Stablecoiny są zdecydowanie mniej podatne na zmienność, na przykład w porównaniu z Ethereum czy Bitcoinem. Dzieje się tak ze względu na to, że stableciony są zabezpieczone konkretnym aktywem, którym najczęściej jest amerykański dolar lub inne popularne waluty fiducjarne. Za pomocą stablecoinów można dokonywać stosunkowo tanich transakcji w kryptowalutach, a wartość całego rynku stablecoinów to obecnie (wrzesień 2021) ponad 120 miliardów dolarów.
Podstawowe fakty o stablecoinach
Wartość stablecoinów jest powiązana z aktywami, którymi najczęściej są waluty fiducjarne, inne kryptowaluty, a nawet metale szlachetne. Pozostałe kryptowaluty, niebędące stablecoinami wciąż ewoluują i są oparte głównie na technologii. Ich wartość może zmieniać się w ciągu kilku minut. Stablecoiny doskonale radzą sobie z wszelkimi wahaniami, właśnie dzięki powiązaniom np. z dolarami i są mniej podatne na różne sytuacje rynkowe.
Rodzaje stablecoinów
● wspierane przez waluty fiat
Tether (USDT) jest nie tylko pierwszym stablecoinem na rynku, ale także cieszy się największą popularnością i największą kapitalizacją rynkową. Jest on silnie powiązany z dolarem amerykańskim. Kolejnym stablecoinem wspieranym przez dolara jest USDC zarządzany przez Coinbase i Circle. Zadaniem tego rodzaju stablecoinów jest utrzymywanie swojej podaży na poziomie podaży dolarów - z drugiej strony wielu sceptyków uważa to za sprzeczne z całą ideą decentralizacji kryptowalut. Wiele stablecoinów wykorzystuje algorytmy, które pomagają im w utrzymywaniu rezerwy środków na tym samym poziomie, w jakim znajdują się środki w obiegu - dzięki temu mogą oni z łatwością zarządzać popytem i podażą stablecoinów.
● wspierane przez inne kryptowaluty
Jednym ze zdecentralizowanych stablecoinów, który jest w pełni oparty na kryptowalutach jest DAI. Działa on na specjalnej platformie kontraktowej zbudowanej w sieci Ethereum. Ta platforma, nazywana Maker, może stabilizować i wspierać wartość DAI za pomocą odpowiednich mechanizmów. Tego rodzaju stablecoiny poza tym, że są umieszczone w blockchain Ethereum utrzymują swoją wartość w stosunku do dolara - użytkownicy platformy mogą generować DAI w Maker bez żadnych pośredników za pomocą swoich zasobów.
● wspierane przez inne zasoby
Stablecoiny takie jak Paxos Gold czy Tether Gold to najbardziej znane kryptowaluty zabezpieczone metalami szlachetnymi - złotem lub ropą. Tego rodzaju stablecoiny są nieco bardziej podatne na zmiany cen, jednak w związku z tym, że metale szlachetne i złoża mogą zyskiwać na wartości, inwestorzy oraz specjaliści z Immediate Edge liczą na to, że utrzymanie tych aktywów zwiększy wartość kapitału.
Stablecoiny w praktyce
Stablecoiny można wykorzystywać do szybkich i tanich transakcji międzynarodowych. Z ich pomocą można również dokonywać błyskawicznych transakcji z wykorzystaniem walut fiat. To w połączeniu ze stabilnością tej kryptowaluty sprawia, że z możliwości szybkich globalnych transakcji korzysta coraz więcej firm.
Stablecoiny są także pomocnym narzędziem dla inwestorów innych kryptowalut, którzy mogą wykorzystać je w momencie, gdy ich kryptowaluty zaczną odczuwać znaczne wahania wartości. Przeniesienie pieniędzy na stablecoiny pozwala na przeczekanie gorącego okresu i wyjście z niestabilności. Stablecoiny są łatwo zbywalne, dzięki czemu można je szybko wymienić na waluty fiat lub inne kryptowaluty. Z drugiej strony warto pamiętać, że kryptowaluty znacznie trudniej jest wpłacać i wypłacać w gotówce.
Jak zarabiać na stablecoinach?
Na stablecoinach można zarabiać na kilka sposobów - pożyczać je innym i zarabiać na odsetkach lub trzymać na giełdzie i zarabiać na odsetkach od salda.
● Stablecoiny są ważną rezerwą kapitału i charakteryzują się dużą płynnością, dlatego można oczekiwać wysokich stóp procentowych za posiadanie i pożyczanie stablecoinów - wystarczy otworzyć konto na giełdzie kryptowalutowej i zarabiać na dziennych odsetkach od zasobów.
● Osoby, które inwestują w stablecoiny zabezpieczone metalami szlachetnymi powinni z kolei uważnie obserwować wartość rynkową tych zasobów - jeśli wartość złota wzrośnie, to samo stanie się z wartością stablecoina.
● Inwestowanie w stablecoiny oparte na walutach fiducjarnych jest nieco prostsze, ponieważ waluty takie jak dolary, mają zwykle stałą wartość i nie podlegają wahaniom cenowym. Można więc spodziewać się, że wysokość stablecoinów nie zmieni się w czasie.
● Pożyczanie stablecoinów innym osobom pozwala na zarabianie na odsetkach. Szacuje się, że roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji może wynieść nawet do 12%, wypłacana w tej samej walucie, która została pożyczona.
● Obstawianie stablecoinów (staking) polega na utrzymaniu przepływy sieci blockchain na danym zasobie. W zamian obstawiający mogą uzyskać rekompensatę w postaci dochodu.
Na koniec
Stablecoiny to odpowiedź na zmienny charakter kryptowalut. Są one powiązane ze stabilnymi aktywami, takimi jak waluty fiat lub złoto. Ich popularność rośnie, jednak przyszłość stablecoinów wciąż daje pole do dużych spekulacji.