twaróg,

sery,

fasola i groch,

soja,

kiełki warzyw,

soczewica.

Węglowodany dostarczają energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym także mięśni. Najlepsze dla naszego ciała są węglowodany złożone, które w przeciwieństwie do węglowodanów prostych, zapewniają przez długi czas zastrzyk energii i poczucie sytości.

 

Produkty zawierające węglowodany złożone:

kasza gryczana,

płatki owsiane,

ryż pełnoziarnisty,

makaron,

ziemniaki,

ryż brązowy,

ryż biały,

chleb pełnoziarnisty,

bataty,

kasza jaglana.

 

Równie istotne w diecie są demonizowane tłuszcze, które nie są sobie równe. Najprościej podzielić je na tłuszcze trans (których powinno się unikać), tłuszcze nasycone oraz tłuszcz wielonienasycony i jednonienasycony. Najbardziej pożądane w diecie z punktu aktywnego fizycznie człowieka powinny być 2 ostatnie z wymienionych. Organizm używa tego składnika, aby zregenerować stany zapalne, chronić komórki oraz pomaga we wchłanianiu witamin.

 

Produkty zawierające tłuszcz wielonienasycony i jednonienasycony:

oliwa z oliwek (lub oliwki),

orzechy,

awokado,

olej rzepakowy,

ryby morskie (makrela, śledź),

algi,

nasiona,

olej sezamowy.

 

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem czy też z każdym innym sportem należy pamiętać, że odzież termiczna, dopasowane i modne buty do fitnessu dedykowane biegaczom, czy też zegarki sportowe są jedynie dodatkiem. Podstawą jest odpowiednia dieta, która dostarczy odpowiednich składników potrzebnych organizmowi do pracy na najwyższych obrotach. Jeśli nie potrafisz określić swojego zapotrzebowania, zgłoś się do specjalisty z tej dziedziny - z pewnością pomoże ułożyć dietę, która będzie uwzględniała min. poziom aktywności, rodzaj treningu oraz twoje preferencje jedzeniowe.

 

 

Jedzenie nie tylko dla biegaczy jest w zasięgu ręki sprawdź ofertę jedzenia na dowóz na e-catering.net

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama