Reklama

Jak pandemia koronawirusa może wpłynąć na ceny transferowe?

Opublikowano:
Autor:

Jak pandemia koronawirusa może wpłynąć na ceny transferowe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Epidemia wpływa na firmy pod wieloma względami, stwarzając przede wszystkim wyzwania i trudności. Prognozowane spowolnienie gospodarcze może też wpłynąć na kwestie związane z transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz cenami transferowymi. W jaki sposób?

Kryzys wywołany pandemią a ceny transferowe

Ograniczenie działalności większości sektorów gospodarczych w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 najpewniej wywoła straty, które firmy będą odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy. Stwarza to wyzwania dla grup kapitałowych, które często będą musiały podejmować ważne decyzje w zakresie restrukturyzacji i alokacji ryzyka. Być może konieczne będzie wyznaczenie podmiotów mających konsumować straty, po to by inne mogły pozostać odseparowane od ryzyka i przynosić zyski. Takie działania mogą zaś wiązać się z obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Dostosowanie się do nowej rzeczywistości poprzez zmiany w rozliczeniach będzie wymagać odpowiedniego uzasadnienia i udokumentowania. Warto przy tym pamiętać, że ceny transferowe objęte są nowymi przepisami podatkowymi obowiązującymi dla transakcji prowadzonych od 2019 roku.

Szkolenia z cen transferowych

W związku z koniecznością przygotowania się do sporządzenia dokumentacji cen transferowych warto już dzisiaj zainteresować się szkoleniami z cen transferowych, aby we wrześniu pozostawić czas niezbędny na przygotowanie rozliczeń i złożenie formularza TP-R. Listę tego typu szkoleń możemy znaleźć w bazie szkoleń z cen transferowych odbywających się w 2020 roku. Dostępna jest ona na stronie https://eventis.pl/szkolenia/ceny-transferowe. W serwisie można znaleźć również szereg innych szkoleń podatkowych, z obszaru księgowości i finansów. Przedsiębiorcy z Łowicza i okolic mogą skorzystać ze szkoleń w Łodzi (https://eventis.pl/szkolenia/lodz) bądź w Warszawie (https://eventis.pl/szkolenia/warszawa).

Dokumentacja cen transferowych w związku ze zmianami w grupach kapitałowych

Co równie istotne, zgodnie z nowym brzmieniem Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych część transakcji zawieranych w grupach powinna być przeprowadzona według zaktualizowanych analiz porównawczych zgodnie z sytuacją rynkową oraz kondycją ekonomiczną przedsiębiorstw. Zmieniające się otoczenie gospodarcze z pewnością będzie skutkować koniecznością zweryfikowania ustalonych przez podmioty powiązane warunków realizacji transakcji, a także ustalonego poziomu rentowności. Należy również pamiętać, że odprowadzane podatki, a także dokumentacja cen transferowych z okresu pandemii i kolejnych miesięcy z pewnością staną się przedmiotem kontroli. Można się spodziewać, że zainteresowaniem kontrolerów będą się cieszyć w szczególności transakcje powiązane, które w poprzednich latach były dochodowe dla podatnika, a obecnie wykażą stratę. Nie zawsze też na przygotowanie dokumentacji cen transferowych przedsiębiorstwo ma czas do 30 września (zobacz https://welearn.pl/ceny-transferowe-czy-dokumentacja-zawsze-do-konca-wrzesnia/).

Dlatego warto już teraz zadbać o odpowiednią dokumentację i dostosowanie cen do aktualnych realiów. Konieczne będzie również uzasadnienie ekonomiczne przyjętego podziału aktywów, funkcji czy ryzyka. Wszystko po to, by pandemia nie przyniosła spółce dalszych trudności związanych z błędami w postępowaniu wykrytymi przez organy podatkowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE