Jakie są prowizje w kredytach gotówkowych?

Opublikowano:
Autor:

Jakie są prowizje w kredytach gotówkowych?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Gdy spłacasz kredyt gotówkowy, zawsze oddajesz wyższą kwotę niż pożyczona. Nie jest ona jednak uzupełniona wyłącznie o odsetki – tak samo istotną rolę odgrywa prowizja, a o niej banki nierzadko informują z dużym oporem. Na czym polega problem? Jak znaleźć korzystną ofertę?

Z prowizjami to zależy...

Od czasu nowelizacji przepisów w 2016 roku maksymalne oprocentowanie kredytów nie przekracza 10% w stosunku rocznym. I faktycznie – banki chętnie reklamują się niskimi odsetkami, podając wysokość oprocentowania w reklamach i przekazach. Każdy z nich musi pokazać reprezentatywny przykład, w którym jest mowa o wysokości kosztów pozaodsetkowych oraz RRSO. Na tym bazuje porównywarka kredytów gotówkowych kredytowo.org, która ułatwia wyszukanie najtańszych ofert na rynku. Problem w tym, że Twoja sytuacja może być nieco inna niż w reprezentatywnym przykładzie.

Skoro banki nie zarabiają zbytnio na samym oprocentowaniu, chcą powetować to sobie wyższymi prowizjami. Gorzej, że gdy zamierzasz sprawdzić wysokość prowizji, natrafiasz na określenia w rodzaju „przedział”, „ustalane indywidualnie”, „konkretna wartość”, „brak informacji w taryfie” czy „przedział z możliwością odstępstwa”. Jak widać – przekonasz się o ostatecznym koszcie kredytu dopiero w trakcie indywidualnej symulacji, już podczas załatwiania spraw w banku lub na stronie internetowej.

Zastanów się dwa razy

Umówmy się – banki chcą zarabiać. Gdy oprocentowanie jest wysokie, można liczyć na niższą prowizję. Jeśli oprocentowanie jest zaś zaskakująco niskie, na pewno prowizja bije po kieszeni. Jednym słowem: klient ma zawsze coś do zapłacenia. Nie chcąc tracić pieniędzy, zawsze zwracaj uwagę zarówno na oprocentowanie, jak i wysokość prowizji. Warto ją poznać, zanim podejmuje się decyzję o podpisaniu umowy kredytowej. Kredyty gotówkowe mogą wiązać się także z innymi zobowiązaniami wynikającymi z rozwiązań konkretnych banków. Dlatego koniecznie czytaj podpisywane dokumenty, sprawdzaj, na czym można oszczędzić i co jest najkorzystniejsze w Twojej sytuacji.

Musisz się odsłonić

Wiele osób narzeka na praktyki banków, ponieważ informacja o wysokości prowizji często nie jest udzielana wprost, np. w postaci tabelki lub konkretnych liczb na stronie internetowej. Co z tego, że sprawdzisz reprezentatywny przykład, skoro z Twojej symulacji wyjdą zupełnie inne kwoty? A przecież do kalkulacji kosztów przez konsultanta konieczne jest podzielenie się poufnymi danymi. Być może nie masz ochoty chodzić z banku do banku lub dzwonić infolinii na infolinię. Poprawka: na pewno nie masz takiego planu. Jeśli myślisz o porównywarce finansowej kredytowo.org, korzystaj z niej i sprawdzaj, co się da, a przed podpisaniem umowy upewnij się, że prowizja kredytu gotówkowego nie jest przesadnie wysoka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE