Reklama

Fotowoltaika - dlaczego warto?

Opublikowano:
Autor:

Fotowoltaika - dlaczego warto? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Z roku na rok coraz więcej ludzi inwestuje energię ze źródeł odnawialnych, a do takich systemów zaliczamy właśnie fotowoltaikę. Nie ma co się oszukiwać, rozwiązanie to ma naprawdę wiele zalet, które za nim przemawiają. Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Mniejsze rachunki za prąd

Jedną z największych zalet, jakie zapewnia nam fotowoltaika, jest oczywiście oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Już teraz opłaty za prąd są naprawdę spore, a prognozy jasno mówią, że z roku na rok będą one coraz większe. Według analityków, którzy pracują dla Instytutu Jagiellońskiego, ceny za energię elektryczną będą rosły do aż 2030 roku. W związku z tym panele fotowoltaiczne to naprawdę skuteczna broń w walce z taką sytuacją. Standardowy system fotowoltaiczny, którego moc wynosi 5 kW, umożliwi nam uzyskiwanie około 4000 kWh w skali roku. Ilość ta jest w pełni wystarczająca i pozwala nam zaspokoić domowe potrzeby. Co więcej, nadwyżki prądu, jakie wytworzymy w słoneczne dni, mogą zostać wysłane do sieci energetycznej oraz odebrane w trakcie mniej słonecznych okresów. Fotowoltaika Łódź to świetne rozwiązania. Obszar ten jest naprawdę nasłoneczniony, dlatego ilość produkowanej przez nas energii będzie więcej niż zadowalająca.

Ekologia

Następnym plusem fotowoltaiki jest fakt, że rozwiązanie to jest zupełnie nieemisyjne. Cecha ta charakteryzuje wszystkie odnawialna źródła energii, którym naprawdę warto się przyjrzeć. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania. Takie działanie to kwestia dbania o środowiska, a co za tym idzie o przyszłe pokolenia. Nie możemy także zapomnieć o presji, pod jaką przez ostatnie lata znalazło się CO2, czyli dwutlenek węgla. Mowa oczywiście o zmianach klimatycznych, które nie idą w dobrym kierunku. Jaki będzie skutek tej sytuacji? Oczywiście wyżej wymienione wzrosty cen prądu, gdyż w Polsce to węgiel jest odpowiedzialny za wytwarzania energii elektrycznej.

Możliwość wysyłania nadwyżek prądu do sieci energetycznej

Instalacja fotowoltaiczna, która jest podłączona do naszej sieci energetycznej, zapewnia nam jeszcze jedną zaletą, jaką jest możliwość wysyłanie nadwyżej wyprodukowanego przez nas prądu właśnie do niej. Co nam to daje? Przede wszystkim pewność, że niewykorzystana energia, jaką wytworzyła nasza instalacja, po prostu przepadnie. Jak to działa? Samo działanie jest naprawdę proste. Jeśli tylko chcemy, to prąd zostanie przekazany do sieci, a my będziemy mogli go odebrać wtedy, kiedy tylko będziemy chcieli. Takie rozwiązanie jest naprawdę świetne. Wszyscy wiemy, że w naszym kraju w letnich okresach słońca jest aż nadto, a w zimie go brakuje. Wyżej opisane działanie sprawi, że energii elektrycznej nigdy nam nie zabraknie. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że przechowywanie energii będzie nas kosztowało. W przypadku, gdy nasza instalacja będzie nie większa niż 10 kWp, sieć energetyczna pobierze od nas 20 procent prowizji, a w przypadku, gdy system będzie zawarty między 10 a 50 kWp, ilość ta wyniesie 30 procent wyprodukowanego prądu.

Znacznie bardziej wszechstronne niż kolektory słoneczne

Nie możemy również nie wspomnieć o uniwersalności, jaką oferują nam panele fotowoltaiczne w porównaniu do kolektorów słonecznych. Wiele osób je myli, jednak jedyne co je łączy to to, że wykorzystują energię słoneczną w czasie swojej pracy. Kolektory słoneczne jedyne co mogą nam zaoferować to ogrzewanie wody. Wbrew pozorom to naprawdę niewiele. Fotowoltaika to znacznie złożony system, który może zostać wykorzystany do wielu celów. Za jego pomocą możemy zasilać urządzenia elektryczne, ogrzewać dom, czy wodę, a także chłodzić go za pomocą klimatyzacji. Dzięki temu możemy być pewni, że znacznie bardziej wykorzystamy panele fotowoltaiczne niż kolektory słoneczne. Ich wszechstronność jest po prostu znacznie większa, a co za tym idzie, wykorzystamy je praktycznie w każdej dziedzinie życie w przeciwieństwie do konkurencyjnego rozwiązania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE