Gry online w przeglądarce
Na samym początku, zanim jeszcze na dobre pojawiły się różnego rodzaju konsole, mogliśmy niezliczone godziny grać w gry online w przeglądarce internetowej. Tematyka tych gier była niesamowicie zróżnicowana. Coś dla siebie mogły znaleźć zarówno dziewczynki, chłopcy, amatorzy wędkowania i piłki nożnej, miłośnicy koni i makijażu. I od tego się właśnie zaczynało. Dopiero później zaczęły pojawiać się konsole, przenośne urządzenia do gier, w miarę z rozwojem technologii polepszały się ich możliwości, a także pojawiało się mnóstwo różnych tytułów gier. Można powiedzieć, że rozwój technologii, powstawanie coraz to większej ilości konsol, komputerów, gier - całkowicie zrewolucjonizowało rozrywkę. Dzisiaj jest to powszechne, ale kiedyś nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Jak wygląda dzisiaj rynek gier w Polsce i na świecie?
Konsole i komputery - jak urządzenia zrewolucjonizowały rozrywkę?
Pierwsze gry komputerowe pojawiły się jeszcze w wieku XX - to jednak ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój branży, w której dziś drzemie ogromny potencjał i jeszcze większe pieniądze. Co przyciąga graczy do tego typu produkcji? Miłośnicy wirtualnej rozrywki jednym tchem są w stanie wymienić największe zalety swojej pasji - rozwój zainteresowań, nauka strategicznego myślenia, ćwiczenie refleksu, zabawę ze znajomymi czy możliwość zagrania w różnego rodzaju symulatory. Patrząc na rynek gier wideo ciężko się oprzeć wrażeniu, że znaleźć dziś można na nim niemal wszystko. Nie brakuje prostych gier logicznych, rozbudowanych symulatorów, interaktywnych filmów czy genialnych opowieści, które zamknięte są w kultowych już tytułach. Warto przywołać tu produkcje takie jak chociażby Wiedźmin 3, seria Fallout, Baldurs Gate czy Uncharted. Niektóre z gier doczekały się nawet swoich reedycji i wydań specjalnych, które po latach ożywiają wspomnienia graczy i pozwalają jeszcze raz zagłębić się w rozgrywkę sprzed lat. Nie zawsze jednak tego typu produkcje spełniają pokładane w nich oczekiwania - najnowszą "klapą" świata gier okazał się chociażby remake Warcraft III, którego oceny najdobitniej świadczą o jakości. Gry to jednak nie tylko konsole, komputery i przenośne platformy - coraz chętniej sięgamy też po gry planszowe.
Jak gry planszowe wróciły na swoje miejsce?
Gry planszowe dużej części społeczeństwa kojarzą się z bezmyślnym rzucaniem kostką i przesuwaniem pionków o wskazaną ilość pól. Okazuje się, że jest to skojarzenie bardzo mylne i krzywdzące dla tytułów, które potrafią wciągnąć na długie godziny. Najlepsze gry planszowe to dzisiaj rywalizacja, rozwój postaci, konieczność strategicznego myślenia i planowania swoich ruchów z wyprzedzeniem. Nic więc dziwnego, że planszówki ponownie wracają do łask i przyciągają ludzi w każdym wieku. Co ciekawe, czasem zamieniają się one w gry komputerowe - ich elektroniczne odpowiedniki świetnie sprawdzają się jako gry multiplayer i pozwalają na mierzenie się ze znajomymi z całego świata. To kolejna zaleta i powód, dla którego idea gier jako rozrywki ma się tak świetnie. Jesteście graczami? Jakie produkcje i tytuły polecacie?