reklama

Czym jest hiperlordoza? Rodzaje, objawy i leczenie hiperlordozy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest hiperlordoza? Rodzaje, objawy i leczenie hiperlordozy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPrzez siedzący tryb życia, godziny spędzane przed komputerem lub w samochodzie oraz brak aktywności fizycznej coraz więcej osób cierpi na wady postawy, w tym skrzywienie kręgosłupa. Jednym z nich jest hiperlordoza. Dowiedz się, na czym polega ta wada i jak można ją leczyć!

Czym jest hiperlordoza? Jakie są jej rodzaje?

Sama nazwa lordoza oznacza naturalne zakrzywienie kręgosłupa, wadę natomiast, czyli nadmierne wygięcie, nazywać należy hiperlordozą. Znacznie rzadziej wystąpić może też hipolordoza, czyli nadmierna wypłaszczenie kręgosłupa. Wyróżniamy dwa rodzaje hiperlordozy:

  • hiperlordozę szyjną,
  • hiperlordozę lędźwiową.
Wada postawy może pojawić się w obu z tych miejsc, najczęściej jednak mamy do czynienia z hiperlordozą lędźwiową. Polega ona na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do przodu, przez co ciało przybiera nienaturalną postawę.

Jakie są przyczyny hiperlordozy?

Hiperlordoza może być wadą zarówno wrodzoną, jak i nabytą. Dość często pojawia się w wyniku nadmiernej masy ciała oraz braku aktywności fizycznej. Bywa także wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, np. podczas wielogodzinnego siedzenia na krześle w szkole lub  w pracy. Czynnikami sprzyjającymi jej powstaniu są również inne wady w obrębie kręgosłupa, jak kifoza, osłabiona siła mięśni, sztywna tkanka powięzi czy nieodpowiednie ustawienie miednicy. Do pozostałych przyczyn należą urazy oraz niektóre schorzenia, jak osteoporoza czy rwa kulszowa.

Jakie są objawy hiperlordozy?

Charakterystycznym objawem hiperlordozy lędźwiowej jest wypięty brzuch oraz wklęsłe plecy. Osoby z tą wadą postawy bardzo często mają również nienaturalnie wypięte pośladki. Poza objawami wizualnymi występują również bóle pleców, zarówno przy chodzeniu lub dłuższym siedzeniu, jak i podnoszeniu ciężkich przedmiotów, a nawet leżeniu na plecach. Niekiedy występuje również drętwienie i mrowienie kończyn dolnych, zaburzenia w oddawaniu moczu bądź stolca, a także napięcie i skurcze mięśni oraz ból brzucha i uczucie pełności w żołądku. W przypadku hiperlordozy szyjnej pacjenci niekiedy w ogóle nie są świadomi problemu. Jednak mogą oni odczuwać bolesność oraz problem z wykonywaniem niektórych ruchów. Warto mieć świadomość, że hiperlordoza szyjna może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia ciężkich urazów podczas wypadków, np. komunikacyjnych.

Leczenie hiperlordozy

Sposób leczenia hiperlordozy zależeć będzie przede wszystkim od stanu zaawansowania wady. W początkowych fazach najczęściej wystarczy zastosowanie odpowiednich ćwiczeń mających na celu głównie wzmocnienie mięśni pleców. Mogą to być zarówno treningi pilatesu czy jogi, jak i nordic walking czy pływanie. W przypadku dwóch pierwszych aktywności należy poinformować prowadzącego zajęcia o swoim problemie, ponieważ pewne pozycje będą niewskazane. Bardzo pomocna w walce z hiperlordozą jest również rehabilitacja na kręgosłup obejmująca między innymi masaże, fizykoterapię oraz specjalne ćwiczenia z zakresu kinezyterapii. Takie działania nie tylko wpłyną na poprawę postawy u pacjenta, lecz także zmniejszą odczuwany ból. Ważne jest, aby nie próbować dobierać ćwiczeń korekcyjnych na własną rękę. Powinny one zostać dobrane i zaprezentowane przez terapeutę, a następnie powtarzane przez pacjenta w domu. W bardziej zaawansowanych przypadkach hiperlordozy konieczna może być operacja. U niektórych pacjentów wskazane może być również noszenie gorsetu ortopedycznego. Pozwala on nie tylko na poprawę wygięcia kręgosłupa, lecz także utrzymanie go w prawidłowej pozycji. Gorset należy nosić przez większą część doby, z przerwami jedynie na rehabilitację oraz zabiegi higieniczne.

Czy można zapobiec hiperlordozie?

Chociaż zapobieganie hiperlordozie nie zawsze jest możliwe, np. jeśli wada ta jest wrodzona, w wielu przypadkach można podjąć takie próby. Z pewnością ważne będzie pamiętanie o właściwej postawie, regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie się do zasad ergonomii pracy. Odpowiednie krzesło i pozycja ciała są tu kluczowe. Istotne jest też zachowanie prawidłowej masy ciała. Niekiedy zaleca się również ćwiczenia rozciągające stawy biodrowe, a także niektóre pozycje jogi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy