reklama

Dom energooszczędny – jakie rozwiązania można zastosować?

Opublikowano:
Autor:

Dom energooszczędny – jakie rozwiązania można zastosować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościBudowa domu, chęć przeprowadzki, czy potrzeba modernizacji obecnego lokum, to proces, który powinien zostać poprzedzony dokładnymi obliczeniami i planami. Coraz więcej osób oprócz tradycyjnych elementów, takich jak wygląd, lokalizacja, czy wielkość przyszłego domu, zaczyna myśleć o zastosowaniu w nim nowych technologii, które uczynią z naszego miejsca zamieszkania dom energooszczędny. Inwestycja w odnawialne źródła energii nie jest związana jedynie z korzyściami dla naszego środowiska, ponieważ na wprowadzeniu takich rozwiązań skorzysta także nasz portfel. W tym artykule dowiecie się, o czym należy pamiętać podczas planowania inwestycji zmieniających nasz zwykły dom w dom energooszczędny.

Alternatywne źródła energii

Mówiąc o oszczędności w zakresie budownictwa, pierwsze co przychodzi na myśl, to wykorzystanie alternatywnych źródeł zasilania, takich jak np. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy domowe elektrownie wiatrowe. Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej powszechne ze względu na większą wydajność i uniwersalność. Statystyczne dane pokazują, że inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już po około 7-8 latach.

Obecne zmiany w cenach prądu powinny jeszcze bardziej zachęcać do wdrożenia odnawialnych źródeł energii do naszego domu. Mniej popularne alternatywy takie jak domowe elektrownie wiatrowe nie cieszą się w Polsce zbyt dużym zainteresowaniem, ze względu na duże koszty i duże ryzyko, związane z brakiem odpowiednich warunków atmosferycznych. Osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi instalacji paneli fotowoltaicznych w domu, ich ceną oraz specyfikacją mogą znaleźć szczegółowe informacje tutaj: https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych, w jednym miejscu zostały zgromadzone wszystkie istotne informacje dotyczące paneli fotowoltaicznych. Na stronie znajdziemy formularz, który w szybkim czasie pozwoli nam uzyskać oferty od firm w regionie, zajmujących się fotowoltaiką. W kilka minut dowiesz się wszystkiego o kosztach czy warunkach, w których najlepiej działają panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne – jak z tą ceną

Dość popularnym przekonaniem, które panuje wśród ludzi zainteresowanych alternatywnymi źródłami energii jest twierdzenie, że takie rozwiązanie jest drogie. Okazuje się, że w rzeczywistości nie jest tak źle. Wpisując w przeglądarkę hasła: fotowoltaika cena lub ogniwa fotowoltaiczne cena możemy znaleźć sporą ilość artykułów, z których wynika, że koszt takiej instalacji dla 4-osobowej rodziny, to koszt około 20 tysięcy złotych. W prawdzie należy pamiętać, że końcowa kwota zależy od wielu czynników, takich jak np. rodzaj dachu, wielkość instalacji, kąt nachylenia czy nasłonecznienie danego miejsca. Producenci bardzo często udzielają gwarancji nawet na 25 lat, co sprawia, że przez większość czasu instalacja będzie generowała zysk. Osoby, które są zainteresowane inwestycją w tego typu instalację, mogą ubiegać się o dofinansowania z funduszy unijnych, które wspierają rozwiązania prośrodowiskowe.

Kolektory słoneczne

Kolejną możliwością na zwiększenie oszczędności jest montaż kolektorów słonecznych. Choć schemat pozyskiwania energii jest podobny, to końcowy produkt znacznie się różni. Kolektory słoneczne, w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych, nie produkują energii słonecznej, a odpowiadają za podgrzewanie wody. Standardowe instalacje pozwalają na zapewnienie odpowiedniej ilości ciepłej wody przez znaczną część roku. Instalacje tego typu są tańsze, przez co są bardziej powszechne. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać na pozyskiwaniu ciepłej wody.

Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają w dużym stopniu zredukować ilość tradycyjnej energii wykorzystywanej przez gospodarstwo domowe. Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne, ze względu na obniżające się ceny takich instalacji i liczne dofinansowania, które mają na celu wspieranie osób dbających o nasze środowisko. Stworzenie energooszczędnego domu to dobra inwestycja w lepsze jutro.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE