Fundusze Europejskie integrują społeczność powiatu bełchatowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusze Europejskie integrują społeczność powiatu bełchatowskiego  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Pozytywny wpływ Funduszy Europejskich na społeczność powiatu bełchatowskiego można zauważyć na każdym kroku. Realizacja różnych projektów, od poprawy infrastruktury i prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i ochronę dziedzictwa kulturowego, aż po rozwój turystyki w regionie, promocję postaw ekologicznych i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, sprawia, że mieszkańcy powiatu bełchatowskiego mogą wspólnie z Funduszami Europejskimi tworzyć lepszą przyszłość.

Mnogość inwestycji i ciągłych zmian następujących w regionie dzięki dotacjom z Unii Europejskiej przyczynia się także do tworzenia i umacniania więzi społecznych wśród lokalnych społeczności. Inicjatywy takie jak Pikniki Województwa Łódzkiego, czy wakacyjne zwiedzanie Bełchatowa i rodzinne wyjście do Muzeum Regionalnego pomagają tworzyć wspólnotowość. Działania Unii Europejskiej budują zatem regionalną solidarność przez osiąganie wspólnych celów prowadzących do rozwoju regionu.

Integracja społeczności w powiecie bełchatowskim

Budowanie wspólnotowości na terenie Bełchatowa jest widoczne m.in. w działaniach mających na celu rozwój bazy kulturalnej opartej na dziedzictwie kulturowym miasta. Fundusze Europejskie, jako siła napędowa tej zmiany, aktywnie przyczyniają się do poprawy stanu dziedzictwa kulturowego i rozwoju instytucji kulturalnych w regionie. W Bełchatowie dotacje unijne pomagają m.in. w remoncie zabytkowego budynku Muzeum Regionalnego. Dawny Dworek Olszewskich otrzyma nową elewację, schody oraz tarasy i balkon, które zostaną gruntownie odnowione. Muzeum zostanie zaopatrzone także w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, co umożliwi wirtualne podróże po obiekcie. Ochrona dziedzictwa kulturowego jest istotną kwestią, która łączy ludzi i buduje lokalną solidarność. Wspólne dbanie o kulturę, historię i tradycję stanowi podstawę wspólnotowości regionalnej.

Z projektów stawiających na ekologię na terenie Bełchatowa, warto wymienić unowocześnienie pojazdów komunikacji miejskiej i przejście na niskoemisyjną gospodarkę transportu publicznego dzięki pomocy Funduszy Europejskich. Stworzenie bezpiecznej i sprawnej komunikacji miejskiej jest kluczowe w budowaniu solidarnej społeczności lokalnej. Dbanie o komfort transportu publicznego i bezpieczeństwo mieszkańców Bełchatowa jest równie istotne, co troska o środowisko naturalne. Na terenie miasta, dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, stworzono i poddano rewaloryzacji zielone przestrzenie w dolinie rzeki Rakówki. Ten główny korytarz ekologiczny Bełchatowa otrzymał wielopiętrowe i wielogatunkowe nasadzenia zieleni oparte na gatunkach rodzimych. Na wcześniej niezagospodarowanych terenach powstały łąki kwietne, które razem z nowymi nasadzeniami umożliwiają zmniejszenie spływu powierzchniowego wód. Ochrona środowiska oraz tworzenie czystej i bezpiecznej przestrzeni publicznej z Funduszami Europejskimi jest kolejnym przykładem budowania solidarności i wspólnotowości w regionie.

Fundusze Europejskie w Bełchatowie

Kolejnymi projektami współfinansowanymi z Funduszy Europejskich, które wspierają ochronę środowiska na terenie powiatu bełchatowskiego, są m.in. przebudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zawadach, a także budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Ludwikowie oraz Nowym Świecie. Powiat bełchatowski otrzymał również wsparcie ze środków unijnych na realizację projektu „Polepszenie jakości środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gminie Szczerców”. Polegał on na zwiększeniu wykorzystania energii słonecznej i geotermalnej w regionie, co pozwoliło ograniczyć zużycie paliw konwencjonalnych, a w konsekwencji zmniejszyło emisję substancji szkodliwych i gazów cieplarnianych do atmosfery. Poprawa jakości powietrza w gminie Szczerców przyczyniła się bezpośrednio do poprawy życia jej mieszkańców. W ten sposób Fundusze Europejskie pomagają tworzyć zdrowe środowisko, w którym łatwiej buduje się wspólnotowość i lokalną solidarność.

Turystyka to kolejny obszar działań Unii Europejskiej, który znacząco przyczynia się do tworzenia regionalnych więzi społecznych. Na terenie powiatu bełchatowskiego w ramach działań poprawiających lokalną turystykę powstaje ośrodek wypoczynkowy „Patyki”. Budowany na terenie gminy Zelów, kompleks „Patyki” ma składać się m.in. z 10 domków wypoczynkowych, strefy gier, relaksu, ruchu, mentalnej kreatywności, kąpieliska, a także ośrodka szkoleniowego typu Ninja Warrior. Te i inne atrakcje obiektu wypoczynkowego „Patyki” mają zostać udostępnione turystom już w przyszłym (2023) roku. „Patyki” z pewnością przyciągną także mieszkańców okolicznych miejscowości, co również przyczyni się do budowania wspólnotowości regionalnej.

Wspólne cele

Podane przykłady projektów Unii Europejskiej realizowanych na terenie powiatu bełchatowskiego to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz budowania solidarności i spajania społeczności lokalnych. Fundusze Europejskie, jako podstawowy katalizator przemian, pomagają nam osiągać wspólne założenia, cele i marzenia, oraz tworzyć lepsze jutro dla powiatu bełchatowskiego, województwa łódzkiego, oraz całej Europy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE